Ustalanie limitów: prawdziwa sztuka asertywności

Ustalanie limitów: prawdziwa sztuka asertywności

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2017

Asertywność jest podstawową umiejętnością radzenia sobie w pewnych sytuacjach, w których ludzie pozwalają sobie na więcej niż powinni. Wszyscy musimy umieć zmierzyć się z brakiem poszanowania praw innych, a nawet brakiem szacunku. Ustalanie limitów w dobitny i spokojny sposób służy temu, by nikt nie mógł tobą pomiatać. Jest to klucz do tego, aby ludzie szanowali cię, przy jednoczesnym zachowaniu poszanowania wobec nich.

Jedną z zalet nauczenia się na czym polega ustalanie limitów jest to, że w ten sposób uznajemy również prawa innych. Uznajemy nasze ograniczenia w stosunku do innych osób. Oznacza to, że bycie asertywnym przy przestrzeganiu tej podstawowej zasady spowoduje, że staniemy się osobami bardziej godnymi szacunku.

“Odwaga w ustalaniu limitów polega na tym, by mieć odwagę kochać samych siebie, nawet jeśli ryzykujemy, że rozczarujemy w ten sposób innych”.

-Brene Brown-

Ustalanie limitów.Zdecyduj jakie są twoje ograniczenia

Co uważasz za sytuację, która poszła zbyt daleko? Jakie rzeczy jesteś w stanie tolerować ze strony innych ludzi w zależności od rodzaju relacji z nimi? Określ, jakie są limity, zarówno dla ciebie jak i dla innych osób. To jakie są zależne jest od różnych czynników. W tym od twojej osobowości, ale także twoich wartości, przekonań i oczekiwań od życia.

Prawdopodobnie niektórych twoje wybory zdenerwują, ale to nie twój problem. Chociaż może to zwiększyć trudności z “dopasowaniem się”. Ale jeśli cena za dopasowanie oznacza zdradzenie samego siebie, być może trzeba będzie zadać sobie pytanie – czy w ogóle warto jest kroczyć tą ścieżką.

Kobieta - ustalanie limitów.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​z biegiem czasu, jeśli jesteś w stanie utrzymać swoje granice w grzeczny sposób, mówiąc właściwe rzeczy, ludzie się do tego przyzwyczają i zaczną szanować ciebie, a nawet wykażą zrozumienie dla czerwonych linii, które ustaliłeś.

Daj sobie margines, bądź elastyczny

Pomimo tego, że ważne jest ustalanie wyraźnych limitów, musisz zostawić trochę marginesu. Musisz być elastyczny. Nie każdy zgodzi się z twoimi opiniami, co może doprowadzić do nieporozumień. Nie każdy, kto przekroczy twoje granice, będzie miał złe intencje. W rzeczywistości może nawet zrobić to z najlepszymi możliwymi intencjami.

W takich przypadkach powinieneś poświęcić chwilę na rozważenie dobrej intencji drugiej osoby. Zawsze zachowuj się tak, jakbyś w działaniach innych ludzi nie widział złośliwości.

“Kiedy wiesz, jak powiedzieć” nie “,” tak “ma zupełnie inny smak.”

Alejandro Jodorowsky

Wybaczanie zbyt wielu rzeczy może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego

Pomimo elastyczności, jaką możesz pokazać, limity są po to, by je szanować. Jeśli ignorujesz, to, że ktoś przekroczył twoje granice, problem stanie się trudniejszy do rozwiązania. Dlatego musisz jak najszybciej wszystko wyjaśnić.

Dobrą rzeczą jest to, że jeśli mówisz rzeczy we właściwy sposób, musisz je wypowiedzieć tylko raz. Ale im dłużej będziesz czekać, tym bardziej będzie to skomplikowane. Tym większe będzie ryzyko, że urazisz druga osobę, nawet jeśli zwracasz się do niej w sposób serdeczny.

Dwie rozmawiające ze sobą osoby

Dlatego nie zapominaj, że im bardziej naginasz swoje czerwone linie, tym trudniej będzie odzyskać utracony grunt. I tym bardziej narażasz się na konflikt. Tak więc, jeśli chcesz szacunku, musisz zacząć od szanowania siebie. Przebaczaj, ale nie bądź głupcem. Raz, góra dwa razy – najzupełniej wystarczy.

“Powiedz to co musisz. Możesz powiedzieć to cicho, ale stanowczo, mówiąc z głębi serca. Nie musisz być krytyczny ani nietaktowny, nie musisz też obwiniać innych lub być okrutnym, kiedy mówisz o swoich prawdach. “

-Melody Beattie-

Klucze do asertywnego wypowiadania się

Aby mówić rzeczy w sposób asertywny, nie wystarczy po prostu wyrzucić z siebie listę ograniczeń i limitów. Nie możesz także powiedzieć drugiej osobie: “Przekraczasz granicę, proszę, uszanuj moją przestrzeń.” Poza wyjaśnieniem sytuacji i umiejętnością mówienia w sposób spokojny, musisz także wiedzieć, co powiedzieć.

Oto cztery klucze do mówienia w sposób asertywny – ustalanie limitów:

  • Powiadom drugą osobę, że masz jej coś do powiedzenia, nie reagując emocjonalnie ani nie oskarżając jej w żaden sposób. Jeśli jesteś w trakcie rozmowy lub ktoś cię zganił, poproś o krótką przerwę.
  • Wyjaśnij w czym leży problem i dlaczego. Powiedz co cię trapi i wyjaśnij swoje powody.
  • Wyjaśnij drugiej osobie w jaki sposób chcesz być traktowany i wymień korzyści, jakie oboje dzięki temu uzyskacie.
  • Szukaj porozumienia i zrozumienia. Jeśli ktoś powie, że nie rozumie lub nie podoba mu się twoje nastawienie, musisz potwierdzić swoje powody i decyzje.

Ten rodzaj komunikacji może być silną korektą złych zachowań. Poszukaj reedukacji wzorując się na twoim związku, ale jednocześnie pozostań otwarty i szczery. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że druga osoba nie zmieni swojego nastawienia, ale przynajmniej stworzyliście możliwość spokojnego porozumienia.

W każdym wypadku, unikanie gwałtownej konfrontacji zawsze będzie dobrym pomysłem. Jeśli druga osoba jest w złym nastroju, chce walczyć lub kłócić się, nie daj się wkręcić w tę grę. Nigdzie w ten sposób nie dojdziesz. Dlatego nie warto brnąć dalej.

Powiedz jej spokojnie, że najlepiej będzie, jeśli zostawi to na inny czas, kiedy jej nastrój nie będzie przeszkadzał w znalezieniu wspólnej płaszczyzny dla porozumienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.