Spacery - 7 korzyści jakie mogą przynieść według nauki

Spacery - 7 korzyści jakie mogą przynieść według nauki

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2017

Argentyński poeta Miguel Cantilo powiedział: “Wiem, że zasłaniając oczy, mogę znaleźć się bardzo daleko stąd, bez konieczności chodzenia”. Niestety, osoby, które się do tego stosują, nie będą w stanie wyciągnąć żadnych korzyści naukowych i psychologicznych związanych z chodzeniem na spacery.

Teraz, po tym drobnym żarciku, przejdźmy do ważnych rzeczy. Istnieje wiele korzyści płynących ze spacerów poza samą przyjemnością z tego płynącą. Przeprowadzono wiele badań naukowych na ten temat, a werdykt jest jednomyślny: spacery dostarczają wielu zalet fizycznych i psychologicznych.

Spacery – korzyści naukowe i psychologiczne z nich płynące

Pierwsza naukowa i psychologiczna korzyść płynąca z chodzenia to taka, że jest to po prostu bardzo przyjemny sposób spędzania czasu.

Krótki spacer może sprawić, że poczujesz się lepiej, ponieważ jest to ćwiczenie aerobowe o małej intensywności, które może zapewnić Ci chwilę spokoju w środku pełnego napięć dnia.

Idący człowiek.

  Inne zalety porządnego spaceru to radość płynąca z przebywania na świeżym powietrzu i poprawa sprawności fizycznej, co idzie w parze z poprawą stanu psychicznego.

W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tennessee stwierdziło, że kobiety, które chodzą codziennie mają mniej tkanki tłuszczowej niż kobiety prowadzące siedzący tryb życia. To poprawiło ich jakość życia, a także zmniejszyło ryzyko zakrzepów krwi.

Dalsze korzyści to …

Pomaga w lepszym spaniu

Spacery pomagają ciału uwolnić serotoninę. Jest to neuroprzekaźnik pochodzący z aminokwasowego tryptofanu, który zwiększa produkcję melatoniny. Melatonina reguluje cykl snu, a więc spacery są idealne jeśli chcemy szybciej zasnąć i poprawić jakość naszego snu.

Serotonina jest również doskonałym kontrolerem stresu. Dobrym pomysłem będzie więc wybranie się na spacer, gdy czujesz się zdenerwowany lub niespokojny.

W rzeczywistości badanie na Uniwersytecie w São Paulo wykazało, że spacerowanie i inne formy ćwiczeń aerobowych znacznie poprawiły jakość snu u grupy osób cierpiących na bezsenność.

Sprawi, że ​​będziesz mieć lepszy nastrój

Czy chcesz być bardziej zadowolony i w dobrym nastroju przez cały dzień? Według Uniwersytetu Kalifornijskiego, spacerowanie nie tylko uwalnia serotoninę, ale także endorfiny.

Połączenie tych dwóch czynników stanowi idealną mieszankę, która pomoże ci poczuć się lepiej – obie substancje są powszechnie znane jako hormony szczęścia.

“Nauczyłem się dwóch sposobów wiązania butów. Jeden ze sposobów jest dobry tylko do leżenia. Drugi sposób jest idealny do chodzenia. “

-Robert Heinlein-

Szczęśliwa kobieta.

Zwiększa długość życia

Szkoła Medycyny na Uniwersytecie Michigan doszła do wniosku, że ​​osoby w wieku od 50 do 60 lat zmniejszają ryzyko śmierci w przeciągu następnych 8 lat o 35%, dzięki spacerom. Nie wiem, czy działa to na was pocieszająco, ale na mnie na pewno!

Zmniejsza i zapobiega zaburzeniom zdolności poznawczych

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie w San Francisco, im więcej chodzisz, tym wolniej twoje zdolności umysłowe maleją wraz z wiekiem. Dokładniej, w badaniu z udziałem 5000 osób w wieku 65 lat i więcej, chodzenie 3 kilometry dziennie zmniejszyło utratę pamięci o 17%.

Zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to straszna choroba, która niestety czasem występuje nawet u młodych ludzi. Niestety, przy dostępnych w tej chwili lekach, jej postęp jest nie do powstrzymania. Jednak wydaje się, że udało im się odkryć pewne sposoby zapobiegania występowaniu choroby.

Jedną z metod są ćwiczenia fizyczne. W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Wirginii stwierdzono, że u 70-latków, którzy chodzą co najmniej pół kilometra dziennie ryzyko wystąpienia tej choroby zmniejsza się o 50%.

Pomaga w utracie lub utrzymaniu zdrowej wagi

Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, żyjemy w świecie, gdzie fizyczny wygląd jest ważny. Wielu osobom bycie w formie i posiadanie zgrabnej sylwetki pomaga poczuć się bardziej pewnymi siebie i przekonanymi o własnych możliwościach. Nie po to, by zadowolić innych, ale by samemu poczuć się i wyglądać lepiej.

Oczywiście, ponieważ są to ćwiczenia aerobowe, spacery poprawiają sylwetkę. A ponieważ jest to ćwiczenie o umiarkowanym natężeniu, ma mniejszy wpływ na organizm i zmniejsza ryzyko obrażeń. Dlatego jest idealny dla osób z określonymi warunkami, takimi jak ból stawów.

Ponadto jest to aktywność fizyczna, która może pomóc w spaleniu tłuszczu. W rzeczywistości, Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (Journal of the American Dietetic Association) donosi, że kobiety, które chodzą ponad 5 godzin tygodniowo maja bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej.

Spacery po parku - para ludzi na spacerze

Zmniejsza stres

Wspomnieliśmy już, że podczas spacerów uwalnia się serotonina i endorfina – czyli substancje odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Sprawia to, że jest to również świetny sposób na zmniejszenie stresu.

Według Dziennika Antropologii Fizjologicznej (Journal of Physiological Anthrpology) zmniejsza poziom kortyzolu, który jest hormonem związanym ze stresem i lękiem.

“Kiedy przybyłam do kraju, nie mogłam chodzić. Jak zawsze mówiłam, miałam ogromną przyjemność uczenia się, jak chodzić po tej ziemi, której nigdy nie opuściłam “.

-Alicia Moreau de Justo-

Nauka potwierdza wiele ogromnych korzyści , zarówno naukowych jak i psychologicznych płynących z chodzenia na spacery.

Potrzeba trochę siły woli, aby wybrać się na spacer, jeśli jest ci przytulnie i ciepło pod kocem na kanapie w domu – szczególnie w miesiącach zimowych. Jednak spacer oferuje w zamian wiele korzyści.

Jeśli brakuje Ci motywacji, dobrym rozwiązaniem może być zabranie na przechadzką zwierzaka lub wyjście na spacer z przyjacielem. Nie zapominaj, że robiąc tak niewiele, możesz bardzo dużo zyskać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.