Sens w życiu: do jego znalezienia potrzebujesz spokoju i cierpliwości

Sens w życiu: do jego znalezienia potrzebujesz spokoju i cierpliwości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Nie zawsze uda Ci się odnaleźć sens w życiu poprzez samo tylko zakochanie się lub podążanie za namiętnością. Tak samo, jak szybko przychodzą, tak samo szybko mogą one bowiem odejść zostawiając po sobie pustkę. Natomiast tym, co pomoże Ci naprawdę docenić wszystkie wspaniałości znajdujące się wokół Ciebie i poznać oraz zrozumieć sens w życiu, jest spokojne serce i spokój wewnętrzny.

Jedną z kwestii, którą powszechnie twierdzi niezliczona wręcz liczba filozofów i niektórych bardziej wyspecjalizowanych psychologów (zwłaszcza z dziedziny logoterapii) jest to, że bardzo trudno jest znaleźć swój cel i sens w życiu, gdy jesteś tak bardzo zanurzony i przywiązany do swojej kultury, w której dorastałeś i w której się obracasz.

Tak wiele stymulujących bodźców dobiega do Ciebie różnych stron miejsc… A jednocześnie okazują się one niezwykle trudne do odfiltrowania. A to z kolei sprawia, że bardzo trudno jest usłyszeć swój własny głos wewnętrzny, dźwięk prawdziwej jaźni bez nakładającego się na niego echa zewnętrznego.

“Cel i sens w życiu to samo życie. Bo życie oznacza bycie otwartym, radosnym, pijanym szczęściem, pogodnym, bosko świadomym swojej egzystencji”.
-Henry Miller-

Sens w życiu na przykładzie Adama Stelztnera

Adam Stelztner jest naukowcem pracującym dla NASA. Jest on między innymi członkiem zespołu, który zaprojektował łazik Curiosity. Łazik ten został wysłany w kosmos i pomyślnie zdołał wylądować na Marsie. Adam Stelztner powiedział swego czasu, że kiedy był o wiele młodszy, nigdy nawet nie śniłby, że choćby za milion lat byłby w stanie poświęcić swoje życie nad pracą w celu realizacji takiego właśnie projektu.

W rzeczywistości Adam chciał zostać piosenkarzem rockowym. Miał wraz z kolegami swój własny zespół, grał koncerty, a nawet nie był zbytnio zainteresowany pójściem do college’u jak jego przyjaciele.

Ale to wszystko zmieniło się pewnej nocy. Adam Stelztner szedł wtedy samotnie do domu po wielu godzinach grania ze swoim zespołem, a panowała wtedy wspaniała pogoda. Niebo nad nim nie mogło być wyraźniejsze i bardziej przejrzyste. Otaczała go cisza i spokój. To wtedy właśnie spojrzał w górę i widok migoczących mu nad głową gwiazd całkowicie go zahipnotyzował.

Pas oriona

Dokładniej rzecz biorąc tym, co przykuło jego wzrok, był to Pas Oriona. Stał tam zdumiony przez ponad pół godziny. Oto człowiek, który zwykł generować dźwięki, muzykę i głośny hałas, nagle zamarł znajdując sens w życiu poprzez ciszę.

Kilka miesięcy później zapisał się na studia, by zostać fizykiem. Jego przygoda dopiero się zaczęła…

Patrzenie, myślenie i spokojne mówienie: teoria Nietzschego pozwalająca odnaleźć sens w życiu

Są chwile, kiedy wyraźnie czujesz się jak liść płynący razem z prądem wody. Ledwie masz czas na cieszenie się otaczającymi Cię rzeczami. Nie pozwalasz, by nawet najlżejszy podmuch wiatru był w stanie podnieść Cię choćby na kilka sekund, aby uzyskać lepszy widok na wszystko wokół Ciebie. Mogą to być rzeczy, które Cię ekscytują lub wzbudzają w Tobie obawę. A być może nawet te rzeczy, które nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia jeśli chodzi o sens w życiu.

Nasza kultura i nasza edukacja popychają nas w kierunku rzeczy, które nas w ten, czy w inny sposób krępują. Są to nasze przyzwyczajenia. Niektórzy z nas zmienili się w osoby uzależnione, pragną natychmiastowej satysfakcji i krótkotrwałych przyjemności. Chcemy wszystkiego, a jednocześnie czujemy się pusto. Chcemy być wyjątkowi i niepowtarzalni, ale jednocześnie wymazujemy to, co czyni nas takimi, jakimi jesteśmy.

Fryderyk Nietzsche

Nie jest łatwo znaleźć sens w życiu w środku tego bezmyślnego i niesatysfakcjonującego świata, w którym sens w życiu spychany jest gdzieś na drugi plan. Warto więc wspomnieć o tym, co Fryderyk Nietzsche powiedział na temat tego problemu. Stwierdził on, że aby znaleźć sens w życiu życia, trzeba umieć widzieć, myśleć i mówić spokojnie.

W “Zmierzchu bożyszcz” (oryg. Götzen-Dämmerung, oder, Wie man mit dem Hammer philosophiert) z 1888 roku Fryderyk Nietzsche mówił o tym, że każdy wychowawca młodzieży powinien mieć jeden podstawowy cel. Jest nim ustalenie podstaw tego, co nazwał “kulturą arystokratyczną”. Ale nie mówił tutaj o wyższych klasach. Chciał po prostu zaprezentować młodszym pokoleniom bardziej wyrafinowany, ostrzejszy sposób myślenia. Chciał, aby każdy z nas uczynił swoje życie prawdziwym dziełem sztuki.

Nietzsche i kultura arystokratyczna

Fryderyk Nietzsche zalecił trzy bardzo konkretne aspekty, na których nauczyciele i wychowawcy powinni się skupić:

  • Nauczenie się widzieć to, co jest wokół nas w zupełnie niespieszny sposób, bez wyprzedzania się i ścigania. Przynajmniej należy się od tego powstrzymać do momentu, w którym na to coś po raz pierwszy spojrzysz.
  • Nauczenie się mówić i pisać w ten sam sposób. Jeśli Twoje oczy przyzwyczajają się do spokojnego patrzenia przed siebie, musisz to samo również zrobić w kwestii słowa pisanego i mowy. Niech wszystko płynie ze spokojem i z głębi Twojego serca.
  • Nigdy nie działaj opierając się wyłącznie na czystym instynkcie. Aby to zrobić, musisz być idealnie wyważonym, a przede wszystkim uważnym myślicielem.

Każdy, kto będzie w stanie zintegrować te umiejętności ze swoim życiem, każdy, komu uda mu się widzieć, myśleć i mówić spokojnie i cierpliwie, szybciej czy później odnajdzie sens w życiu. To jest bowiem właśnie to, co go definiuje. To, co najlepiej pasuje do jego tożsamości.

Znalezienie sensu życia nie oznacza, że musisz w tym celu zdzierać zelówki butów aż do zera

Nie musisz jechać do Tybetu, aby znaleźć sens w życiu. Nie musisz podróżować dookoła świata autostopem z wielkim plecakiem na plecach. Tak, z pewnością będziesz mieć w ten sposób wiele różnych doświadczeń życiowych, ale prawdopodobnie nie uzyskasz tych odpowiedzi, których poszukujesz.

Hakuin, japoński poeta z XII wieku, powiedział, że kiedy nie wiesz, gdzie leży prawda, popełnisz błąd, szukając jej tak daleko, jak to tylko możliwe. Ale faktem jest, że możesz odnaleźć sekret dotyczący wszystkich swoich wątpliwości po prostu szukając w głębi siebie.

Cisza

Dlatego nie musisz zdzierać butów bez reszty, aby znaleźć sens w życiu. Chodzi tylko o stworzenie sobie mentalnej przestrzeni, w której można się na spokojne zastanowić nad sobą. W jaki sposób? Zaprezentowane poniżej punkty mogą Ci pomóc w tym zadaniu.

Refleksja nad własnym życiem

Oto kilka rad, które pozwolą Ci odnaleźć sens w życiu. Zastosuj się do nich, a efekty przyjdą już wkrótce. Przekonasz się sam!

  • Zwolnij. Nigdzie się nie śpiesz. Nie musisz.
  • Zrób listę tego, co jest priorytetem w Twoim życiu, a co nie. Lub przygotuj listę tych rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze i rzeczy, które na Ciebie dobrze wpływają. Oczyść wszystkie wolne przestrzenie w swoim życiu.
  • Wygospodaruj więcej czasu na siebie. Przeznacz go wyłącznie na swoje potrzeby. Szukaj tego czasu głównie w ciągu dnia, kiedy możesz być spokojny i cichy.
  • Odzyskaj swoją zdolność do zaskakiwania samego siebie. Bądź tą osobą, która pozwala sobie patrzeć na gwiazdy w nocy. Pozwól sobie docenić niezwykłe rzeczy, które dzieją się w Twoim mieście, ukrytą magię w Twoim codziennym życiu.
  • Bądź świadomy rzeczy, które przynoszą Ci radość. Tych wszystkich małych spraw, które sprawiają, że czujesz się dobrze i inspirujesz swoją ciekawość. Bo tam właśnie znajdziesz coś, co daje Ci sens w życiu. To coś, co Cię w pełni definiuje.

Na koniec chcemy podkreślić, że nasze cele życiowe zwykle zmieniają się wraz z upływem czasu. Jest to całkowicie normalne zjawisko i prawdopodobnie najlepsze, ponieważ oznacza to, że jesteś w ciągłym ruchu. Oznacza to także to, że ciągle się rozwijasz. I wtedy, gdy osiągasz nowe wyżyny swoich możliwości. I wtedy, gdy odkrywasz nowe rzeczy, tworząc nowe nadzieje i nowe cele.

Wolnosc i spokój

W końcu życie oznacza bycie w nieustannym ruchu. A jeśli wiesz, jak słuchać swojego wewnętrznego głosu ze spokojem, na jaki zasługujesz, zawsze znajdziesz odpowiedzi, których potrzebujesz i których szukasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.