Rany emocjonalne -jak się ich pozbyć?

Rany emocjonalne -jak się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Omawiając temat, jakim są rany emocjonalne, nie mamy na myśli jedynie krzywdy, którą wyrządzili nam inni ludzie. Sami również jesteśmy odpowiedzialni za dużą część naszego poczucia pustki i naszych limitacji.

Niektóre myśli powodują u nas rany. Na przykład, błędem jest karmienie naszego własnego ego lub rozdrapywanie przeszłości. Nasz stosunek do życia może w konsekwencji powodować erozję naszej duszy i sposobu, w jaki odnosimy się do świata.

Proces gojący i wygładzający te zewnętrzne rany, jest w stanie wyzwolić nas emocjonalnie. Jednakże, powinniśmy najpierw wykonać kilka zdrowych przemyśleń i mieć pewność, że jesteśmy zdeterminowani coś zmienić. Uczucie to musi przyjść ze środka naszej duszy. To tam mieści się prawdziwa emocjonalna siła.

Wszystkim nam wydaje się, że jesteśmy wolni. Kontrolują nas jednak nasze własne przekonania, które mogą nas niekiedy ograniczać. Tkwią w nas również emocjonalne rany, do których jesteśmy przykuci. w jaki sposób możemy odrodzić się emocjonalnie, tak by stać się prawdziwie swobodnymi?

Wskazówki dla osiągnięcia emocjonalnej wolności

pilotka

Przede wszystkim musimy zrozumieć, iż nie każdy jest taki sam i posiada te same doświadczenia życiowe.

Niemniej jednak, mówiąc o myślach i emocjach, które ograniczają nasz rozwój osobisty oraz swobodę, istnieje kilka podstawowych wskazówek, które warto zapamiętać i przemyśleć.

1. Nie obawiaj się emocjonalnego bólu

Bólu, tak jak i cierpienia, nie da się ukryć gdzieś w naszym ciele. Wszelkie rany mają to do siebie, że krwawią, a emocjonalny ból musi być wypłakany, wykrzyczany lub odczuwany w samotności.

Twoje emocje nie są twoim wrogiem i nie kształtują one twojego wizerunku. Toteż możesz w pewnym momencie twojego życia odczuwać rozczarowanie ale twoja cała egzystencja nie będzie (i nie powinna być) naznaczona tym uczuciem..

Ból odczuwany jest tu i teraz. Powinien być on też rozumiany i kontrolowany w najbardziej zdrowy dla nas sposób. Dokonanie wyboru, by ukryć te emocje, sprawia, że stajemy się ich więźniami na całe życie. Nasza osobista i emocjonalna wolność staje się wtedy niczym innym, jak iluzją.

2. Naucz się współczucia dla samego siebie

Popełniłeś błąd? Wielokrotnie zainwestowałeś uczucia w osobę, która prawdopodobnie na to nie zasługiwała? Nie karz samego siebie i nie wyzywaj się od naiwnych, a przede wszystkim nie przyjmuj, iż odniosłeś porażkę.

Życie warte przeżycia, nigdy nie jest odporne na błędy. Co więcej, wszystko, co wydaje ci się być błędem, tak naprawdę jest jedynie doświadczeniem, które sprawi, że staniesz się silniejszy.

Miej współczucie dla samego siebie i zrozum, że ostatnie co powinieneś robić, to rozdrapywanie rany i potęgowanie poczucia winy, z powodu tego co się wydarzyło.

Poczucie winy ściągnie cię w dół, pogrąży cię i zatruje. Jest ono prawdziwym wrogiem swobody emocjonalnej. zachowaj więc otwarty umysł, który zdolny będzie zaakceptować wszelkie doświadczenie, dobre czy złe. Koniec  końców, na to właśnie składa się życie.

Postaraj się budzić każdego ranka z odnowionym poczuciem nadziei. Otwórz się na siebie i innych. Uwierz w to, że zasługujesz na bycie ponownie szczęśliwym. Zatamuj rzekę negatywnych myśli, która cię tłamsi.

dziewczynka i gołąb - rany emocjonalne

Każde twoje staranie, każde posunięcie w stronę bycia szczęśliwym, będzie sposobem na wyzwolenie się od błędów i winy. Wskrzeszaj swoje poczucie nadziei a nie rozczarowania.

3. Nie jesteś w stanie zmienić innych

Jeśli zmuszony jesteś mieszkać z rodziną, rodzicami lub rodzeństwem, które cię w jakiś sposób skrzywdziło, wiedz o tym, że nie możesz ich zmienić. Nie jesteś w stanie zmienić ich osobowości, czy też sposobu rozumienia pewnych rzeczy.

Jednak, by móc być emocjonalnie wolnym, możesz odnaleźć uzdrowienie w samym sobie. To ty się w tej sytuacji liczysz. to ty jesteś osobą, która cierpi.

Możliwe, że przyswoiłeś już wiele rzeczy, które zdarzyły ci się w przeszłości i spowodowały one wewnętrzne rany. Tu też leży twoje zniewolenie.

Wyswobodź się. Powiedz sobie, że to nie może cię już dłużej boleć. Postaraj się wybaczyć, jednocześnie wyznaczając granice.

Zapomnij o słowach, które nie padły z obu stron. Spróbuj uspokoić ból, rozczarowanie i lekceważenie. Pozbądź się granic i podnieś głos, by dla wszystkich stało się jasne, że nie będziesz dłużej ofiarą. Jesteś teraz uzdrowiony, odrodzony i emocjonalnie wyzwolony.

4. Zagój swoje rany u ich korzeni

Co mamy na myśli mówiąc o gojeniu rany u korzeni? Jest to z pewnością niezwykle złożona kwestia, leżąca u podłoża wielu osobistych aspektów, doświadczeń i zagadnień psychologicznych. Dla naszych potrzeb, wystarczy jednak ograniczyć się do wzięcia pod uwagę następujących czynności:

  • Wyłączaj swoje ego każdego dnia. Zapewni ci to szerszy i wolny ogląd rzeczy.
  • Nie ulegaj nienawiści i rozgoryczeniu. Unikaj ekstremalności, gdyż obie ze stron ściągną cię w dół. zachowaj balans i wewnętrzny pokój i przedkładaj swoją emocjonalną wolność ponad wszystko.
  • Nie osłaniaj się nierealistyczną pozytywnością. Nie udawaj uśmiechów, gdy czujesz się ogromnie smutny. Jedyne co w ten sposób osiągasz to upiększanie liści twojego drzewa, ignorując jego chore korzenie.
  • Odczuwaj swoje emocje i kieruj nimi w adekwatny sosób. W przeciwnym razie nosić będziesz maskę, daleką od tego, kim naprawdę jesteś. Rozwój osobisty wymaga odwagi i szczerości w stosunku do samego siebie.
zerwane łańcuchy

“Uieczka od własnego lęku jest przejawem lęku; zwalczaj ból bólem; usiłowanie by być odważnym oznacza strach.”

Alan Watts (brytyjski filozof 1915-1973)-


Obrazy, dzięki uprzejmości Kelly Vivanco


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.