Rozmowa z nieznajomymi: dlaczego jest swobodniejsza

Rozmowa z nieznajomymi: dlaczego jest swobodniejsza

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2018

Czasami rozmowa z nieznajomymi może sprawić, że czujesz mniej zahamowań niż rozmawiając z najlepszymi przyjaciółmi lub członkami rodziny. Powodem tego może być fakt, że nieznajomi widzą Cię takim, jakim jesteś, nie idealizują Cię ani nie oszukują siebie samych. Dlatego rozmowa z nieznajomymi daje niesamowitą wolność, gdy próbujesz coś wyrazić lub opowiedzieć.

Kanadyjski badacz John Helliwell potwierdza, że ​​rozmowa z nieznajomymi jest naprawdę satysfakcjonująca. Może nawet podnosić poziom szczęścia. Rozmowa z nieznajomymi sprawia, że ​​czujemy się lepiej wobec siebie, ponieważ jest to akt pokory i życzliwości.

Rodzice uczyli nas, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi. Ma to sens, dopóki nie osiągniemy pewnego wieku. Zakazuje się tego dzieciom w trosce o ich bezpieczeństwo.

Niemniej jednak, według badań opublikowanych w Journal of the Mental Environment, rozmowa z nieznajomymi wywołuje uczucie zbliżone do dobrego samopoczucia.

Rozmowa z nieznajomymi w parku

W innym badaniu opublikowanym w Psychological Science stwierdzono, że dzieci w wieku trzech lat są w stanie samodzielnie stwierdzić, czy ludzie, którzy do nich podchodzą są godni zaufania, czy też lepiej trzymać się z dala od nich. W wieku siedmiu lat mogą robić to tak samo precyzyjnie jak dorośli.

Rozmowa z nieznajomymi wywołuje korzystne efekty psychologiczne. Różnią się one od tych, które wywołuje rozmowa z ludźmi z naszych grup społecznych. Zastanówmy się przez chwilę nad tym tematem.

„Sprawiedliwość jest bezstronna. Tylko obcy są bezstronni”.

George Bernard Shaw

Rozmowa z nieznajomymi czyni nas bardziej produktywnymi

Sheen S. Levine, profesor z Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania, twierdzi, że jedną z rzeczy, która często daje firmom przewagę nad konkurencją, jest nie tylko gromadzenie wiedzy, ale także wykorzystanie performatywnych relacji. Jest to spontaniczna komunikacja między pracownikami, którzy w ogóle się nie znają, w których kluczowa wiedza jest przekazywana bez oczekiwania niczego w zamian.

Według Elizabeth Dunn, psycholog z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, rozmowa z nieznajomymi przyczynia się do naszego subiektywnego samopoczucia. Wpływa to bezpośrednio na naszą produktywność. Kiedy rozmawiamy z nieznajomymi, którzy nas słuchają, przyczynia się to do wzmocnienia naszej tożsamości. To sprawia, że ​​czujemy, że jesteśmy w stanie zapewnić coś, na co ktoś zwraca uwagę i za co nas ceni.

„Wszystkie rzeczy będą wytwarzane w ogromnej ilości i najwyższej jakości, z większą łatwością, gdy każdy człowiek będzie pracował w jednym zawodzie, zgodnie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami, w odpowiednim momencie, bez żadnej ingerencji w nic innego”.

-Platon-

Rozmowa z nieznajomymi do niczego nie zobowiązuje

Prawdopodobnie rozmowa z nieznajomymi wydaje nam się bardziej pociągająca, ponieważ obcy ludzie widzą nas takimi, jakimi jesteśmy, a nie takimi, jakimi chcą wierzyć, że jesteśmy. Rozmowa z ludźmi, z którymi pozostajemy w osobistej relacji o określonym wpływie, w pozytywny sposób wpływa na nasz stan emocjonalny, jeśli nasz związek jest zdrowy. Mimo to, jeśli chodzi o kontrolę poczucia irytacji czy gniewu, łatwiej jest nam to robić, gdy naszymi rozmówcami są nieznajomi.

Większość z nas, wpadając w zły humor, zachowuje się na dwa sposoby. Wyrzucamy nasz gniew na ludzi w naszym bliskim środowisku, ponieważ wiemy, że możemy to zrobić, a także znamy granice. Z drugiej strony, kiedy wchodzimy w interakcje z nieznajomym na ulicy, mamy tendencję do zachowywania się w bardziej uprzejmy i przyjazny sposób.

Rozmowa z nieznajomymi na spacerze z psem

Artykuł z CBS News zatytułowany Rozmowa z nieznajomymi może podnieść Twój poziom zadowolenia (Talking to Strangers Can Boost Your Happiness Level), zainspirował profesor psychologii z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, Elizabeth Dunn, do przeprowadzenia eksperymentu, który miał na celu sprawdzenie tej teorii.

Odkryła, że ​​kiedy ludzie wchodzą w interakcje z nieznajomymi, zachowują się w znacznie przyjemniejszy sposób niż z tymi, z którymi czują się swobodnie. Przyczyniło się to do poprawy lub pobudzenia ich stanu emocjonalnego. Pomogło im także poczuć się częścią społeczności.

Rozmowa z nieznajomymi działa jak emocjonalny przełącznik. Pomaga nam utrzymać dystans emocjonalny niezbędny do uregulowania naszych uczuć i obserwowania sytuacji z innej perspektywy.

Jak widać, rozmowa z nieznajomymi wywołuje psychologiczne korzyści zdrowotne. Nie tylko daje poczucie społecznej przynależności, ale sprawia także, że ​​czujemy się lepiej i bardziej wartościowi. To również dobra okazja, aby poprawić nasze umiejętności społeczne, nawiązać kontakt z innymi ludźmi i poczuć się częścią społeczności.

Przyjaciele to te dziwne istoty, które pytają nas, jak się mamy i czekają na odpowiedź”.

-Ed Cunningham-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.