Strach przed odrzuceniem - wróg czy sprzymierzeniec?

Strach przed odrzuceniem - wróg czy sprzymierzeniec?

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2017

Strach przed odrzuceniem to doprawdy silne przemożne uczucie. Pamiętam jedną z takich sytuacji, w których właśnie to uczucie – strach przed odrzuceniem – ogarnął mnie niespodziewanie. Pojawia się w chwili, gdy masz zacząć publiczne wystąpienie, przemowę, czy udzielić wywiadu. Tym razem jednak dał o sobie znać, gdy miałam się zwierzyć z najskrytszych uczuć mojej najlepszej przyjaciółce.

Bardzo się złościłam, gdy byłam sama. Teraz odczuwałam usilną potrzebę, by szczerze powiedzieć jej wszystko to, co z zawrotną prędkością przebiegało przez moją głowę. Jednak gdzieś w głębi duszy wciąż towarzyszył mi strach przed odrzuceniem, przed tym, że nie jest ona gotowa, by w pełni zaakceptować mój odmienny punkt widzenia, że po prostu ją stracę.

Jeśli postanawiasz nie zrobić czegoś ze względu na strach przed odrzuceniem, odrzucasz samego siebie… świat wobec tego Cię ignoruje

-Jia Jiang-

Prawdopodobnie każdy z nas w pewnym momencie był w pełni świadomy tego silnego uczucia. To strach, który nakazuje Ci wciąż myśleć o tym, co pomyślą inni, jak zareagują. Bardzo często ten właśnie strach przed odrzuceniem sprawia, że nie stajemy na przeciw, by powiedzieć im o tym, co tak naprawdę czujemy.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie tego lęku. Z drugiej jednak strony należy pomyśleć jakie przyniosłoby to konsekwencje. Być może nie odczuwalibyśmy już lęku przed swobodnym wyrażaniem naszych najskrytszych odczuć. Czy jest wobec tego możliwe sprawienie, by strach przed odrzuceniem stał się naszym sprzymierzeńcem?

Strach przed odrzuceniem drzemie w każdym z nas

Kiedy dochodzi do tego, że uczucie to dochodzi do głosu? Na przykład wtedy, gdy decydujesz się wyrazić swoją szczerą miłość do drugiej osoby. Może być tak silne, że zupełnie Cie zablokuje, że powstrzymasz się i nie wypowiesz tego, co najważniejsze, utoniesz w ciszy. W konsekwencji może dojść do tego, że zaczniesz odczuwać względem siebie złość.

Skoro tak wygląda sytuacja, to dlaczego w ogóle odczuwamy taki rodzaj lęku? Skoro niejednokrotnie przekonujemy się w myślach: “nie mam przecież nic do stracenia”, to dlaczego w końcu się powstrzymujemy przed przystąpieniem do akcji? Dlatego, że nasz strach narodził się wraz z nami, kiedy uczono nas, kiedy sprawiono, że nasze poczucie własnej wartości legło w gruzach. Wszystko to pozostawiło miejsce lękowi.

Trafiona w serce - strach przed odrzuceniem

Już od dzieciństwa towarzyszy nam pewna przemożna potrzeba. Jest nią akceptacja ze strony otoczenia. Akceptacja ze strony rodziny, przyjaciół, rówieśników, społeczeństwa… Kiedy jednak dorastamy, rozwija się nasza osobowość i szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że różnimy się od otoczenia. Staje się również zupełnie jasne, że nie wszystkie poglądy i zachowania będą dobrze widziane i akceptowane.

To normalne, że interesuje nas opinia innych. Jeżeli jednak czynnik ten, zamiast stanowić uzupełnienie, dodatkowy punkt widzenia, zaczyna zajmować centralne miejsce w naszej hierarchii wartości, staje się wykładnią tego, co dobre i złe, to masz przed sobą wiele pracy do wykonania

Problem polega więc na tym, że zmieniasz się, żeby dobrze wypaść przed innymi, żeby inni należycie Cię ocenili. Kiedy jednak postępujesz w taki sposób, zadajesz kolejne ciosy swojemu i tak już niskiemu poczuciu własnej wartości. Trudne jest podejmowanie prób bycia kimś, kim się nie jest, a jeszcze trudniejsze nie akceptowanie siebie takim, jakim się jest.

Strach jest Twoim sprzymierzeńcem

W kontekście tego, co jak dotąd omówiliśmy, strach okazuje się być Twoim wrogiem. Bez dwóch zdań, działa na Twoją szkodę. Ogranicza Cię, paraliżuje, nakazuje unikać podejmowania ryzyka, nie pozwala Ci być po prostu sobą i robić tego, na co masz ochotę. Mimo wszystko jednak  strach może być również Twoim sprzymierzeńcem.

Falujące ręce
  • Działa pobudzająco. Wyobraź sobie, że za chwilę masz wygłosić ważne przemówienie. Oczywiście pierwszym uczuciem, które przychodzi Ci do głowy jest strach przed odrzuceniem. Strach ten jednak pobudza Cię do działania. Właśnie dzięki niemu będziesz mógł ostatecznie sprostać zadaniu, które masz do wykonania. Użyj go na swoją korzyść, nie pozwól się sparaliżować, bądź czujny.
  • Czyni Cię czujnym. Bez stosownej dawki strachu nie byłbyś w pełni świadomy. Skoro jednak wystąpił, możesz być pewny, że nie wygłosisz swojej opinii zmienionej pod potrzeby i ocenę innych. Uczucie strachu pomoże Ci też odkryć jakie są jego przyczyny. Być może odkryjesz to, co wywoływało go w pierwszych latach Twojego życia.
  • Działa ostrzegawczo. Strach przed odrzuceniem może się pojawić w sytuacji, na którą zupełnie nie jesteś przygotowany. Być może chcesz wyrazić komuś miłość, ale nie jesteś do końca przekonany, czy jest to odpowiedni czas, czy znasz tę osobę wystarczająco dobrze. W tym przypadku strach może sprawić, że pozwolisz sobie na nieco dłuższą obserwację.

Strach jest tym, co Twoje ciało potrzebuje, by przejść do działania, skłonić do ucieczki bądź zupełnie Cię sparaliżować. To jak go wykorzystasz zależy wyłącznie od Ciebie…

-Pau Navarro-

Strach nie zawsze skłania do ucieczki. Stanowi on pewien zasób energii, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zamiast paraliżować, może stanowić jedną z najlepszych motywacji do skutecznego działania. Dzięki niemu można osiągnąć sukces w wielu dziedzinach, o których nawet byśmy w ten sposób nie myśleli.

Tylko od Ciebie zależy jak go wykorzystasz. Kiedy po raz kolejny poczujesz strach przed odrzuceniem przypomnij sobie ten artykuł i zastanów się co tak naprawdę masz do stracenia.

Kobieta otwiera drzwi

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.