Uciekanie od problemu, a świadome stawianie mu czoła

Uciekanie od problemu, a świadome stawianie mu czoła

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2017

Żyjemy w świecie, w którym uciekanie od problemu stało się najczęściej obieranym rozwiązaniem. Coraz mniej ludzi staje z problemem twarzą w twarz, bez strachu, bez wahania. Uciekanie od problemu niczego w rzeczywistości nie rozwiązuje. Jeśli więc chcesz okazać komuś swoją obojętność, zrób to bez wahania, utrzymując spokojne, a jednocześnie silne spojrzenie mówiące: “dość”.

Wszyscy dobrze wiemy, że mało co jest tak ważne w relacjach międzyludzkich, jak poznanie innych. Dzięki tej interakcji istniejemy i możemy stale się rozwijać. Jednakże kiedy się okazuje, że jakaś więź jest dla nas szkodliwa i przyczynia się do naszego nieszczęścia bardzo ważne jest rozpoznanie problemu i podjęcie odpowiednich działań. Właśnie wtedy uciekanie od problemu nie pomoże, lepiej odważnie stawić mu czoła.

Prawdziwy konflikt nie rozgrywa się między złem i dobrem, ale między świadomością i ignorancją

-Budda-

Uciekanie od problemu, a dojrzałe rozwiązywanie trudności

Przede wszystkim zawsze powinniśmy pamiętać, że lepiej jest stracić relację z drugą osobą, niż poświęcić na nią swoje własne zdrowie. Tak więc w pozbyciu się ciężaru uciążliwej relacji na pewno nie pomoże nam uciekanie od problemu. Należy do niego podejść dojrzale i zgodnie z zasadami, które dyktuje nam inteligencja emocjonalna. Ktoś, kto po prostu odwraca się plecami nie potrafi stanąć z problemem twarzą w twarz.

Niezbędne jest wobec tego nabycie odpowiednich umiejętności, które pozwolą nam odpowiednio się zachowywać w tego rodzaju sytuacjach. Dzięki temu będziemy się czuli bardziej przygotowani, kompetentni, zadowoleni, a jednocześnie będziemy się cieszyć lepszą jakością życia i lepszym zdrowiem mentalnym.

Odwróceni plecami - uciekanie od problemu

Nigdy nie odwracaj się plecami

Jeśli dobrze nad tym pomyśleć, żyjemy w świecie, w którym odwrócenie się od problemu bez jego odpowiedniego rozwiązania stanowi chyba najbardziej oczywiste wyjście z opresji. Czasem nie jest to nawet działanie zamierzone czy skierowane na wyrządzenie komuś zła. Chodzi raczej o ego, które w tym wypadku krok po kroku przyczynia się do konstruowania wyspy samotności.

To sytuacja, w której ego sprawia, że liczy się wyłącznie to, co dzieje się w ramach małego terenu, który wyznacza psychika i emocje.

Być może właśnie dlatego kto nie jest przyzwyczajony traktować tych, których kocha z empatią i odpowiednim rozpoznaniem, nie będzie w stanie w poprawny sposób rozwiązywać również własnych konfliktów. Bo kiedy coś nam nie odpowiada, nie da zbyt wiele uciekanie od problemu czy podejmowanie działań na poziomie dziecięcym, które sprawiają, że traktujemy kogoś jakby nie istniał.

Problemom należy stawiać czoła. Konflikty należy rozwiązywać. Nasza egzystencja nie przypomina przecież linii prostej, czy scenariusza w którym jesteśmy odporni na wszelkie różnice, w którym na nikogo nie wpadamy. Czasem jednak nie denerwujemy się wyłącznie na wyrządzoną nam szkodę. Denerwuje nas również nasz własny sposób reakcji. 

Doskonale bowiem wiemy, że inteligentne i dojrzałe rozwiązanie problemu pozwoli nam budować odwagę, siłę i na pewno nas wzbogaci.

Kwiaty

Naucz się dojrzale rozwiązywać problemy

Chyba każdemu z nas odpowiadają osoby zdecydowane, które mają swoje zdanie na dany temat, chętnie je wygłaszają, a w dodatku są skłonne swej opinii bronić. Ta emanująca w nich energia życiowa jest ściśle powiązana z faktem, że są to osoby wewnętrznie spójne, które odkryły swoją wartość.

Okazuje się, że nikt kto cieszy się dobrym poczuciem własnej wartości nie odwraca się plecami do problemu, ale robi dobry użytek z asertywności. To właśnie ona pomaga takiej osobie jasno wyrazić to, co jej odpowiada bądź nie odpowiada w danym zachowaniu.

Twoje nastawienie do rzeczy jest tym, co robi różnicę w życiu

-Winston Churchill-

Kłótnia

Klucze do tego, by z odwagą rozwiązywać problemy

Terapia Gestalt zawsze stanowi doskonałą strategię, która pozwala stawić czoła każdej trudnej sytuacji. Pomaga nam obrać bardzo ważne zasady, takie jak konieczność przyjmowania na siebie odpowiedzialności, szczerość czy szacunek do samego siebie.

  • W czasie, gdy przyjdzie Ci wyjaśnić jakiś konflikt, skup się przede wszystkim na tym, co “tu i teraz”. Nie ważne czy ta osoba w przyszłości pomoże Ci budować szczęście i równowagę. Jeśli w tej chwili osoba ta sprawia Ci przykrość, reaguj. Żaden rodzaj bólu nie znosi warunkowania w rodzaju: “jeśli wytrzymam jeszcze trochę, to być może…”
  • Utrzymuj spokój w każdej chwili. Złość czy wściekłość przypomina zdezorientowanego konia, który może ponieść w nieznane miejsce. Uciekanie od problemu oznacza strach, tchórzostwo. Złość nie zawsze pozwala osiągnąć zamierzony cel. Kto jednak jest odważny i stosuje inteligencję emocjonalną, konstruuje pałac łagodności, który pomoże mu pokonywać przeciwności bez użycia siły.
  • Bądź asertywny. Wyraź jasno co Cię denerwuje i czego nie będziesz tolerować. Jeśli nie wyrazisz się dostatecznie jasno i zrozumiale, osoba szybko ponowi próbę przekroczenia wytyczonych przez Ciebie osobistych granic. Kiedy jednak w ogóle się nie wypowiesz, najprawdopodobniej dojdzie do ponownego krzewienia zachowań, które są dla Ciebie niedopuszczalne.

Podsumowując można stwierdzić, że świat pełen jest ludzi, którzy uciekają od problemów. Zamiast obierać tę samą strategię, naucz się z odwagą stawać twarzą w twarz z doznawanymi trudnościami. Tylko w ten sposób okażesz się naprawdę dojrzałym człowiekiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.