Trening uwagi - naucz się być tu i teraz

Trening uwagi - naucz się być tu i teraz
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2023

Regularny trening uwagi to czynność, która bardzo skutecznie pomaga zatrzymać się i poczuć obecną chwilę. Większość osób ma rozbiegany umysł, który wybiega w przyszłość lub rozpamiętuje przeszłość. Co więcej, jesteśmy przyzwyczajeni do wykonywania wielu zadań jednocześnie i do poświęcania uwagi wielu sygnałom na raz. Chcemy być w kontakcie ze wszystkim i wszystkimi wokół, przez co tracimy kontakt z samym sobą.

Trening uwagi pomaga zwolnić na moment tempo i skupić się na tym, co czujemy, czego pragniemy i co robimy. Im częściej taki trening wykonujemy, tym łatwiej jest nam uspokoić umysł.

Stephan Bodian, licencjonowany psychoterapeuta, spędził dziesięć lat jako mnich w buddyjskim klasztorze. Mówi on w swoich książkach między innymi o tym, że spokój ducha nie zależy od tego, w jakich znajdujemy się okolicznościach, ale od tego, jak na nie reagujemy. Podkreśla on również, że jeśli skupimy na czymś całą moc swojego umysłu, możemy osiągnąć wręcz nieograniczoną moc.

“Trening uwagi pozwoli Ci w pełni stać się człowiekiem. Tylko wtedy zaczniesz dostrzegać ludzi wokół Ciebie, a Twoje życie stanie się pełniejsze.”

-Thich Nhat Hanh-

Trening uwagi i jego znaczenie

Jeżeli chcesz odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie życia, powinieneś jej poświęcić cały potencjał swojej energii. W tym właśnie pomaga trening uwagi. Osoby skupione na swoim celu i zdeterminowane do jego osiągnięcia zazwyczaj dużo szybciej wykonują zadania. To z kolei sprawniej przybliża ich do wyznaczonego punktu.

Trening uwagi przekłada się pozytywnie nie tylko na sferę zawodową, ale także na relacje międzyludzkie. Osoby posiadające lepszą kontrolę nad swoim umysłem zazwyczaj cieszą się lepszymi kontaktami z przyjaciółmi i rodziną.

Ian Fleming twierdził, że ludzie ponoszą porażkę i nie osiągają wymarzonego celu tylko dlatego, że nie są na nim odpowiednio skupieni. Okazuje się, że sukces nie zależy od umiejętności czy talentu. Fleming mówił, że elementy te są jedynie środkiem pomagającym dotrzeć do celu, ale nie mają znaczenia jeżeli nie skoncentrujemy się wystarczająco na drodze, która ma nas do tego celu doprowadzić.

Trening uwagi ma też zbawienny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Pomaga uchronić się przed strachem czy niepokojem. Myśli przychodzą i odchodzą jak chmury na niebie. Ważne jest umieć zadecydować, która z tych myśli jest warta naszej uwagi.

Pamiętaj, że woda jest najspokojniejsza tam, gdzie jest najgłębsza. Oznacza to, że aby osiągnąć spokój umysłu, a tym samym móc lepiej się skoncentrować na celu, powinieneś nauczyć się wyciszać swoje myśli. Spokojny, pełen harmonii umysł pomaga skupić całą energię na tym, co uosabiamy z sukcesem.

“Dojrzałość zamienia radość z bycia rozproszonym w radość z produktywnego skupienia.”

-Charles Baudelaire-

Trening uwagi pomaga żyć chwilą obecną

Trening uwagi pomaga skupić całą energię umysłu na obecnym zadaniu. Kiedy Twoja uwaga jest świadomie skanalizowana, jesteś w stanie lepiej odsuwać od siebie niechciane myśli i obawy. Dzięki temu zwiększa się Twoja wydajność i skuteczność działania. Skupiasz się na tym, co robisz w danej chwili, a to z kolei stymuluje kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.

skupiona kobieta z zamkniętymi oczyma

Jak zatem się domyślasz, trening uwagi pomaga zaoszczędzić czas. Wyznaczasz sobie zadanie, skupiasz się na nim w stu procentach i zanim się obejrzysz, jest już wykonane. Warunkiem jest odsuwanie od siebie rozpraszających myśli. Możesz je zapisać i wrócić do nich po skończonym zadaniu, jeśli uważasz, że są tego warte. W przeciwnym razie nie poświęcaj im w ogóle swojej energii.

Podsumowując, trening uwagi pomaga nam pełniej poczuć i lepiej wykorzystać obecną chwilę. Dzięki skupieniu swoich myśli na tu i teraz, uczysz się lepiej zrozumieć samego siebie, a tym samym wyraźniej poczuć wszystkie smaki życia. Podnosisz też poziom świadomości własnych uczuć, przez co polepszasz jakość relacji z ludźmi wokół Ciebie.

Na trening uwagi warto patrzeć jak na proces, który stanowi swego rodzaju umowę z własnym wnętrzem. Proces ten nie ma na celu niczego zmienić w Twoim otoczeniu, a jedynie pomóc Ci zrozumieć własne odpowiedzi na sytuacje, w których się znajdujesz. Na tym polega sekret mocy ludzkiego umysłu.

“Aby spojrzeć na nieskończone jak na skończone i na nieosiągalne jak na przystępne, musimy wejść na prostą ścieżkę. Ścieżkę skupienia.”

-Théophile Gautier-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Radoń, S. (2014). WALIDACJA SKALI ŚWIADOMEJ OBECNOŚCI. Studia Psychologica UKSW.
  • Zeidan, F., Johnson, S. K., Diamond, B. J., David, Z., & Goolkasian, P. (2010). Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training. Consciousness and Cognition. https://doi.org/10.1016/j.concog.2010.03.014
  • Jha, A. P., Krompinger, J., & Baime, M. J. (2007). Mindfulness training modifies subsystems of attention. Cognitive, Affective and Behavioral Neuroscience. https://doi.org/10.3758/CABN.7.2.109
  • Williams, J. M. G. (2010). Mindfulness and Psychological Process. Emotion. https://doi.org/10.1037/a0018360

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.