Starsze rodzeństwo to super bohaterowie a zarazem najlepsi przyjaciele

Starsze rodzeństwo to super bohaterowie a zarazem najlepsi przyjaciele
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2018

Starsze rodzeństwo zawsze jest trochę jak super bohaterowie, chociaż niektórzy (słusznie) twierdzą, że czasami są także super złoczyńcami. Wyjątkowy status bycia pierwszym dzieckiem zwykle przynosi ze sobą wiele przywilejów, ale jednocześnie obciążeń i trudności. Przy pierwszym dziecku rodzice uczą się, często metodą prób i błędów, żmudnej rodzicielskiej roli. W tym samym czasie dzieci uczą się również jak być “dorosłym”.

Starsze rodzeństwo to takie, które otwiera drogę tym, którzy za nimi podążają. To ci, którzy pierwszy raz idą do szkoły sami. W ten sposób mogą powiedzieć swoim młodszym braciom i siostrom, jak stawić czoła w pierwszym dniu. Będą tam, aby chronić młodszych przed wszelkimi zagrożeniami w czasie szkolnego życia. To oni uczą młodsze rodzeństwo, jak grać w różne gry i bronić się przed atakami innych. Starsze rodzeństwo zawsze wskazuje drogę.

“Pierworodni w każdej rodzinie zawsze marzą o wyimaginowanym bracie lub siostrze, którzy by się nimi zaopiekowali.”

Bill Cosby

Dość często starsze rodzeństwo staje się czymś w rodzaju przedłużenia postaci matki/ojca, wszystko w jednym. To oni dowodzą, gdy nie ma w pobliżu rodziców. Ale ponieważ nie są matką, ani ojcem, stają się także bliskimi przyjaciółmi i “przykrywkami” dla niegrzecznych czynów!

Starsze rodzeństwo, które dba o najmłodszych

Pierwszą rzeczą, którą wielu rodziców zrzuca na starsze rodzeństwo, jest to, że powinni być przykładem dla najmłodszych. Oznacza to, że będą ściślej nadzorowani i że będzie mniej tolerancji dla ich działań. To właśnie najstarsze dziecko jest tym, które musi stawić czoła zagrożeniom i trudnościom przed innymi. Rodzice zakładają również, że powinno zajmować się maluchami i odpowiadać za nie.

Starsze rodzeństwo.

W dzisiejszych czasach prawo stało się bardziej rygorystyczne, ale zaledwie kilka dekad temu nierzadko zdarzało się, że 8-letni chłopiec opiekował się pięciolatkiem. Zależy to oczywiście od rodziny, ale prawie wszyscy rodzice starają się prosić starsze dziecko o przejęcie części obowiązków rodzicielskich. Nadaje to starszemu dziecku specjalny autorytet, ale także wywołuje presję, a czasem niepokój.

Ciężary i obowiązki

Starszy brat, który czuje się przeciążony obowiązkami lub niesprawiedliwie traktowany w stosunku do innych, może rozwinąć w sobie różne problemy z charakterem. Może wyżywać się na młodszym rodzeństwie, co jest spowodowane nadmiernym ciężarem, jaki spoczywa na jego barkach. Z drugiej strony, jeśli bardzo boi się swoich rodziców, może robić krzywdę samemu sobie, zamiast niekorzystnie wpływać na opiekę nad swoim rodzeństwem.

Bardzo często starszy brat lub siostra mają w sobie ogromy lęk przed łamaniem zasad. Wynika to w szczególności z faktu, że jego rodzice stale przypominają mu, że to on jest odpowiedzialny za wprowadzanie ich w życie.

Dlatego starsze dzieci są bardziej konserwatywne i szybciej dojrzewają, ale często w sztuczny sposób. Z drugiej strony, jeśli nie wypełniają swoich obowiązków, mogą czuć się winne. Gdy rodzice dają starszym dzieciom więcej obowiązków, powinni także nagradzać je bardziej, gdy dobrze je wykonują.

Co wiedzą tylko starsi bracia

Tylko starsze rodzeństwo może doświadczyć i zrozumieć, jak to jest stanąć w obliczu pewnych sytuacji. Zawsze będą pod tym względem czymś w rodzaju super bohatera. To prawda, że ​​czasami wykorzystują swoją pozycję, ale są także “zbawicielem”, który pojawia się od czasu do czasu, by uratować swoje rodzeństwo przed jakimś straszliwym niebezpieczeństwem.

Młodsze dzieci jednocześnie uwielbiają swoje starsze rodzeństwo jak i go nienawidzą. Ale niezależnie od przypadku, ci zawsze są dla nich punktem odniesienia.

Starsza siostra uspokaja płaczącego brata.

Nasze wyjątkowe starsze rodzeństwo

Oto rzeczy, które czynią je wyjątkowym:

  • Nawet gdy są o wiele starsi, młodsze rodzeństwo oczekuje, że będą pełnić funkcję opiekuna lub obrońcy.
  • Muszą nauczyć się rezygnować z zabawek, swojej wolności i pragnień na rzecz młodszego rodzeństwa.
  • Trudno im zrozumieć, w jaki sposób młodsze rodzeństwo czasami wygrywa grę lub osiąga coś, zanim im się to uda.
  • W głębi duszy wiedzą, że byli królikiem doświadczalnym w kilku nieudanych eksperymentach swoich rodziców.
  • Zapewniają sobie prawo do dręczenia swojego młodszego rodzeństwa, ale nigdy nie pozwolą obcemu, aby skrzywdził je w najmniejszym nawet stopniu.
  • Popisują się przed młodszymi swoimi prawami i korzyściami, które nabywają, gdy wkraczają w wiek dojrzewania.

Starsi bracia i siostry zasługują na wielkie “dziękuję” z głębi serca młodszego rodzeństwa. Chroniąc nas przed niebezpieczeństwem, niezliczoną ilość razy rzucali nam koło ratunkowe gdy dorastaliśmy. Byli dla nas jak most, kiedy musieliśmy wyznać nasze grzeszki rodzicom i pomogli nam stawić im czoła. Bronili, dbali o nas i zachęcali nas do działania. Nasi starsi bracia i siostry są bez wątpienia jednym z filarów, z którymi mieliśmy przyjemność dorastać.

Rodzeństwo nad morzem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.