Śmiech to środek uspokajający bez efektów ubocznych

Śmiech to środek uspokajający bez efektów ubocznych

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2023

Śmiech ma w sobie nieoczekiwane korzyści. Wśród nich możemy podkreślić fakt, że jest silnym psychologicznym środkiem uspokajającym, który nie ma skutków ubocznych. Wykazano, że zarówno śmiech, jak i poczucie humoru, przyczyniają się do utrzymania naszego zdrowia emocjonalnego.

Kiedy śmiejemy się głośno, w naszym mózgu wydzielają się neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i inne endogenne opioidy, jak chociażby endorfiny. Dają one bardzo silne poczucie dobrego samopoczucia i emocjonalnego spokoju.

W rzeczywistości psychologiczne narzędzie jakim jest śmiech jest stosowane w niektórych terapiach jako technika promowania równowagi i poprawy naszego ogólnego stanu. W związku z tym jest czymś oczywistym, że poczucie humoru i śmiech są naszymi najlepszymi narzędziami służącymi ewolucji emocjonalnej i rozwojowi osobistemu.

Śmiech - szczęśliwa kobieta i motyle.

Śmiech – dzięki niemu możemy się łatwiej zmierzyć z problemami

Dzięki śmiechowi możemy przychylniej spojrzeć na nasze problemy. Bez popadania w redukcjonizm, który charakteryzuje psychologię pozytywną, bycie w dobrym nastroju pomaga nam otwierać okna naszego wewnętrznego świata, wspinać się po górach i biegać przez labirynty. Pomaga nam znaleźć inne rozwiązania dla przeszkód, które stanowią część naszego życia.

Zgodnie z filozofią zen, mrowienie wywołane śmiechem wywołuje w nas uzdrawiającą energię – energię, która jest bardzo potężna i poprawia zdrowie naszego mózgu. Zostało to udowodnione w badaniach neuronaukowych, które jak już wspomnieliśmy, potwierdzają, że eksplozja gwałtownego wzrostu dobrego samopoczucia ma miejsce na poziomie mózgu.

“Śmiech wywołuje rozszerzenie ust i warg, powodując gwałtowny głośny oddech, który wywołuje śmiech i drżenie klatki piersiowej oraz boków. Jeśli jest gwałtowny i ciągły, oczy mogą wypełnić się wodą. “

Francis Bacon

Uśmiechnięte słoneczko.

Konstelacja korzyści

Jak już wspomnieliśmy, śmiech ma niezliczoną ilość fizycznych i psychologicznych korzyści. Wśród nich możemy wyróżnić następujące:

  • Efekty przeciwbólowe wynikające z mózgowego uwalniania endorfin są spektakularne. Można powiedzieć, że śmiech leczy wszelkie zło.
  • Kiedy się śmiejemy, płuca się rozszerzają. To pozwala nam zwiększyć naszą zdolność oddychania. Kurczymy i rozszerzamy mięsień klatki piersiowej. Pomaga to zwiększyć natlenienie naszego organizmu i wyeliminować nieświeże powietrze uwięzione wewnątrz. Ułatwia też procesy metaboliczne i sprzyja ich funkcjonowaniu.
  • Nasz układ mięśniowy jest stymulowany. Mięśnie twarzy, klatki piersiowej i brzucha rozszerzają się i kurczą, dzięki czemu uzyskujemy lepszą podaż tlenu i krwi. Innymi słowy, ożywia nas.
  • Uzyskujemy również korzyści na poziomie krążenia, ponieważ dzięki zwiększeniu częstotliwości bicia serca możemy wyeliminować płytki cholesterolowe gromadzące się na ścianach naszych tętnic.
  • Obniżenie poziomu hormonów stresu. Należą do nich kortyzol i adrenalina.
  • Zwiększona zostaje aktywność immunologiczna, co wzmacnia barierę, która zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii.
  • Występują niższe poziomy napięcia, lęku, depresji, zmęczenia, drażliwości i wszelkiego rodzaju negatywnych nastrojów.
  • Dzięki metabolicznemu nadciśnieniu przyspiesza się eliminację toksyn. Ponadto z dużo większą łatwością spalane są kalorie.
    Słodka mała dziewczynka.

Jak widać, związek pomiędzy śmiechem a zdrowiem fizycznym i psychicznym jest oczywisty. Z tych wszystkich powodów nie możemy zapominać o śmiechu i utrzymywaniu dobrego humoru na co dzień, ponieważ jest to równie ważne, jak ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie.

Nie możemy zapominać, że śmiech ułatwia także kontakty społeczne, ponieważ dzielenie się przyjemnymi chwilami sprawia, że ​​czujemy się lepiej. Wszystko to stanowi dobry zestaw argumentów, by nie zapominać o tym ważnym aspekcie jakim jest śmiech. Tak więc każdego dnia pozwalajmy sobie na dobrą dawkę śmiechu i humoru.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.