Szczęśliwi ludzie i ich 9 nawyków – Jameson L. Scott

Szczęśliwi ludzie i ich 9 nawyków – Jameson L. Scott

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2017

„Co to jest szczęście i dlaczego go pragniemy?”. Tak brzmi zdanie z jednego z pierwszych rozdziałów książki, pt. „9 nawyków szczęśliwych ludzi” autorstwa Jamesona L. Scotta. Jak sugeruje autor, ludzie najczęściej są szczęśliwi, jeśli mogą zdobyć to, czego potrzebują i rozwiązać problemy w codziennym życiu.

Zatem, pragniemy być s zczęśliwi, ponieważ jest to równoznaczne z samorealizacją i satysfakcją. Każdy człowiek osiąga szczęście w inny sposób, ale w swojej książce Jameson udziela nam kilku wskazówek, które szczęśliwi ludzie opracowali na przestrzeni wielu lat.

Zalecenia autora

„9 zwyczajów szczęśliwych ludzi” to książka namawiająca do podejmowania samodzielnych działań, a nie poradnik. Zmusza czytelnika do wprowadzania zmian poprzez działanie, a nie tylko myślenie.

W związku z tym autor informuje, że aby zastosować się do wskazówek zawartych w książce, trzeba opuścić strefę komfortu. To jedyny sposób na wyrobienie sobie opisywanych przez niego 9 nawyków.

[Tłumaczenie poniżej]

Diagram sukcesu

(Tłumaczenie napisów na obrazku: real life – rzeczywistość, your comfort zone – Twoja strefa komfortu, success – sukces.)

Ponadto autor zapewnia, że po przeczytaniu książki i zastosowaniu się do wskazówek, czytelnik nie będzie musiał czytać kolejnych poradników, które, nawiasem mówiąc, ostro krytykuje.

Bazując na własnych doświadczeniach, zachęca nas, abyśmy przeszli proces odkrywania siebie i przypomina nam, że jedynym sposobem na szczęście jest życie pełnią życia.

„Niestety, drzwi do szczęścia otwierają się do środka, więc nie można otworzyć ich pchnięciem. Otwierają się z zewnątrz i nic tego nie zmieni”.
-Søren Kierkegaard-

Szczęśliwi ludzie nie pozwalają przyszłości wpływać na teraźniejszość

Szczęśliwi ludzie:

  • Nawiązują stosunki towarzyskie, nie czekając na pozwolenie. Wiedzą, że będą szczęśliwi, tylko jeśli otworzą się na świat i czekające na nich wyzwania.

    Nie mogą być tacy, jakimi chcą ich widzieć inni, ponieważ podporządkowując się opinii innych osób, oddadzą własne życie w czyjeś ręce. Nie kreują nieprawdziwego obrazu i wiedzą, że nie mogą zadowolić wszystkich.

  • Kochają siebie. Szczęśliwi ludzie dbają o siebie, pozwalają sobie na przyjemności i dają sobie prawo do kontrolowania sytuacji. Nie grają ofiar, nie znieważają samych siebie, ani nie odrzucają siebie. Znają swój potencjał i starają się osiągnąć wszystko, na co ich stać.
Szczęśliwi mają słońce w dłoniach
  • Akceptują okoliczności i dążą do osiągnięcia swoich celów. Szczęśliwi ludzie wiedzą, co odróżnia zgodność od akceptacji. Wierzą w zmiany i walczą, zanim się poddadzą. Ponadto stale doskonalą swoje umiejętności, doceniają życie i korzystają z niego, jak tylko potrafią.
  • Myślą o teraźniejszości. Jest to jeden z podstawowych nawyków szczęśliwych ludzi. Próbują żyć chwilą obecną, zapominając o przeszłości i przyszłości. W tym celu poświęcają kilka minut dziennie na medytację i skupienie myśli na aktualnie wykonywanej czynności.
  • Robią rzeczy, które ich przerażają, aby dążyć do celu. Wyzwania stanowią dla nich okazje do przezwyciężenia obaw. Wiedzą, co wywołuje u nich panikę i podejmują działania, aby stawić temu czoła. Osoby te mają obawy, tak samo jak Ty i ja, ale nie pozwalają, żeby stanowiły one przeszkodę. Co więcej, są w stanie wykorzystać swoje obawy jako źródło motywacji.

„Być głupim, samolubnym i cieszyć się dobrym zdrowiem to trzy warunki szczęścia, ale gdy brak głupoty, wszystko inne nie ma znaczenia”.

-Gustave Flaubert-

Uczą się i odpoczywają

Ponadto szczęśliwi ludzie:

  • Czerpią wiedzę ze swojego otoczenia. Rozpoznają niepowodzenia i stopniowo stają się coraz lepsi, aż osiągną sukces. Są świadomi, że aby się czegoś nauczyć, muszą działać i zdobywać siłę oraz pewność siebie.
  • Odpowiednio odpoczywają. Śpią od 6 do 8 godzin każdej nocy i odsuwają się od swoich obowiązków na 2 godziny każdego dnia. Odpoczywają bez urządzeń elektronicznych itp.
Śpiąca kobieta
  • Mają zrównoważoną dietę i ćwiczą. Uważają dbanie o ciało za fundament dobrego samopoczucia, więc zwracają uwagę na swój organizm i dbają o niego.
  • Dbają o prawidłową postawę i oddech. Szczęśliwi ludzie zauważyli, że pewne postawy utrudniają działanie i komunikację. Przykładają dużą uwagę także do oddychania i sposobu, w jaki powietrze dostaje się do ich organizmu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.