Wzajemne przyciąganie - co przyciąga ludzi do siebie nawzajem?

Wzajemne przyciąganie - co przyciąga ludzi do siebie nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2018

Co przyciąga ludzi do siebie nawzajem? To pytanie, nad którym w pewnym momencie możesz zacząć się zastanawiać. W rzeczywistości istnieje całe mnóstwo badań dotyczących uczuć i opisujących wzajemne przyciąganie.

Może dlatego, że zawsze była to prosta rzecz do zbadania. W końcu stosunkowo łatwo jest wzbudzić zainteresowanie wśród ludzi, którzy się nie znają. Ale już znacznie trudniejsze może być zachęcanie do utrzymania długoterminowego związku i bliższe przyjrzenie się mechanizmom nim rządzącym.

Elizabeth Barret Browning, XIX-wieczna poetka, napisała: “Jak cię kocham? Pozwól, że policzę sposoby”. Browning wybrała ten sposób wyrażania swoich uczuć w temacie, który ma kluczowe znaczenie w życiu większości ludzi. Wzajemne przyciąganie jest bardzo ważnym elementem dla psychologów społecznych.

Czynniki, które wpływają na wzajemne przyciąganie między ludźmi

Tradycyjne badania pomagają nam zrozumieć czynniki, które powodują początkowy pociąg pojawiający się między dwojgiem ludzi. Omówimy tutaj niektóre czynniki, które psychologowie społeczni uważają za najważniejsze.

Bliskość

Jeśli mieszkasz w akademiku lub mieszkaniu, pomyśl o znajomych, których poznałeś, gdy się tam przeprowadziłeś. Szanse są takie, że ludzie, którzy mieszkali najbliżej ciebie, stają się twoimi najlepszymi przyjaciółmi. W rzeczywistości jest to jedno z najbardziej konkretnych odkryć w literaturze na temat atrakcyjności. Bliskość, jak możemy łatwo udowodnić, prowadzi do uczucia (Festinger, Schachter i Back, 1950).

Grupa przyjaciół w parku.

Efekt czystej ekspozycji

Częsty kontakt może spowodować wzajemne przyciąganie. Co ciekawe, wielokrotne wystawienie na każdy bodziec (czy to osobę, obraz, płytę CD, czy cokolwiek innego) sprawi, że ten bodziec będzie bardziej przyjemny (Zajonc, 1968).

Proces rozpoznawania bodźca może wywoływać pozytywne uczucia. Uczucia, które rodzi znajomość danej osoby lub przedmiotu przenoszą się na sam bodziec. Są jednak pewne wyjątki.

Kiedy początkowe interakcje są negatywne, mało prawdopodobne jest, że powtarzająca się ekspozycja sprawi iż polubimy kogoś bardziej. W rzeczywistości jest odwrotnie. Im bardziej jesteśmy narażeni na spotykanie tej osoby, tym mniej nam się podoba.

Podobieństwo

Ludowa mądrość mówi o dwóch osobach, które są “stworzone dla siebie nawzajem”. Niestety, zawsze mówi się nam też, że to przeciwieństwa przyciągają. Psycholodzy społeczni postawili definitywny werdykt, które z tych dwóch stwierdzeń jest prawdziwe.

Mamy tendencję do przyciągania ludzi, którzy są do nas podobni. Znalezienie ludzi, których postawy, wartości i cechy są podobne do naszych własnych, sprzyja uczuciu. Co więcej, im ktoś jest bardziej podobny do ciebie, tym bardziej jest dla ciebie atrakcyjny (Byrne, 1969).

Istnieje kilka powodów, dla których podobieństwo zwiększa możliwość wzajemnego przyciągania. Jednym z powodów jest to, że zakładamy, że ludzie o podobnych postawach będą nas postrzegać pozytywnie. Uczucie ma silny efekt wzajemności. W rezultacie, świadomość, że ktoś widzi nas w pozytywnym świetle, zachęca nas do zwrócenia uwagi na tę osobę.

Szczęśliwa para.

Potrzeba kogoś, kto nas uzupełnia

Wszyscy znamy wyjątki od ogólnej zasady podobieństwa we wzajemnym przyciąganiu. Są pary, które wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Nie mają podobnych cech, zainteresowań ani postaw. Niemniej jednak pewne elementy przyciągają się nawzajem.

Psychologowie społeczni podają kilka przykładów. Niektórzy ludzie przyciągają innych, ponieważ potrzebują zaspokojenia. Zgodnie z tym rozumowaniem można przyciągnąć ludzi, którzy zaspokoją największą liczbę potrzeb.

Na przykład osoba dominująca szuka kogoś uległego. A osoba uległa szuka kogoś dominującego. Te różnice mogą wydawać się nie do pogodzenia. Jednak w związku ze sobą wzajemnie zaspokajają swoje potrzeby.

Fizyczne przyciąganie

Dla większości ludzi stare powiedzenie “piękno równa się dobro” jest bezdyskusyjne. Fizycznie atrakcyjni ludzie są bardziej popularni niż nieatrakcyjni – wszystko inne jest równe.

Odkrycie to przeczy wartościom, które większość z nas twierdzi, że posiada. Mimo to wydaje się prawdą, nawet w dzieciństwie. A w dorosłym życiu staje się jeszcze bardziej prawdziwe. W rzeczywistości przyciąganie fizyczne może być najważniejszym indywidualnym elementem uczuć. Niemniej jednak jego wpływ maleje, gdy ludzie lepiej się poznają.

Para na spacerze po górach.

Chociaż fizyczna atrakcyjność ma swoje zalety, ma również negatywną stronę. Dla mężczyzn, fizyczne piękno daje im przewagę w sytuacjach zawodowych. Dla kobiet jest odwrotnie. Może działać przeciwko kobietom na stanowiskach kierowniczych.

To powszechny stereotyp powoduje wspomniane zjawisko. Jest powszechny, ale brakuje mu solidnej podstawy. Chodzi o to, że odnoszące sukcesy i atrakcyjne kobiety zdobywają swoje stanowiska ze względu na swój wygląd.

Niemniej jednak bycie atrakcyjnym fizycznie jest ogólnie korzystne w sytuacjach społecznych. Jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o życiu społecznym ludzi. Wpływa na to, jakich ludzi przyciągamy i jakiego rodzaju życie społeczne prowadzimy.

Czynniki, które wymieniliśmy powyżej, nie są jedynymi, które wpływają na wzajemne przyciąganie. W badaniu wzięło udział ponad 40 000 osób. Cechy, które cenili najbardziej w przyjaciołach to: umiejętność dochowania sekretów, lojalność, ciepło i uczucia. Wsparcie, uczciwość i poczucie humoru były tuż za nimi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.