Talent dziecka uwięziony w: "to dla Twojego dobra"

Talent dziecka uwięziony w: "to dla Twojego dobra"

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2017

Talent to intelektualna zdolność do rozwijania w sobie jakiejś szczególnej umiejętności. Kiedy mówimy, że ktoś ma talent, mamy na myśli, że jest w czymś bardzo dobry, a ponadto, że jest to jego pasją i wkłada w to całego siebie.

Kiedy jeszcze jesteśmy mali, starsi od nas bez trudu potrafią zaobserwować w jakiej dziedzinie posiadamy wrodzony talent. Jedne dzieci potrafią pięknie rysować, inne biegać i doskonale skakać, a jeszcze inne kochają obserwować insekty…

Przeczytaj również podobny artykuł: Osoba, której brak wiary w siebie – 4 zdradzające ją oznaki

Problem pojawia się, gdy zdolności te zostają zamknięte, ponieważ nie przynoszą nic pożytecznego ani nam, ani otaczającemu nas światu. Przynajmniej tak nam mówią.

Zaprzepaszczony talent

Kiedy jesteśmy mali, wierzymy we wszystko, co nasze otoczenie nam przekazuje. Jesteśmy niewinnymi istotami, które nie posiadają jeszcze rozwiniętej umiejętności określania czym chcielibyśmy się w życiu zająć.

Ostatecznie kończymy poddając się formowaniu środowiskowemu i kulturowemu, które nie zostawia już miejsca na to, byśmy po prostu mogli być sobą. Gdzieś po drodze gubimy własne ja.

Szkoła jak nam wiadomo również jest częścią systemu stworzonego z określonymi założeniami wspólnymi dla wszystkich uczęszczającej do niej dzieci. W niej zdaje się egzaminy, które mają określać zdolność rozwijania umiejętności, które nie mają nic wspólnego z naszymi zainteresowaniami.

Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligentna kobieta wie, że nic jej nie ogranicza

To jedna filozofia dla wszystkich. Niesprawiedliwa i specjalizująca się w zabijaniu prawdziwego, wewnętrznego, naturalnego talentu.

Kiedy dziecko jest dobre w czymś, co nie jest uważane za potrzebne, jak na przykład w rysunku, czy w muzyce, rzadko kiedy udziela się mu pomocy w dalszym rozwoju.

Talent zaduszony “dla Twojego dobra…”

Nie można powątpiewać, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele chcą dla dzieci jak najlepiej. Nie podważamy tutaj ich dobrych pobudek. Mowa raczej o tym, że strach przed tym, że dziecko nie stanie się kiedyś człowiekiem sukcesu jest tak duży, że w rezultacie prowadzi do pozbawienia dziecka motywacji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Fobia społeczna: strach przed byciem osądzanym przez innych ludzi

Często rodzice w celu rozwijania jakiejś umiejętności zapisują dziecko na dodatkowe zajęcia, ale ponieważ temat nie jest zgodny z pasją dziecka, kończy się to często nienawiścią do wybranych przez rodziców zajęć. Jego osobisty talent nie został wzięty pod uwagę.

Ojciec z synem

Przeczytaj również podobny artykuł: Wielkość danej osoby – co w rzeczywistości ją definiuje?

Będąc dorosłymi nierzadko zdarza się, że w rzeczywistości nie wiemy co nam sprawia radość, a co nie. Pozwoliliśmy sobie na włączenie automatycznego pilota: szkoła, liceum, studia… I co dalej? Kiedy kończymy ten proces, zdajemy sobie sprawę, że nie wykształciliśmy się w tym, co dawałoby nam radość.

Zakłada się, że znajdujemy się w takiej sytuacji “dla naszego dobra”, ale co się stało z naszymi marzeniami? Zamieniliśmy je na stałą wypłatę.

Jeżeli jesteśmy szczęściarzami, zdajemy sobie z tego sprawę odpowiednio wcześnie. Jesteśmy jeszcze w stanie zmienić rutynę i podjąć kroki, by rozwijać nasz osobisty talent w kierunku, jaki nam odpowiada.

Wiele osób czeka na emeryturę, aby móc wrócić do dziecięcych marzeń i zacząć realizować ukryty w nich talent. Tęsknią za tym, co naturalne, za pracą manualną, za nauką gry na instrumencie…

Przeczytaj również podobny artykuł: Asertywność i jej podstawy tworzone już we wczesnym dzieciństwie

W rezultacie bardzo przykre jest to, że ktoś musiał poświęcić swój talent z powodu strachu przed tym, że nie będzie mógł wieść godnego życia.

Talent – kultywuj go w sobie i w dziecku

Najlepszym podarunkiem, jaki rodzice mogą sprawić dziecku to zapewnienie mu pomocy w docenianiu i rozwijaniu ich wrodzonych talentów. Każda osoba rodzi się z jakimś szczególnym darem. Właśnie ten dar rodzice powinni pomóc rozwijać swemu dziecku.

Przestań złościć się na to, że Twoje dziecko bez przerwy biega, skacze i przeszkadza Ci w Twoich czynnościach. Być może właśnie nadszedł moment, aby rozbudzić w nim miłość do jakiejś dziedziny sportowej, w której mogłoby konstruktywnie spożytkować całą swą energię.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rozwiń skrzydła, wykorzystaj cały swój potencjał!

Kiedy dziecko uświadomi sobie, że rodzice pomagają mu rozwijać jego talent, jego poczucie własnej wartości zaczyna ekspresowo wzrastać i się rozwijać. Dzieci zawsze oczekują poparcia, które powinno otrzymywać od rodziców. Dzięki niemu mogą czuć pewność, że to, co robią jest dobre.

Czuć się ważnym i zauważać, że to co wychodzi z ich wnętrza jest pożądane, sprawia, że dziecko może się realizować, a nie myśleć o tym, co będzie bardziej praktyczne w przyszłości

Dziewczynka kolorując odkrywa swój talent

Nie chcemy przez to powiedzieć, że dzieci nie powinny uczyć się czegoś, co przyniesie im większych korzyści w dorosłym życiu. Każdy rodzaj kształcenia rozwija w nas coś pozytywnego. Powinniśmy w specjalny sposób doceniać to, co samoistnie wypływa z głębi duszy dziecka.

Dlaczego nie wykorzystać jego wrodzonego talentu na jego korzyść zamiast zaszczepiać to, co wydaje się być słuszne rodzicom?

Przeczytaj również podobny artykuł: Minimalizm – pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, zrób miejsce w swoim umyśle

Wróć do tego, co zeszło na dalszy plan

Z drugiej strony jeżeli czytasz ten artykuł, ponieważ problem nie dotyczy Twojego dziecka, ale Ciebie, warto się cofnąć i zastanowić nad tym prawdziwym darem, który był Ci dany, a który być może zepchnięto na dalszy plan.

Być może i Ty wielokrotnie usłyszałeś, że to, co kochasz robić “nie służy niczemu”, że to “głupoty”, że “nie ma w tym żadnej przyszłości” itd.

Nie martw się, w uporze tkwi klucz do sukcesu. Kiedy dążymy do czegoś z upartością graniczącą z szaleństwem, przychodzi chwila, w której spełniają się nasze marzenia, lub co najmniej bardzo się do nich zbliżamy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Materializm – co się kryje za obsesją posiadania wielkiej fortuny?

Problem polega na tym, że przyzwyczailiśmy się do tego, by na dłuższą metę rządził nami hedonizm. Poddajemy się zbyt wcześnie, prawie zawsze pod wpływem równie hedonistycznie nastawionego środowiska.

Bądź jednak pewny, że wciąż możesz rozwijać talent, który został Ci dany. Pokaż całemu światu, a przede wszystkim sobie samemu, że w Twoim wnętrzu istnieje wszystko, co potrzebne, by stać się tym, kim chciałbyś być!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.