Seks po raz pierwszy: mity i fakty o pierwszym razie

Seks po raz pierwszy: mity i fakty o pierwszym razie

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Seks po raz pierwszy to jedno z tych wydarzeń, które zapadają w pamięć na całe życie. Otwiera drzwi do nowych wrażeń, nowych sposobów na odniesienie się do ukochanej osoby i do życia. Niemniej jednak, pomimo faktu, że żyjemy w rzekomo liberalnych czasach (niektórzy mogliby nawet nazwać nasze czasy rozpustnymi), seks nadal jest tematem tabu.

Istnieje wiele błędnych poglądów na temat seksu, a szczególnie jeśli chodzi o seks po raz pierwszy, które ludzie rozpowszechniają za pomocą jednej z najstarszych metod komunikacji – ustnej.

Najbardziej rażącym fałszywym przekonaniem jest to, że seks po raz pierwszy rozpoczyna seksualność człowieka. Jest to całkowicie nieprawdziwe przekonanie. Od chwili, gdy przychodzimy na świat, jesteśmy istotami seksualnymi.

Niektórzy eksperci twierdzą, że istnieją „przyjemności o charakterze erotycznym”, których ludzie doświadczają w różnych sytuacjach. Przykładem takiej sytuacji może być chwila, kiedy dziecko ssie pierś matki, lub gdy ściskamy lub zwalniamy nasze zwieracze. Proste czynności, takie jak dotykanie własnego ciała lub odczuwanie różnych tkanin na naszej skórze mogą być satysfakcjonujące.

„W seksie nie ma nic bezpiecznego. Nigdy nie będzie”.

-Norman Mailer-

Genitalia są tylko jednym z wielu wymiarów seksualności. Właśnie dlatego, w ścisłym sensie, „pierwszy raz” jest tylko pierwszym doświadczeniem. Dla istot ludzkich istnieje wiele pierwszych razów, nawet na tym samym terytorium seksualnym.

Wszystko to jest wyraźnym przykładem na niezliczone mity i fakty, które społeczeństwo powtarza z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza, jeśli chodzi o pierwsze współżycie. Porozmawiajmy o niektórych błędnych przekonaniach, które krążą od lat.

Seks po raz pierwszy a wiek

Nie ma „złego” wieku na seks po raz pierwszy. Zaledwie kilka dziesięcioleci temu społeczeństwo uważało 14-letnią dziewczynę za gotową do zawarcia małżeństwa i posiadania dzieci. W rzeczywistości w wielu częściach świata nadal tak jest.

Przeciwna „granica” też jest prawdziwa. Może Cię to zaskoczyć, ale według badań przeprowadzonych w Japonii 42% mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat nigdy nie uprawiało seksu.

Seks po raz pierwszy - zakochana para na polu

Statystycznie średni wiek rozpoczęcia życia seksualnego wynosi 17 lat. Wiek ten różni się w zależności od kultury, a nawet pomiędzy klasami lub grupami społecznymi w tej samej kulturze. Rozpoczęcie współżycia wcześniej, później lub znacznie później jest osobistym wyborem. Wykroczenie poza średnią nie oznacza, że ​​jest się „nienormalnym” (w negatywnym sensie tego słowa).

Seks po raz pierwszy powinien być niesamowity

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i fałszywych mitów. Rzeczywistość jest zazwyczaj przeciwieństwem tego przekonania. Niedoświadczenie i niepokój sprawiają, że jesteśmy niezręczni. Na ogół seks po raz pierwszy zapamiętujemy jedynie jako pierwsze zbliżenie, nic więcej. To nie jest prawda, jeśli chodzi o seks. Dotyczy to natomiast wielu innych aspektów życia.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców w Stanach Zjednoczonych, aż 85% kobiet twierdzi, że seks po raz pierwszy głęboko je rozczarował. Nie odczuły wrażenia, że są poza ciałem ani nie czuły się jak w niebie. Od tej chwili partnerzy badają, poznają się trochę lepiej, aż przenoszą się dalej na terytorium fizycznej miłości.

Mężczyzna ma przejąć kontrolę nad sytuacją

Połączenie ideologii machismo i strachu to źródło tego mitu. Miłość fizyczna potrzebuje aktywności obu stron, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli on ma więcej doświadczenia niż ona, może ma „przewagę”. W takim przypadku może wziąć większą odpowiedzialność za próbę zminimalizowania napięcia u partnerki. To samo dotyczy sytuacji, gdy kobieta ma więcej doświadczenia.

Jednak bardziej doświadczony partner nie może przejąć kontroli nad emocjami lub uczuciami drugiej osoby, ani też nie powinien tego robić podczas pierwszego razu.

Para trzyma się za ręce

Mężczyźni i kobiety powinni z własnej woli podejmować pierwsze doświadczenia seksualne. To samo dotyczy wszystkich kolejnych doświadczeń. Żadna ze stron nie musi poddawać się presji. Nie jest też dobrym pomysłem podjęcie tego kroku, przed rozwiązaniem wszelkich możliwych sprzeczności z Twoimi przekonaniami. Żaden z partnerów nie powinien oczekiwać od drugiej strony odpowiedzialności, która należy do obu osób.

Istnieje dobry sposób, by poznać, że jest się gotowym na seks po raz pierwszy. Jeśli potrafisz jasno i bezpośrednio wyrazić swoje emocje, potrzeby i pragnienia swojemu partnerowi, wtedy Twoje doświadczenie będzie bardziej przyjemne. To także może być szansa na rozwój. Z drugiej strony, jeśli nie czujesz się komfortowo lub czujesz zdezorientowanie, być może nie jest to jeszcze odpowiedni moment.

Pomoc alkoholu i narkotyków

Jednym z efektów działania alkoholu jest to, że pozbawia ludzi zahamowań. Dlatego wielu młodych ludzi radzi sobie z obawami przed pierwszym zbliżeniem, spożywając alkohol lub inne używki. Seks po raz pierwszy, podobnie jak wszystkie nowe doświadczenia, wywołuje strach i wątpliwości. Tak samo jak ataku niepewności, możesz spodziewać się, że odczujesz zahamowania.

Nastolatek pije alkohol

Spożywanie substancji psychoaktywnej przed pierwszym razem może jedynie spowodować, że doświadczenie będzie nieprawdziwe. Ten rodzaj narkotyku wpływa na Twoje zmysły i zapobiega wyraźnemu doświadczaniu różnych wrażeń. Zmienia także Twoje zachowanie, a co za tym idzie, nie przyczynia się zbytnio do Twojej samoświadomości.

Seks po raz pierwszy to nie jest transakcja bankowa. Ma znacznie bardziej intymne znaczenie, ale nie zawsze jest niezapomniany. W idealnym przypadku jest pełnym miłości i satysfakcjonującym doświadczeniem, które zwiększa zaufanie i uznanie partnerów seksualnych. Kluczem do dobrego doświadczenia jest pragnienie swobodnego przeżywania doświadczenia i harmonii z całym sobą. Reszta polega na tym, by zdać się na wrażenia i intuicję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.