Toltekowie i ich mądrości, które cię zainspirują

Toltekowie i ich mądrości, które cię zainspirują
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Toltekowie i ich mądrości przynoszą nam magiczne pozostałości cywilizacji, która wciąż nas inspiruje. Ich światopogląd, mitologia i legendy wciąż budzą zainteresowanie ludem Nahuatl i jego tajemnicami. Dlatego też regularnie pojawiają się nowe książki, takie jak “Cztery umowy”, które przybliżają nas do tej przeszłości bogatej w wiedzę.

W interesującym dziele zatytułowanym “Quetzalcoatl i mity założycielskie Mezoameryki” mówi się, że Toltekowie stworzyli wysoce wyrafinowaną kulturę. Pomimo wojskowego systemu hierarchicznego i faktu bycia wojowniczym plemieniem, ich antropologiczny, mistyczny i kulturowy wpływ rozciągał się na większą część Mezoameryki.

Mówi się na przykład, że ludzie Tolteków osiągnęli najwyższy poziom Toltecayotl. Ten koncept oznacza szanowaną sztukę życia w równowadze i dokładnego praktykowania starożytnej wiedzy Huēhuehtlahtōlli, zbioru przepisów bardzo odległych w czasie, które były ustnie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Tak więc, podczas gdy stary świat zachwycał się hinduizmem lub buddyzmem, starożytny Meksyk posiadał filozofię Toltecáyotl, dziedzictwo mądrości i religii, z której wywodzi się autentyczna mądrość Tolteków, ta sama, która pozostawiła nam wspaniałe cytaty.

kobieta oglądająca kolorowe wzgórze

Toltekowie i cytaty pełne mądrości

Większość z tych małych przykładów mądrości gromadzi się w książkach takich jak “Toltekowska sztuka życia i śmierci”, “Droga Tolteki”, “Wszechświat Quetzalcoatl”, “Toltecayotl” i “Cztery umowy” autorstwa Miguela Ruíza. Jak już wiemy, najbardziej znanym dziełem ze wszystkich jest to ostatnie. Jednak nigdy nie zaszkodzi zanurzyć się w inne dzieła, inne interesuje tomy, gdzie zyskamy znacznie szerszą wizję tej kultury, która w pewnym sensie jest częścią historii ludzkości.

Jest to dziedzictwo wciąż niekompletne, z wieloma niewiadomymi, które pozostają do odkrycia…

1. Prawdziwe zaangażowanie

Ta mądrość Tolteków pojawia się w książce “Cztery umowy”. Lekcja, którą oferuje, jest bardzo użyteczna. Pomyślmy o tym przez chwilę. Czy naprawdę dajemy 100% z siebie we wszystkim, co robimy?
Nie zawsze. Co więcej, czasami dajemy o wiele więcej, czasami dochodzimy do 120%, co nie jest wcale pozytywne, a sprawia jedynie, że niepotrzebnie marnujemy energię i kończymy wyczerpani. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dostosować nasze zasoby, być ich świadomym i oferować to, co w nas najlepsze. Ani więcej, ani mniej.

“W każdych okolicznościach rób zawsze wszystko, co w twojej mocy, ani mniej, ani więcej”
-Cztery umowy-

2. Strach cię paraliżuje

Toltekowie byli jednym z najbardziej zatwardziałych i dominujących ludów, który zajął obszar rozciągający się od obecnego stanu Zacatecas aż do południowego wschodu Półwyspu Jukatan. Mówi się, że Aztekowie bardzo im zazdrościli. Ale Toltekowie mieli dwie jasne zasady dyktowane przez ich filozofię zebraną w Toltecayotl: nie zazdrościć i nie bać się.

Te dwie rzeczy sprawiały, że ludzie stawali się głusi i ślepi. Nie służyły niczemu, zmniejszały zdolności i odbierały siły.

“Idźmy dalej, posuwajmy się naprzód z odwagą, pamiętając, że strach czyni nas głuchymi na prawdę”.
-Toltekowska sztuka życia i śmierci-

orzeł

3. Słowo ma moc

Jest to jedna z najbardziej znanych mądrości Tolteków, w której przypomina się nam, że słowa mają wielką moc. Słowa budują, jednoczą, odżywiają, tworzą połączenia i przekazują wiedzę. Nie możemy jednak zapominać, że czasami nie ma nic, co boli bardziej niż źle dobrane słowo lub wypowiedziane bezmyślnie stwierdzenie.

Wykorzystajmy to, co tak naprawdę czyni nas ludźmi: język. Uważajmy na to, co wychodzi z naszych ust, ale co czasami nie przeszło przez filtr mózgu ani serca.

4. Wewnętrzna wiedza i wolność

Jedną z zasad mądrości Tolteków przypomina nam, że wolność w rzeczywistości oznacza bycie wiernym temu, kim jesteśmy. Często ograniczamy się do działania jak wojownicy bez celu, pozwalamy się ponieść bez zrozumienia naszej autentycznej natury lub natury tego, co nas otacza.

W ten sposób czasami trzeba prowadzić styl życia artysty: kogoś, kto chce poznać elementy, które go otaczają, surowce i swój własny wewnętrzny świat. Dopiero gdy zjednoczymy te dwa wymiary, nadamy formę najpiękniejszemu dziełu.

5. Nie bierz niczego do siebie

W taki czy inny sposób wszyscy wzięliśmy sobie do serca jakieś cudze słowo, zachowanie lub sytuację. Cierpieliśmy przez to i byliśmy łatwym łupem dla innych ludzi, popadając w ich manipulacje i gry. Czy naprawdę warto dać się ponieść tej dynamice cierpienia?

Oczywiście, że nie. Toltekowie, jak wspominaliśmy wcześniej, wychwalali zasadę wolności i fakt, że nic nie czyni nas zależnymi od innych bardziej, niż zmienianie naszego życia w zależności od tego, co inni mówią lub robią. Starajmy się być odpowiedzialnymi za nas samych. Musimy wiedzieć, jak oddzielić nasze osobiste wszechświaty od tych obcych, inspirowanych przez miłość własną.

ręce wypuszczające ptaka na wolność

Podsumowując, jak widzimy, żadna z tych mądrości Tolteków nie jest nieaktualna ani nie nie brzmi dla nas obco. Wręcz przeciwnie. Zasady filozoficzne zawarte w Toltecáyotl nadal są użyteczne i inspirujące. Pomyślmy o nich, zróbmy z nich użytek.

“Walka jest tutaj, na tej Ziemi. Jesteśmy stworzeniami ludzkimi. Kto wie, co nas czeka, lub jaki rodzaj mocy możemy osiągnąć?”
-Droga Tolteki-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.