Uczucie niepokoju - 7 technik relaksacyjnych, które pozwolą się go pozbyć

Uczucie niepokoju - 7 technik relaksacyjnych, które pozwolą się go pozbyć

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2017

Mówiliśmy już wiele razy o tym, że uczucie niepokoju samo w sobie nie jest niczym złym lub niezdrowym. W rzeczywistości jest czymś nabytym, ponieważ umożliwia nam odnoszenie się do naszego otoczenia z odpowiednim poziomem aktywności.

Niemniej jednak niepokój jako nadmiar aktywności staje się dla nas czymś niekorzystnym, wpływając na nasze codzienne życie. Prawdą jest, że chociaż wydaje nam się, że coś takiego się nam nie przydarzy, to jednak może się zdarzyć w każdym momencie naszego życia.

Dlatego ważne jest, aby rozwinąć osobiste zasoby i strategie, które pozwolą nam kontrolować nasze emocje i myśli. Ponieważ, jak wszyscy wiemy, odpowiedzialność za własne życie jest umiejętnością, która pozwoli nam rozwijać się we właściwy sposób.

Powinniśmy wiedzieć, że nie każda technika relaksacyjna działa tak samo na wszystkich. Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, powinniśmy to robić ostrożnie, aby móc iść naprzód. Aby zmniejszyć uczucie niepokoju.

Budda śpiący w jeziorze
Pytanie jakie może pojawić się w umysłach czytelników brzmi: czy powinienem to zrobić, nawet jeśli nie mam problemów z uczuciem niepokoju? Jaki jest właściwy czas na relaks?Przede wszystkim należy podkreślić, że każdy z nas może czerpać korzyści z lekcji jaką przyniosą nam te ćwiczenia. 

Ponadto trzeba też wybrać właściwy moment w ciągu dnia, gdy nic nie będzie nam przeszkadzać. Na przykład, jeśli wybierasz noc, staraj się nie zasnąć podczas ćwiczeń. Celem jest nauczenie się właściwej techniki! Przyjrzyjmy się niektórym ćwiczeniom…

1. Naucz się oddychać – zmniejszy to uczucie niepokoju

Oczywiście, wszyscy wiemy, jak oddychać, dzięki temu żyjemy. Jednak nie działamy w sposób sprzyjający relaksowi. Istnieje wiele różnych sposobów oddychania, ale rodzaj oddychania, który praktycznie każdy z nas wykonuje, jest powszechny i płytki .

Zazwyczaj rytm naszego oddychania jest szybki i płytki. Oddychamy przez usta i wcale lub prawie wcale nie używamy do tego celu przepony. Dzieje się tak ponieważ kurczymy mięśnie brzucha gdy wdychamy powietrze albo dlatego, że unosimy ramiona.

Z tego powodu przyjmujemy tylko niewielką ilość tlenu, co powoduje brak witalności i mniejszą wytrzymałość. Właśnie dlatego oddychanie znajduje się na pierwszym miejscu listy. Ponieważ bez wątpienia dobre oddychanie stanowi podstawę relaksu.

Jako pierwszą zasadę, musimy zaznaczyć, że nasz naturalny sposób oddychania powinien zawsze odbywać się przez nos. W ten sposób filtrujemy powietrze i wypychamy wszystkie zanieczyszczenia zablokowane wewnątrz naszych nosów. I choć istnieją różne odpowiednie rodzaje oddechu, najbardziej fizjologicznie odpowiedni jest kompletny rodzaj.

2. Stopniowy relaks Jacobsona

Jak stwierdził Jacobson, “eliminacja napięcia szczątkowego jest zasadniczą cechą tej metody”. Tak więc, biorąc pod uwagę, że napięcie umysłowe aktywuje mięśnie, aby uniknąć przeciążenia, powinniśmy umieć rozpoznać kiedy mięśnie napinają się i co możemy zrobić, aby je rozluźnić.

Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi grup mięśni, które możemy poddać relaksowi. Ta technika wymaga odpowiedniego szkolenia, aby można było wykonywać ją poprawnie. Możemy jednak skorzystać z porad, które znajdziemy w internecie i w ten sposób wprowadzić je w praktykę. Poniżej znajdziecie film, który pokazuje jak to robić.

https://www.youtube.com/watch?v=a7gBrFs_qG4

3. Metoda Silvy lub relaks przy pomocy wizualizacji

Są ludzie, którzy czerpią większe korzyści z techniki relaksacyjnej, która polega na wizualizacji relaksujących obrazów. Tutaj pomoże nam metoda Silvy, której liczne przykłady możemy znaleźć na Youtube. Dzięki linkowi poniżej możecie dowiedzieć się więcej o tej technice.

https://www.youtube.com/watch?v=c10o9p37eLc

4. Trening autogenny Schultz’a

Ten rodzaj relaksu opiera się na mocy sugestii, wywołuje przyjemne doznania i myśli, które pozwalają nam się zrelaksować. Opiera się na idei, że wszyscy jesteśmy w stanie zmodyfikować nasze życie zmieniając nasze mentalne nastawienie. Oto 10-minutowe ćwiczenie pozwalające wypróbować tę technikę.

https://www.youtube.com/watch?v=6z–bQD3zBw

5. Uważność – Mindfulness

Kiedy mówimy o uważności, możemy rozumieć ją jako technikę medytacji i stan świadomości. Taki, który wywołuje styl przetwarzania, co przekłada się na pełną świadomość otoczenia i wydarzeń, które się dzieją.

Oto krótki film, który pomoże nam zagłębić się w tę metodę, która przy okazji poprawi nasze dobre samopoczucie . Ponadto, na naszej stronie znajdziesz kurs “Uważność w codziennym życiu”, który pozwoli ci rozwinąć ten stan świadomości.

6. Spacerowanie lub ćwiczenia

Spacery lub wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej pomaga nam przekierować poziomy aktywacji w naszym ciele.

Pomaga nam zmniejszyć zmartwienia, które zajmują nasz umysł. Pozwala również zatrzymać z dala od siebie cząstkę naszej duszy, co często zapominamy zrobić. Nie ulega wątpliwości, że powoduje to olbrzymie problemy na każdym poziomie naszej egzystencji.

7. Słuchanie muzyki relaksacyjnej

Słuchanie muzyki jest również wspaniałym sposobem łączenia się z naszym najbardziej spokojnym “ja”. Czy znasz powiedzenie “Muzyka uspokaja bestię”? Muzyka naprawdę pomaga obniżyć rytm naszego umysłu.

Jeśli uważasz, że nie masz czasu na codzienne ćwiczenia relaksacyjne, to znaczy, że właśnie nadszedł czas, aby zacząć to robić. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej ruszysz do przodu. Pamiętaj, że 21 dni wystarczy, aby nabrać zwyczaju, który poprawi jakość twojego życia. I zmniejszy twoje uczucie niepokoju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.