Siła słów – jak słowa mogą wpływać na rzeczywistość

Siła słów – jak słowa mogą wpływać na rzeczywistość
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W 2004 roku japoński naukowiec Masaru Emoto przeprowadził badanie, które miało na celu zademonstrować, jak niezwykła jest siła słów. Eksperyment polegał na ugotowaniu ryżu i spakowaniu go do trzech pojemników o jednakowych wymiarach. Jeden z nich miał mieć etykietę pozytywną, drugi etykietę negatywną, a ostatni – neutralną. Jaki rezultat przyniosła siła słów?

Każdego dnia przez cały miesiąc Emoto otaczał ryż z pozytywną etykietą przyjemnymi i pozytywnymi słowami. Przeciwnie postępował z pojemnikiem z negatywną etykietą, kierując ku niemu obelgi, słowa pogardy, obojętność i nienawiść. Po miesiącu ryż, który otrzymał przyjemne, pozytywne komunikaty zachował swój wygląd znacznie lepiej i nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.

Z drugiej strony pojemnik, który „przyjął” nieprzyjemne słowa i obelgi, był wypełniony pleśnią, powodującą, że ryż stał się czarny i brzydko pachniał.

Siła słów

Eksperyment Masaru Emoto udowadnia, jak duża jest siła słów i przekazów, które wydajemy. Jeśli dzieje się tak z prostym jedzeniem, takim jak ryż, o ile większy może być efekt w przypadku ludzi, z którymi się komunikujemy na co dzień?

Ten eksperyment może być tylko pseudonauką i nie ma potrzeby traktować go jako czegoś całkowicie prawdziwego i naukowego, ale przesłanie, które przekazuje jest oczywiste. Siła słów, czy to pisanych, czy mówionych, jest niesamowita i powinniśmy być tego świadomi.

„Wszystko mieści się w słowie… Cała idea zostaje zmieniona tylko dlatego, że jedno słowo zostało przesunięte, lub ponieważ inne otrzymało znaczenie, którego nikt się nie spodziewał. Słowa mają cienie, przezroczystość, wagę, pióra, włosy, mają wszystko, co nagromadziły podczas toczenia się wzdłuż rzeki, migracji ze swoich domów, od korzeni tak wielu rzeczy… Są równie starożytne jak nowe…”.

-Pablo Neruda-

Znaczenie używanego przez nas języka

Język, którego używamy decyduje o sposobie, w jakim postrzegamy rzeczywistość. Istnieje różnica między „to niemożliwe do osiągnięcia” a „to może być trudne, ale muszę chociaż spróbować”. W zależności od sposobu, w jaki komunikujemy nasze wiadomości to, co mamy na myśli może się całkowicie zmienić. Za wszystkim kryje się siła słów.

Dziękuję - siła słów

Warto zdać sobie sprawę, że często nie jest ważne to, co inni nam mówią, ale to jak to mówią. Słowa potrafią zmieniać nasz sposób myślenia i nakierować nas na nową perspektywę na to, co przez cały czas było przed naszymi oczami. Przede wszystkim słowa mają cudowną zdolność dawania ulgi i spokoju.

Nie chodzi o sztuczne używanie języka tylko po to, aby zmienić podejście i przejść od „nie mogę tego zrobić” do „zrobię to”. Przeciwnie, chodzi o to, aby uświadomić sobie, jak duża jest siła słów i że powinniśmy przestać używać wyrażeń, które przynoszą jedynie trudności.

Powinniśmy przestać używać słów takich jak „zawsze”, „nigdy”, „muszę”, „trzeba” i zacząć używać wyrażeń, które nam pomogą, np. „być może nigdy wcześniej nie udało mi się tego zrobić, ale dzisiaj jest nowy dzień i mam zamiar dać z siebie wszystko co najlepsze”.

„Współczesna nauka nie była jeszcze w stanie stworzyć tak skutecznego leku, jak kilka dobrych słów”.
-Zygmunt Freud-

Przeredagujmy naszą własną historię

Język jest wspaniałym narzędziem, które pomaga nam kształtować nasze umysły i koncepcje. Bądźmy twórcami scenariuszy naszego życia i napiszmy historię pełną mocy i wiadomości, które zachęcają zamiast ograniczać. Takie postępowanie może być bardzo proste, a wprowadzenie go w życie nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

„Jeśli nie czujesz się szczęśliwy w swoim życiu, spróbuj spisać słowa, które wymawiasz”.

-Joyce Meyer-

 

Jezioro

Spróbujmy zmienić słowa, które wypowiadamy w kierunku innych i siebie samych, i znaleźć te, które są odpowiednie i pozytywne, być może zmieniające tylko sposób, w jaki mówimy, a może nawet treść.

Jeśli nasze słowa pomagają, inspirują i przynoszą nam dobre rzeczy, są właściwe. Wręcz przeciwnie jest jeśli wyczerpują naszą siłę, ograniczają nas i nie pomagają nam ani trochę. Mogą nawet zaszkodzić innym. W takim przypadku powinniśmy zadać sobie pytanie, czy może zmienić sposób, w jaki mówimy do samych siebie.

Tak jak pokazał eksperyment Masaru Emoto, siła słów wywarła wielki wpływ na ryż. Spróbujmy więc wyobrazić sobie, jaki wpływ wywierają nasze słowa na ludzi z naszego otoczenia. Kiedy formujemy nasze słowa, mamy siłę, dosłownie na czubku naszego języka. Jest to moc albo dob rego traktowania, albo złego. W taki sam sposób sprawujemy władzę nad własnym życiem. W życiu mamy wiele możliwości wyboru, a jednym z najważniejszych jest to, jak korzystamy z mocy słów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.