Siła charakteru motywuje cię do robienia właściwych rzeczy

Siła charakteru motywuje cię do robienia właściwych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2018

Siła charakteru jest najważniejszą ze wszystkich cnót. Wymaga jednak odwagi, uczciwości i lojalności wobec samego siebie. Tylko silny charakter pozwala nam spać z czystym sumieniem i zawsze robić to, co słuszne, a nie to co łatwe, lub to co inni chcą, abyśmy zrobili. Tak więc, charakter jest wyjątkową postawą mentalną i istotą naszej osobowości.

Ludzie często mówią, musimy przyznać – czasem dość nierozważne – że taka to a taka osoba nie ma charakteru lub że reaguje zbyt emocjonalnie. Inni twierdzą, że siła charakteru to coś, co jest bardziej atrakcyjne dla innych  niż zwykły wygląd fizyczny. To wszystko prowadzi nas do wniosku, że patrzymy na bardzo istotny aspekt tego, co znaczy być człowiekiem. I rozkładamy wszystko na czynniki pierwsze, by kategoryzować inne osoby.

“Wiedza daje ci moc, ale to siła charakteru przynosi szacunek”

-Bruce Lee-

Ludzie zwykle myślą, że charakter i osobowość to to samo. Nie jest to do końca prawdą. W psychologii charakter stanowi część fundamentu osobowości wraz z temperamentem i zdolnościami. W rzeczywistości wielu psychologów, którzy poświęcają się badaniu tej interesującej części naszej osobowości, wyjaśnia, że ​​ma wielki wpływ na resztę wymiarów psychologicznych.

Innymi słowy, jest to piąte sedno natury naszej istoty.

Siła charakteru jest naszą wykształconą wolą

Wszyscy mamy jakieś mocne strony. Nasze wewnętrzne wartości, które towarzysza nam, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Ale skąd one pochodzą? Jak zbudowany jest ten fascynujący kunszt psychologiczny?

Zaryzykujemy stwierdzeniem, że jest to subtelne połączenie naszych genów, naszego środowiska i rezultatów przeżytych doświadczeń. Wiele osób określiłoby to właśnie w ten sposób. Jest jednak coś jeszcze w całej tej historii – znacznie bardziej inspirującego i podnoszącego na duchu.

 Człowiek nie buduje swojego charakteru w dzień lub dwa. W grę wchodzi pewna chęć, przebudzenie, podczas którego dana osoba powinna wcześniej lub później uświadomić sobie swój nieelastyczny sposób myślenia i ograniczające postawy wpojone w szkole, a nawet niewidzialne “kody kreskowe”, które społeczeństwo drukuje w naszym umyśle, by nas uwarunkować w konkretnym kierunku.

Siła charakter to również osobisty wybór, nagromadzona moc, która pozwala nam w końcu odważyć się zareagować. Pomaga nam docenić naszą istotę i indywidualność. Prowadzi nas do tego, aby wiedzieć, co jest właściwe w danej chwili i pozwolić odpowiednio zareagować.

Sam Arystoteles powiedział kiedyś, że siła charakteru jest miejscem, gdzie spotykają się moralny obowiązek i osobiste skłonności. Po połączeniu powinny mieć tylko jeden cel: działać szlachetnie w zależności od tego, co jest słuszne. Tylko wtedy możemy zapewnić sobie poczucie godności, integralność i dobre samopoczucie całego społeczeństwa.

“Charakter i osobista siła to jedyne inwestycje, które są coś warte”

Walt Whitman

Kobieta z lwem na głowie.

Trzy filary charakteru

Coś, co udało nam się do tej pory zrozumieć (i nie powinniśmy nigdy tracić tego z oczu jest to, że każdy z nas jest odpowiedzialny za własny charakter. Autorzy i znawcy tematu, Renne Le Senne i Gaston Berger mówią nam, że charakter nie formuje się ostatecznie w dzieciństwie czy w wieku dojrzewania. W rzeczywistości ta złożona synteza, która kształtuje nasze wartości, uczucia i postawy, ustala się wraz z biegiem czasu.

Dlatego zawsze jest dobry czas na spiłowanie ostrych krawędzi  lub wypolerowanie pewnych cech, które pozwalają nam lepiej zarządzać naszym codziennym otoczeniem.

“Inteligencja plus siła charakteru – to jest cel prawdziwej edukacji”

-Martin Luther King-

Ci sami autorzy zwracają uwagę, że kształtowanie naszej postawy zależy od tego, jak interpretujemy, podchodzimy do tematu lub przygotowujemy się na trzy konkretne czynniki. Przyjrzyjmy się im  bliżej.

Dziewczyna z ptasimi budkami na głowie.

Wzbudzanie w sobie emocji

Emotywność odnosi się do naszej zdolności do wywoływania pewnych emocji, gdy otrzymujemy określone bodźce. Kształtuje również naszą wrażliwość i sposób, w jaki reagujemy na emocje innych. Cechą tego czynnika jest to, że nie wszyscy reagujemy w ten sam sposób na te same rzeczy. Ta różnica, niuans, również kształtuje naszą siłę charakteru.

Niektórzy ludzie charakteryzują się chłodną osobowością, nie potrafią reagować na ból innych. Są też ludzie bardziej wrażliwi, którzy nie zastanawiają się dwa razy nad ryzykiem dla własnego życia i zrobią wszystko,  by pomóc innym.

Aktywność

Każdy z nas działa zgodnie z własnymi wartościami i zasadami, które przyswajamy i sprawiamy, że stają się dla nas charakterystyczne. Niemniej jednak i tutaj mamy do czynienia z jednym z najciekawszych aspektów naszego charakteru – nie wszyscy jesteśmy w stanie reagować na coś, co uważamy za niesprawiedliwe lub przeciw naszemu systemowi wartości.

Na przykład, jeśli pracuję w restauracji, w której jest dużo jedzenia, podejmę różne działania w celu upewnienia się, że żywność nie trafi do kosza. Przekażę ją ludziom,  którzy jej potrzebują. Jednak zawsze będą istnieć i tacy, którzy wybierają “nic nierobienie”. Rozglądają się i starają się nie zwracać uwagi na siebie. Ograniczają się do robienia tego, co robią inni, nawet jeśli wiedzą, że nie jest to właściwe.

Rezonans

Na koniec, jednym z podstawowych czynników do zrozumienia, w jaki sposób formuje się silny charakter, jest rezonans. Rezonans odnosi się do czasu, w którym reagujemy, gdy widzimy lub doświadczamy pewnych rzeczy. Na przykład, właśnie zakończyłam  nieszczęśliwy związek, w którym byłam stroną zależną od partnera. Po kilku miesiącach spotykam kogoś, kto ma prawie taką samą paskudną osobowość jak mój były.

Są ludzie o niskim rezonansie, którzy nie są w stanie zinterpretować lub reagować odpowiednio na wcześniejsze doświadczenia. Nie potrafią uczyć się na swojej przeszłości. W efekcie popełniają  w kółko te same błędy. Pozwalają się omamić i nie pracują aktywnie nad budowaniem bardziej pełnego godności, silnego i zdrowego charakteru.

Dziewczyna z różami na dłoniach.

Podsumowując, tak jak powiedzieliśmy na początku, siła charakteru jest naszą najcenniejszą cnotą. Dzięki  niej możemy zachować  równowagę w chwilach gdy napotykamy na przeciwności. Pomaga nam wstać z łóżka każdego dnia, czując się silniejszym, odważniejszym i bardziej gotowym do robienia tego, co uważamy za słuszne.

Powinniśmy zainwestować całą naszą energię w budowanie naszego charakteru, abyśmy mogli czuć się bardziej wolni, a przede wszystkim bardziej zadowoleni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.