Ukryte oznaki smutku, z których powinieneś sobie zdawać sprawę

Ukryte oznaki smutku, z których powinieneś sobie zdawać sprawę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Ukryte oznaki smutku mogą chować się na milion różnych sposobów. Smutek jest formą dyskomfortu, przed którym próbujemy się bronić i ma duży wpływ na naszą równowagę psychiczną.

Ale w większości przypadków objawia się jako gniew, zły nastrój, apatia lub zmęczenie. Obejmuje i przejmuje wszystko: umysł, ciało, motywację…

Istnieje powiedzenie, że niektóre z najpiękniejszych uśmiechów mają najsmutniejsze historie do opowiedzenia. I jest to absolutnie prawda. Smutek jest jedną z niewielu emocji, które naprawdę mogą przejść niezauważenie. Ale jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych do zrozumienia i poradzenia sobie.

Oto ukryte oznaki smutku.

“Moim planem jest po prostu kochać mocniej, niż kiedykolwiek wcześniej, niczego nie ukrywać i przyjąć, że jestem niedoskonałą istotą ludzką. Och, i smutek – smutek jest wszystkim. “

-Sam Smith-

Smutek jest jak mrugające światło, które pojawia się w samochodzie, gdy masz mało paliwa. Widzisz to, ale zazwyczaj nie zwracasz uwagi. Po prostu decydujesz się kontynuować, tak jakby nie miało to znaczenia.

Ale wtedy wszystko zaczyna się nie układać. Kiedy zaczynasz tracić energię, a świat wydaje się poruszać znacznie wolniej niż normalnie, gdy jesteś pozostawiony w tyle, nie dostrojony i uwięziony w dziwnym dole, który daje niewytłumaczalne surrealistyczne uczucie.

Zrozumienie ukrytych oznak smutku pomoże Ci szybciej na niego reagować. Identyfikacja i bycie bardziej otwartym na jego wskazówki pomoże Ci lepiej sobie z nim radzić. Musisz spojrzeć prosto na tę złożoną emocję, jeśli chcesz wiedzieć, co próbuje Ci przekazać.

Ukryte oznaki smutku - smutny mężczyzna.

Smutek: wielka niewiadoma

Istnieje pewna interesująca książka zatytułowana “Pozytywna moc negatywnych emocji” autorstwa psychologa Tima Lomasa. Opowiada o tym, że ogólnie postrzegamy smutek jako coś, co nie jest właściwe. Uważamy, iż jest to rodzaj stanu, o którym najlepiej nie mówić. Decydujemy się go przełknąć i po prostu mamy nadzieję, że w pewnym momencie sam zniknie.

Warto tutaj podkreślić, że dzięki dziedzinie psychologii pozytywnej dokonano na tym polu kilka przełomów. Ludzie zaczęli nawet nazywać to “drugą falą”. Ta nowa perspektywa badawcza chce, abyśmy zrozumieli coś naprawdę ważnego na temat emocji: niektóre są tak złożone, że nie możemy ich nazwać pozytywnymi ani negatywnymi.

Pomyśl chociażby o miłości. Kiedy kogoś kochasz, normalne jest doświadczanie niesamowitej radości. Ale w następnej chwili możesz poczuć absolutne załamanie. Podobnie jak samo życie emocje mogą przejść od jasnych do ciemnych w ciągu minuty – tak bardzo są złożone i bogate.

Smutek nie jest inny, a większość z nas ma tendencję do określania go jako “negatywny”. Ale to właśnie sprawia, że ​​zapominamy o tym, co to uczucie może nam przynieść i jak bardzo może nas zainspirować. Może rzeczywiście doprowadzić do naprawdę znaczących (i pozytywnych) zmian.

Parująca kawa.

Ukryte oznaki smutku

Jak można się domyślić, ukryte oznaki smutku obejmują szeroki zakres. Każdy człowiek może doświadczyć ich w zupełnie inny sposób. Ale nadal istnieją pewne wspólne punkty.

Nieustanny gniew, zły nastrój

Skrajny gniew jest bardzo powszechnym przebraniem dla smutku. To jak zawór zwalniający smutek lub sposób wyrażania siebie. Jest jak emocjonalny błysk, który pojawia się w najgorszym momencie. Kiedy nie możesz spojrzeć prosto w to, co wywołuje Twój smutek lub odmawiasz zaakceptowania rzeczywistości, pojawia się gniew. Zaczynasz czuć się sfrustrowany, a w najgorszym przypadku okazujesz wściekłość.

Zmęczenie, spowolnienie psychoruchowe, bóle mięśni

Emocje są bardzo mądre, a najmądrzejsza z nich to właśnie smutek. Pojawia się i wymaga podjęcia działania, gdy w Twoim życiu dzieje się coś ważnego, co próbujesz ignorować. Twój mózg zmniejsza poziom energii, aby zmusić cię do “spowolnienia”. To, co naprawdę próbuje zrobić, to sprawić, że spojrzysz w głąb siebie i zlikwidujesz ten emocjonalny węzeł.

Dlatego tak często doświadczasz zmęczenia, bezsenności, a nawet bólu mięśni, kiedy jesteś smutny. To znak ostrzegawczy, abyś mógł się zatrzymać i trochę zwolnić.

Kobieta z głową w chmurach.

Brak skupienia, rozkojarzenie

Istnieje pewne popularne powiedzenie o tym, że nie ma tak inspirującej emocji jak smutek. To również jest prawdą i jest to jedna z ukrytych oznak smutku, o której powinieneś pamiętać.

  • Rozkojarzony mózg próbuje uciec od rzeczywistości i szuka nowego miejsca, w którym może wyrazić siebie i być sam. Dlatego, gdy jesteś smutny unikasz kontaktów towarzyskich i dlatego świat zaczyna wydawać się dziwny. Potrzebujesz intymności i sposobu wyrażania siebie.
  • Pisanie, rysowanie, komponowanie… Wszystkie są świetnymi sposobami, aby pomóc Twojemu mózgowi znaleźć spokojne miejsce do pracy. Dlatego każdy z nas potrzebuje czegoś takiego, aby przelać swoje emocje i rzucić światło na prawdziwą przyczynę naszego smutku.

Większa wrażliwość

Kolejną ukrytą oznaką smutku jest wrażliwość. Sprawia, że ​​jesteś bardziej empatyczny wobec emocji innych ludzi. Łączy Cię bardziej z kwestiami serca niż ze sprawami mózgu. Widzisz rzeczy, których nigdy wcześniej nie zauważałeś.

Możesz spędzać godziny oglądając krople deszczu płynące po szybie. Możesz spędzać czas patrząc jak wiatr kołysze koronami drzew…Wszystkie drobiazgi mogą nagle doprowadzić Cię do łez, co przynosi ulgę.

Dziewczynka z muszlą.

Czy rozpoznajesz w sobie te znaki? Wykraczając poza samo rozpoznanie, spróbuj spojrzeć na smutek w nowy sposób. Ma moc, dzięki której możesz dojrzewać. Zachęca Cię do zwinięcia się w skorupie introspekcji, dzięki czemu możesz połączyć się z samym sobą. Jego celem jest skłonienie cię do zaspokajania Twoich potrzeb, traktowania się z życzliwością i przebudzenia.

Smutek jest po to, by pomóc Ci w refleksji, której ostatecznym celem jest dokonywanie zmian. Co powiesz na to, by wsłuchiwać się w niego częściej, ponieważ jest to emocja, która ma bardzo dużo do powiedzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.