Pytania na rozmowie o pracę: o co nie pytać kandydata

Warto dobrze przygotować rozmowę kwalifikacyjną, aby jak najlepiej ocenić kandydatów. Z tego artykułu dowiesz się, o co nie pytać kandydatów.
Pytania na rozmowie o pracę: o co nie pytać kandydata
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2021

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto wziąć pod uwagę pytania, które zamierzasz zadać kandydatom. Ponieważ dobrze jest skupić się tylko na informacjach, których rzeczywiście potrzebujesz, w tym artykule podzielimy się kilkoma radami. Tak, nie wszystkie pytania na rozmowie o pracę mają sens.

Niektóre mogą nawet utrudnić przebieg tego spotkania i w efekcie pozbawić Cię tej doskonałej okazji do poznania kandydatów do pracy.

Większość ludzi uważa rozmowy kwalifikacyjne za jeden z najlepszych sposobów przewidywania, czy dana osoba będzie odpowiednia do pracy, czy nie. Dlatego pytania na rozmowie o pracę powinny dostarczyć pracodawcy jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie.

W tym artykule podamy kilka przykładów pytań, których nie należy zadawać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Unikanie tego rodzaju pytań może pomóc Ci zdobyć więcej pożytecznych informacji o kandydatach. Czytaj dalej!

Popularne, ale najmniej przydatne pytania na rozmowie o pracę

1. Co o nas wiesz?

To powszechny sposób na rozpoczęcie rozmowy kwalifikacyjnej i przełamanie lodów. To także doskonały przykład tego, o co nie należy pytać. Ostatecznie wykluczenie kandydata tylko dlatego, że nie sprawdził Twojej firmy w Google przed rozmową kwalifikacyjną, nie ma sensu.

Poza tym większość ludzi odpowie na coś w rodzaju: „Trochę czytałem o tej firmie, nie wiem zbyt wiele”. Takiej odpowiedzi udziela się, aby wyglądać dobrze, nie ryzykując wdawania się w szczegółową dyskusję o firmie, o której nie ma się istotnych i przydatnych informacji.

Kobieta odpowiada na pytania na rozmowie o pracę

2. Jaki byłby Twój idealny szef?

To jest bezcelowe pytanie. Nikt nie powie, że chce autorytarnego lub niekompetentnego szefa. Jedyną odpowiedzią, jaką otrzymasz, jest coś w rodzaju „Empatycznego szefa, który dba o swoich pracowników, ceni ich i jest wymagający w rozsądny sposób”.

Oczywiście każdy pracownik będzie chciał, aby jego szef był dobrym liderem.

3. Co powiedzieliby o Tobie Twoi poprzedni współpracownicy?

Problem z tym pytaniem polega na tym, że kandydaci prawdopodobnie przygotowali odpowiedź wcześniej. Oznacza to, że ​​po prostu powiedzą Ci dokładnie to, co chcesz usłyszeć. Prawdopodobnie powiedzą, że ich poprzedni współpracownicy uważają, że świetnie radzą sobie z pracą w zespole, są odpowiedzialni i punktualni.

4. Dlaczego zrezygnowałeś z ostatniej pracy?

Wszyscy kandydaci wiedzą, że poinformowanie Cię, że zostali zwolnieni, zmniejszy ich szanse na znalezienie pracy. Tak więc, jeśli tak się stało, po prostu spróbują to zatuszować, opowiadając jakąś mniej lub bardziej prawdziwą historyjkę.

Niemniej jednak nie należy od razu wykluczać kandydata, jeśli został zwolniony z ostatniej pracy. Powód jest taki, że mógł zostać zwolniony na skutek rozmaitych, często nieintuicyjnych czynników.

5. Pytania na rozmowie o pracę to nie czas na wyciąganie osobistych tematów

Nigdy nie należy zadawać osobistych pytań, ponieważ jest to niewłaściwe, a w niektórych przypadkach nawet nielegalne. Próba uzyskania danych osobowych jest źle odbierana. Co więcej, może stwarzać napięcie, ponieważ nikt nie chce być sądzony za swoje przekonania religijne lub polityczne ani za orientację seksualną.

6. Dlaczego chcesz u nas pracować?

Niektóre pytania na rozmowie o pracę są tak popularne, że pojawiają się w każdym poradniku dla szukających pracy. Innymi słowy, większość kandydatów przygotowuje wcześniej odpowiedź na to pytanie.

Najpewniej powiedzą coś w rodzaju: „Uwielbiam tego rodzaju pracę i myślę, że świetnie pasowałbym do tej firmy”, a także wymienią kilka swoich pozytywnych cech. Na podstawie tego pytania nie uzyskasz żadnych prawdziwych informacji o kandydacie ani o umiejętnościach, jakie posiada.

Chociaż niektórzy kandydaci naprawdę chcą pracować w Twojej firmie, problem polega na tym, że naprawdę trudno jest stwierdzić, czy są uczciwi. Dlatego możesz zadać dodatkowe pytania, aby nieco głębiej zbadać tę kwestię.

Ludzie podają sobie rękę na spotkaniu biznesowym

7. Jakie są Twoje główne słabości lub wady?

To kolejne pytanie, które uwydatnia wcześniej wspomniany przez nas, wyraźny wzór: należy unikać zadawania pytań, na które kandydaci prawdopodobnie przygotowali odpowiedzi.

To ostatnie pytanie jest świetnym przykładem pytania na rozmowie o pracę, którego nie należy zadawać, ponieważ kandydaci prawdopodobnie odpowiedzą za bardzo cenię perfekcyjność” lub „zbyt ciężko pracuję”. To pytanie po prostu daje im możliwość budowania swojego pozytywnego obrazu w bardziej subtelny sposób.

Jeśli nasza powyższa lista zawiera pytania na rozmowie o pracę, które zdarza Ci się zadawać, poświęć chwilę na rozważenie Twojej strategii weryfikowania kandydatów. Obmyślenie nowej strategii, opartej na mniej oklepanych pytaniach, przyniesie Ci więcej korzyści i ułatwi wybór najlepszego kandydata na miejsce pracy w Twojej firmie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.