Psycholog edukacyjny - na czym polega jego zadanie?

Psycholog edukacyjny - na czym polega jego zadanie?
Alejandro Sanfeliciano

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alejandro Sanfeliciano.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Kiedy używasz słowa psychologia, ludzie na ogół myślą o psychologii klinicznej. Jednak psychologia jest znacznie szerszą dyscypliną niż tylko ten jeden jej rodzaj. Zasadniczo jest to nauka o ludzkich zachowaniach i procesach umysłowych. Na tym polu istnieje wiele różnych zawodów. Jednym z przykładów jest psycholog edukacyjny, na którym się dzisiaj skupimy.

Celem tego artykułu jest edukacja czytelnika na temat funkcji zawodowych psychologa edukacyjnego, a także aktualnej sytuacji tego zawodu. Zawód jakim jest psycholog edukacyjny nie jest dobrze znany, ale psychologowie zajmujący się tą dziedziną wykonują bardzo potrzebną pracę i przyczyniają się do jej wysokiej jakości. W dzisiejszym świecie mają wiele przeszkód do pokonania i obciążenia, które utrudniają im pracę.

Kim jest psycholog edukacyjny?

Celem psychologa edukacyjnego są badania i interweniowanie w ramach ludzkich zachowaniach w kontekście edukacji. Ostatecznym jego celem jest rozwój zdolności ludzi, grup i instytucji. Słowo “edukacja” należy tu rozumieć w jego najszerszym znaczeniu, w tym wszystkie rodzaje szkoleń, uczenia się oraz rozwoju osobistego i zbiorowego.

Obszar badań i interwencji, z którymi pracują psychologowie edukacyjni, jest powiązany z procesami poznawczymi związanymi z nauką lub pochodzącymi z uczenia się. Zastanawiają się i rozwijają swoją pracę na wszystkich poziomach psychologicznych, w tym społecznych, osobistych, biologicznych i zdrowotnych.

Psycholog edukacyjny.

Powszechne jest mylenie psychologów edukacyjnych z innymi profesjami, takimi jak nauczyciele, doradcy zawodowi i psycholodzy dziecięcy. Chociaż wszystkie one to zupełnie inne zawody, wszystkie powinny ze sobą współpracować, aby zapewnić dzieciom dobre wykształcenie.

  • Nauczyciele mają za zadanie studiowanie modeli edukacyjnych.
  • Doradcy zawodowi prowadzą ludzi przez całe życie akademickie i zawodowe.
  • Psycholodzy dziecięcy leczą zaburzenia psychiczne pojawiające się w dzieciństwie.

Jak w przypadku każdej nauki, istnieją dwa główne aspekty psychologii edukacyjnej: teoria i praktyka. Po stronie teoretycznej widzimy psychologów, którzy prowadzą badania i tworzą oraz rozszerzają teorie i procesy dotyczące psychologii wychowawczej. Z praktycznego punktu widzenia psychologowie edukacyjni wykorzystują wiedzę uzyskaną w wyniku badań naukowych w celu poprawy jakości edukacji.

Funkcje psychologii wychowawczej

Wyjaśnimy teraz funkcje psychologii wychowawczej zgodnie z wytycznymi Hiszpańskiego Związku Psychologów:

  • Interwencja, zgodnie z potrzebami edukacyjnymi uczniów. Po pierwsze, psycholog edukacyjny powinien badać i przewidywać potrzeby edukacyjne swoich uczniów. Następnie mogą działać w kierunku służącym poprawie umiejętności edukacyjnych.
  • Funkcje związane z doradztwem profesjonalnym i zawodowym. Głównym celem jest pomoc w rozwijaniu kompetencji uczniów. Pomagając im w zarządzaniu osobistymi i zawodowymi celami oraz umiejętnościami, uczniowie mogą wybierać kierunek własnej edukacji i podejmować własne decyzje.
  • Funkcje zapobiegawcze. Psycholog edukacyjny powinien interweniować, podejmując odpowiednie działania, aby zapobiec ewentualnym problemom edukacyjnym. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zaangażowane osoby (rodziców, nauczycieli, dzieci, doradców zawodowych itp.).
  • Doskonalenie metod nauczania: Niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na metody nauczania. Nauczyciele muszą kształcić się i stosować najlepsze techniki edukacyjne, aby uczniowie mogli się uczyć i dobrze rozwijać.
  • Szkolenie i doradztwo dla rodziny. Rodzina jest ważną częścią edukacji. Poprzez naukę, a następnie doradzanie członkom rodziny, mogą opracować skuteczne modele edukacji rodzinnej. W rezultacie życie wszystkich członków rodziny ulegnie poprawie.
  • Interwencja społeczno-oświatowa. Edukacja nie pochodzi wyłącznie z życia szkolnego i rodzinnego danej osoby – wszystko w jej otoczeniu odgrywa ważną rolę. Obowiązkiem psychologa edukacyjnego jest zbadanie, w jaki sposób obecny system społeczny wpływa na edukację. W ten sposób mogą ingerować w to, co wymaga interwencji.
  • Badania i nauczanie. Na koniec, aby wszystkie pozostałe funkcje zostały spełnione, potrzebne są solidne badania, aby dowiedzieć się, jakie kierunek należy przyjąć. Wszystkie badania byłyby bezużyteczne bez nauczania, które rozpowszechnia wiedzę wśród innych profesjonalistów i uczniów.

Nauczycielka z uczniami.

Aktualny stan psychologii wychowawczej

Dzisiaj psychologowie edukacyjni mają do czynienia z wieloma różnymi problemami. Największe to brak świadomości, niewielkie wsparcie ze strony administracji publicznej, zawodowy zamęt i wrogi system edukacyjny.

W rzeczywistości większość ludzi nigdy nie słyszała o kimś takim jak psycholog edukacyjny. W związku z tym nie mają oni punktu odniesienia i trudniej jest im rozpowszechniać wiedzę oraz zdobywać fundusze na badania. Kontakt z tymi profesjonalistami i praca, którą wykonują, jest konieczna, aby zwiększyć świadomość na temat dyscypliny, która jest tak ważna dla jakości edukacji.

Na dodatek instytucje publiczne nie uznają psychologii edukacyjnej jako takiej. Ludzie, którzy ją studiują, są postrzegani przez rząd jako doradcy zawodowi lub nauczyciele. Brak wsparcia widoczny jest nie tylko w sposobie ich oznaczania, ale także w przypadku przydzielania środków przyznawanych tej dyscyplinie.

Z powodu złej organizacji państwowej istnieje zamieszanie związane z różnymi funkcjami psychologów edukacyjnych. Jedna osoba może działać jednocześnie jako nauczyciel, psycholog edukacyjny i doradca zawodowy. Zamiast jednej osoby wykonującej pracę wielu osób, powinien istnieć zespół dobrze skoordynowanych specjalistów pracujących na rzecz wysokiej jakości edukacji dla uczniów.

Obecny system edukacyjny jest pełen problemów, które komplikują praktykę psychologów edukacyjnych. Wydaje się, że cel obecnego systemu jest inny ten, dla którego był pierwotnie przeznaczony.

Mamy również do czynienia z jeszcze jednym problemem. Osoby sprawujące władzę polityczną podejmują decyzje, które ignorują zalecenia badań naukowych. Wprowadzanie dobrych inicjatyw w systemie, który nie działa, nie rozwiąże problemu. Zamiast tego, system edukacyjny potrzebuje zmiany strukturalnej, jeśli ma być warty swojej nazwy – “edukacja”.

Edukacja jest bardzo ważną dziedziną i ma wielki wpływ na przyszłe pokolenia. Dlatego musimy szerzyć wiedzę na temat psychologów edukacyjnych i trudnej roli, jaką mają do odegrania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Landazabal, M. G. PAPEL DEL PSICÓLOGO EN LOS CENTROS EDUCATIVOS.
  • Ropain, A. R. A., Orozco, L. P. P., & Gonzáles, C. P. A. (2011). El psicólogo educativo y su quehacer en la institución educativa. Duazary8(2), 258-261.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.