Widok na morze i jego pozytywny wpływ na mózg

Widok na morze i jego pozytywny wpływ na mózg

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2018

Widok na morze niesie ze sobą wiele korzyści. Jest zdrowy dosłownie z każdego punktu widzenia. Kiedy siadamy na plaży, widok na morze zupełnie nas relaksuje. Relaksuje nas do tego stopnia, że tworzą się zmiany w jego postrzeganiu, a to pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny.

Nie sposób opisać spokoju, jaki niesie ze sobą nieustający delikatny ruch morskich fal, które nigdy się nie kończą. Właśnie dlatego nie brakuje wielbicieli, dla których widok na morze to podstawa. Mogą się na nie patrzeć całymi godzinami i nigdy się nie męczą. Ludzki umysł jest niezwykle plastyczny. To oznacza, że wszystkie przeżyte przez nas doświadczenia wywołują w nim trwałe zmiany.

Widok na morze działa korzystnie

Dlatego doskonałym pomysłem jest wykorzystanie sytuacji, w której widok na morze dostarcza mózgowi pozytywnych bodźców.

“Byliśmy tylko my, ja i morze. Morze było samo, i ja byłem sam. Jednego z nas dwojga brakowało”

-Antonio Porchia-

Nie może być kwestią przypadku, że tak wielu poetów dedykowało swoje dzieła morzu. Ta nieokiełznana masa wody wywołuje w nas wielkie emocje. Postrzeganie jego ruchów może mieć całkiem duży wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Oto niektóre z korzyści, jakich dostarcza organizmowi niczym nie zmącony widok na morze:

1. Morze pobudza kreatywność

Udowodniono, że środowisko przeładowane różnymi bodźcami produkuje stres. Można to zauważyć przemierzając pieszo jedną z wielkich alei dużego miasta. Jest tam wiele osób, wiele samochodów, wiele budynków… Nasze oczy spotykają zbyt wiele bodźców w tym samym czasie i po krótkim czasie zdajemy się być tym przytłoczeni bądź wyczerpani.

Widok na morze przez butelkę

W przypadku morza dzieje się coś wprost odwrotnego. Widok na morze serwuje nam nieskończone masy wody, które znajdując się przed nami nie posiadają zbyt wielu ‘zakłóceń’. Możemy podziwiać morskie fale, mewy i zazwyczaj kilka statków. W obliczu tego nasz umysł reaguje wyobraźnią i rozwojem. Ten umysłowy relaks sprawia, że możemy sobie pozwolić na myślenie nowymi kategoriami.

2. Widok na morze ułatwia medytację

Morze nie tylko oferuje doskonały widok, ale w rzeczywistości wymusza zaangażowanie wszystkich zmysłów, jakie posiadamy. Delikatnie i rytmicznie szumi, co kojąco wpływa na nasz słuch. Kolory  wody od niebieskiego do zielonego są tymi, które działają na mózg kojąco. W tym samym czasie możemy czuć aromat różnych minerałów dobiegających do nas z rozbijających się fal.

Wszystko to razem pozytywnie wpływa na pojawienie się w naszym mózgu fal alfa. To fale odpowiedzialne za dobry sen. Tyle tylko, że tym razem pojawiają się przed zachodem słońca. Ten stan umysłu jest identyczny z tym, który osiąga się przy pomocy medytacji. Posiada zdolność usuwania toksycznych elementów znajdujących się w umyśle.

3. Pomaga się zrelaksować i zmniejsza niepokój

Widok na morze wywiera na nas dobry wpływ. Jednym z bardziej widocznych działań morza jest to, że jego kolor, ruch i wielkość pozwalają odpocząć umysłowi, a także układowi nerwowemu. Przed naszymi oczyma znajduje się teren zupełnie otwarty z widokiem sięgającym aż po horyzont, na którym morze łączy się z niebem. Widok ten doskonale wpływa na osiąganie spokoju wewnętrznego.

Kobieta zanurzona w wodzie

Morze, kiedy znów jest zupełnie spokojne, niczym lustro, instynktownie nas uspokaja i tworzy w nas zaufanie. To dlatego, że mamy do czynienia z powierzchnią zupełnie płaską, która nie posiada w sobie nic ukrytego. Nasz mózg odczytuje to jako brak zagrożeń i dlatego eliminuje ostrzegawcze impulsy. 

Ponadto coś w naszym wnętrzu zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie stamtąd pochodzimy. Dlatego czujemy się w jakiś sposób zadomowieni.

4. Morze zatrzymuje myśli kompulsywne

Myśli kompulsywne polegają na tym, że umysł wciąż wraca do tej samej sprawy, aż staje się to obsesją i nie ma sposobu na to, aby się z niej uwolnić. Choć wielokrotnie wracasz do tematu, nie prowadzi to do rozwiązania problemu, ale stale lądujesz w punkcie wyjścia. To powoduje głęboki niepokój.

Co ciekawe widok na morze pomaga ucinać tego rodzaju cykle myślowe. Dzieje się tak między innymi dlatego, że morze nie ma zbyt wiele wspólnego z naszym codziennym środowiskiem. Dochodzi do swego rodzaju zerwania z codzienną rutyną. W rezultacie również do zerwania z myślami, które stalle nawracają.

5. Wpływ hipnotyzujący

Zwykłe rozmyślanie nad morzem może pomóc nam wejść w inny stan umysłu. Znowu jest to związane z wytwarzaniem przez mózg fal alfa. W tym samym czasie następuje duże zaangażowanie emocjonalne. To sprawia, że inaczej postrzegamy upływ czasu. Dlatego możemy spędzić wiele czasu patrząc się w morze, a jednocześnie zupełnie sobie z tego nie zdawać sprawy.

Morze - łódka

Morze to jedno z cudownych dzieł natury. Pozwala nam przeżyć niezapomniane odnawiające chwile. Spędzanie nad nim czasu jest porównywalne do psychoterapii dzięki cudownemu działaniu, jakie wywiera na nasz mózg. To doskonałe miejsce, w którym możemy szukać samotności, spotkać się z samym sobą. To miejsce, w którym zmartwienia tracą na sile.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.