Wczesne wstawanie - jak sobie z nim poradzić?

Wczesne wstawanie - jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2018

Na pewno słyszałeś kiedyś powiedzenie: “Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”. Powszechnie wiadomo, że osoby, które lubią wczesne wstawanie są bardziej skłonne do osiągania wyznaczonych celów. W tym artykule pokażemy Ci kilka strategii, abyś Ty również mógł wyrobić w sobie nawyk wczesnego wstawania.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wczesne wstawanie to bitwa toczona na dwóch frontach: fizycznym i psychicznym. Niestety nie zawsze jest to łatwe. Dlatego zalecamy stworzenie rutyny, w której wyróżnia się organizacja i przewidywanie. Na przykład fakt przygotowania dzień wcześniej niektórych szczegółów na następny dzień, takich jak posiłki, może okazać się bardzo pomocny.

Ludzie, którzy wcześnie wstają są szczęśliwsi i zdrowsi wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Toronto i Rottman Research Institute w Kanadzie. Naukowcy wywnioskowali, że kto lubi rano wstawać jest na ogół zdrowszy i bardziej zadowolony ze swojego życia niż osoby, które wstają później, ponieważ łatwiej im jest dostosować się do harmonogramu życia.

Tak więc, oprócz dyscypliny i siły woli, zalecamy następujące czynności, które mogą pomóc we wczesnym wstawaniu:

Prawidłowy odpoczynek

Walka, by wcześnie wstać nie dzieje się tylko w naszej głowie. Istnieje ważny czynnik fizyczny: odpoczynek. Dlatego ważna jest nie tylko jakość Twojego snu, ale także jego ilość.

Dlatego lepiej idź do łóżka wcześniej, zamiast marnować czas. Zwróć też uwagę na dietę i ćwiczenia. Nasz stan fizyczny znacząco wpływa na jakość snu i poziom energii.

śpiąca kobieta

Pójść do łóżka na 30-60 minut przed zaśnięciem

W rzeczywistości jeden z największych problemów ze snem związany jest nie tylko ze zbyt niską produkcją melatoniny, ale także ze zbyt aktywnym umysłem.

Niektórzy ludzie tak bardzo boją się zmierzyć z własnymi myślami, że muszą rozpraszać się muzyką, słuchaniem radia lub oglądaniem telewizji, aż wreszcie zasną.

Potrzebujesz czasu na relaks i czasu, by codzienne zmartwienia mogły zniknąć. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć jest czytanie. Być może w ciągu pracowitego dnia nie masz czasu na czytanie. Nie martw się. Po zaledwie 20 minutach czytania zaczniesz odczuwać zmęczenie.

Wyznacz cele na następny dzień

Jeśli jedyną rzeczą, jaką zaplanowałeś na kolejny dzień jest prysznic i udanie się do biura nic dziwnego, że nie znajdujesz motywacji do wstania z łóżka. Musisz cieszyć się na myśl o Twoich porannych obowiązkach. Jeśli tak nie jest, rozumiemy, że wydłużenie godzin snu jest Twoja najlepszą opcją.

Zalecamy nawet, aby każdej nocy poświęcić trochę czasu na zapisanie rzeczy, które chciałbyś wykonać następnego dnia: pójść pobiegać, obejrzeć ulubiony serial, zobaczyć się z rodziną, itp. Wyznaczenie celów może ułatwić wczesne wstanie.

Zrób to stopniowo

Jeśli chcesz zacząć wstawać wcześniej, zrób to stopniowo. Dlatego najpierw przez pierwsze dwa dni wstań 15 minut wcześniej, a następnie spróbuj jeszcze kilka minut wcześniej i tak dalej. Realistyczne cele sprawią, że poczujesz, że jesteś w stanie je osiągnąć i że jesteś na drodze do sukcesu.

zegarek

Wczesne wstawanie – wprowadź odpowiednie działania

Jakość snu często zależy od tego, co działo się przed pójściem spać. Dlatego zalecamy unikanie niektórych czynności, dzięki czemu łatwiej Ci będzie wcześnie wstać:

  • Nie uprawiaj sportu na 3 godziny przed pójściem spać.
  • Nie pij kawy po 14.00.
  • Nie używaj urządzeń elektronicznych na 30 minut przed snem.
  • Nie pij alkoholu przed snem.
  • Zjedz kolację na co najmniej 2 godziny przed pójściem spać.

Krótko mówiąc, ciało może łatwo się przystosować, a z upływem czasu wczesne wstawanie stanie się czymś automatycznym i nie będzie wymagało od nas żadnego wysiłku. Spróbuj zastosować te strategie a staniesz się rannym ptaszkiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.