Rodzina to osoby, które tworzą moje serce

Rodzina to osoby, które tworzą moje serce

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Rodzina to osoby, które dodają światła memu sercu, a nie ponure dni odziane w smutek i bezradność. Ponieważ krew nie jest niezbędna do stworzenia więzi, prawdziwa jedność rodzi się z lojalności i oddania, a nie wspólnego nazwiska. To jest właśnie rodzina

Pod koniec 2015 roku została przeprowadzona interesująca ankieta opublikowana w “Daily Mirror”(Wielka Brytania).

Ukazała ona te małe rzeczy, które sprawiają, że rodzina jest szczęśliwa. Wartości takie jak “spędzanie razem czasu“, “śmiech”, “posiadanie wspólnych zainteresowań” oraz “szanowanie myśli i opinii” zostały uznane za podstawowe w życiu codziennym.

Rodzina dostarcza schronienia, żywi oraz wspiera, jednak to rutynowy charakter szacunku, szczerej miłości, wzajemności tworzy najbardziej autentyczną więź, którą czasem możemy stworzyć z innymi ludźmi. 

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że nie potrzebujemy takiego samego kodu genetycznego ani żadnego certyfikatu, aby uważać kogoś za część naszego serca. Rodzina składa się z osób, które sam wybierasz, do których zaliczają się zarówno krewni, jak i przyjaciele, a czasem nawet nasze zwierzątka domowe.

kochająca para

Rodzina: instytucja społeczna, która jest czasem kłopotliwa

Jak już wytłumaczył kiedyś antropolog Levi-Strauss, rodzina powinna być idealnym modelem, który reprezentuje najbardziej podstawą grupę społeczną.  To do niej będzie się odnosić każde dziecko przez pierwsze lata swojego życia.

Najważniejszą rzeczą jest nie to, żeby rodzina była idealna lub mieszkała pod tym samym dachem. Istotne jest to, że łączy ją prawdziwa więź i mieszkając pod tym dachem nie poddaje się żadnym problemom.

Nikt nie wybiera swojej rodziny. Przyszliśmy na ten świat nieświadomie i to szczęście decyduje o tym czy nasze relacje z rodzicami będą zdrowe, obojętne czy nawet traumatyczne. To najbliższa ludzka więź, ale paradoksalnie jest ona najbardziej złożona i konfliktowa.

rodzina

Konflikty w rodzinie: akceptowanie tego, czego nie można zmienić oraz utrzymywanie dystansu

W sytuacjach konfliktów rodzinnych lub kiedy relacje w rodzinie są niezdrowe, ważne jest pamiętanie o kilku rzeczach:

  • Musimy spojrzeć na więzi w rodzinie jak na żywy organizm, który ewoluuje wraz z czasem. Jednak w większości przypadków bardziej zdefiniowane wzory relacji nie zmieniają się, tylko umacniają.
  • Traumatyczna lub bolesna relacja z rodziną jest olbrzymim źródłem cierpienia. Nie możemy zwyczajnie “usunąć” tego ogniwa, które nas łączy. To dlatego tak trudno ruszyć naprzód.
  • Jedynym rozwiązaniem w takich przypadkach konfliktu lub traumy rodzinnej jest zaakceptowanie tego, czego nie można zmienić. Nie musisz karmić gniewu. Czasami nie możesz zmienić “agresywnej” formy komunikacji w swojej rodzinie, ani uniknąć poniżenia, które odczuwasz.

Jedyną drogą na uzdrowienie cierpienia jest zaakceptowanie rzeczywistości, uwewnętrznienie tego doświadczenia oraz zrozumienie, że nie posiadamy ani moralnego, ani społecznego obowiązku karmienia tej więzi, która tak bardzo nas rani.

Nie możemy wybrać naszej rodziny, ale możemy zbudować naszą własną oraz zadbać o tych, którzy naprawdę nas wzbogacają.

rodzina

Rodzina to również osoby, które wybieram

Relacje rodzinne nie ograniczają się do osób, z którymi dzieli nas więź biologiczna. Możemy doświadczyć tego samego procesu z przyjaciółmi, którzy napędzają nasz rozwój osobisty i w ten sposób mogą “stać się naszą rodziną” bez konieczności dzielenia tych samych genów.

Chociaż wiele badań wykazuje, że traumatyczne przeżycia w rodzinie mogą determinować jakość naszych późniejszych relacji interpersonalnych, mimo to każdy przypadek jest inny i unikalny. My wszyscy możemy rozpocząć zdrowe relacje, które pozwolą nam uleczyć niedostatki w naszym życiu. 

Warto zauważyć, że te aspekty, które budują pozytywne więzi, to te same, które pomogą nam zbudować naszą prawdziwą rodzinę lub wzmocnić tą, którą już posiadamy.

Fundamenty na budowę pozytywnych relacji

Jeżeli pragniesz zbudować pozytywne relacje, ważne jest, abyś pamiętał o poniższych czynnikach:

  • Zasada wzajemności: dawanie i przyjmowanie powinno być zharmonizowane. Dodaje to wartości życiu innym, a nam zapewnia wewnętrzną satysfakcję.
  • Komunikacja i szczerość: my wszyscy doceniamy komunikację, która słucha z uwagą, jest szczera oraz wolna od presji czy osądzania. Taka, która pozwala nam rozwijać się oraz poczuć się częścią innych.
  • Cierpliwość: Każdy z nas w pewnym momencie upadnie, a posiadanie kogoś, kto okaże nam empatię, zrozumienie i cierpliwość, tylko nam pomoże.
  • Lojalność: to chęć oraz oddanie. To gotowość do ofiarowania tego, co w nas najlepsze, budowania więzi poprzez bycie lojalnym drugiej osobie oraz własnym wartościom. To również dotyczy wiedzy na temat tego jak radzić sobie z konfliktami oraz walczyć o ludzi, których kochamy. Nawet jeśli niektóre momenty nas przerastają.
świetliki

Rodzina to osoby, które tworzą moje serce. To ci, którzy nie rzucają na mnie piorunów, którzy szanują moją przestrzeń, akceptują moje wady oraz przynoszą uśmiech w smutne dni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.