Psychobiotyki - czym są i jaki mają na nas wpływ?

Psychobiotyki - czym są i jaki mają na nas wpływ?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przekonanie, że bakterie mogą mieć wszelkiego rodzaju korzystne skutki dla naszego zdrowia, jest częścią wiedzy popularnej. Nie bez przyczyny szacuje się, że w naszym organizmie żyje ponad 48 miliardów tych mikroorganizmów, odgrywając podstawową rolę we wszystkich procesach fizycznych, takich jak, na przykład, trawienie. Czy wiesz, że mogą one również wpływać na zmiany w naszym nastroju? Najnowsze badania wskazują, że flora jelitowa wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Dlatego ostatnio często słyszy się nazwę “psychobiotyki”.

Są to substancje, które sprzyjają rozwojowi pożytecznych dla naszego mózgu bakterii. W tym artykule opowiemy Ci czym są psychobiotyki i co o nich wiemy.

Odkrycie psychobiotyków

Empiryczne poparcie dla idei, że niektóre bakterie w naszym organizmie mogą pozytywnie wpływać na nasz mózg jest dosyć nowe. W 2013 r. Ted Dinan, profesor psychiatrii, który wykłada na Uniwersytecie w Cork (w Irlandii), użył tego terminu po raz pierwszy. Liczne eksperymenty przeprowadzone przez tego badacza wykazało, że fermentowane produkty mleczne mogą zmieniać zachowanie zwierząt.

Wyniki sugerowały, że spożywanie jogurtu mogło zmienić funkcjonowanie pewnych części mózgu związanych z kontrolą emocjonalną. Badania te otworzyły drogę do nowych badań nad związkiem między jelitami a umysłem.

flora bateryjna jelit

Na przykład odkryto, że niektóre typy bakterii jelitowych (takie jak Lactobacillus, obecne w produktach mlecznych) są zdolne do modulowania produkcji niektórych neuroprzekaźników. Niektóre z nich, takie jak serotonina lub GABA, są bezpośrednio związane z naszym nastrojem. Ponadto mają również wpływ na pojawianie się zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub lęk.

Na podstawie wszystkich tych danych zaczęliśmy badać, które typy bakterii mają bardziej pozytywny wpływ na nasz mózg. Ponadto naukowcy próbują również odkryć, które probiotyki powinniśmy spożywać, aby skuteczniej regulować jego rozwój.

Które psychobiotyki są najskuteczniejsze?

Chociaż istnieją setki produktów, które możemy zastosować w celu polepszenia stanu naszej flory jelitowej, badania wykazały, że nie wszystkie są równie skuteczne jak psychobiotyki. Wręcz przeciwnie, niektóre okazały się znacznie bardziej skuteczne w poprawie funkcjonowania naszego mózgu, a także naszego nastroju.

Niektóre z psychobiotyków, które najbardziej pomagają naszemu umysłowi, są następujące:

  • Kefir.
  • Banany i jabłka.
  • Żywność fermentowana

Przeanalizujmy każdy z nich.

1. Kefir

Pomimo tego, że jest on stosunkowo mało znany, ten psychobiotyk zyskał na popularności w ostatnich latach. Jest to rodzaj jogurtu pochodzenia bułgarskiego, który powstaje w wyniku połączenia drożdży i bakterii, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Główną różnicą między tym produktem, a tradycyjnym jogurtem jest to, że wśród jego składników znajduje się bakteria znana jako Lactobacillus kefiranofaciens. Jednym z jego najbardziej pozytywnych efektów jest wzrost poziomu serotoniny i tryptofanu, dwóch neuroprzekaźników, które mają największy wpływ na nasze emocjonalne samopoczucie.

2. Banany i jabłka

Wszyscy znamy korzystny wpływ owoców i warzyw na nasze zdrowie fizyczne. Ale ostatnio zespół mikrobiologów z Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych odkrył kolejną poprawę powodowaną przez te produkty. Mowa tu o fakcie, że niektóre rodzaje warzyw mogą poprawić zdrowie niektórych bakterii niezbędnych dla naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Dwa z najbardziej korzystnych owoców w tym względzie to banany i jabłka. Stwierdzono, że spożycie tych owoców może podnieść poziom bakterii kwasu mlekowego (LAB), które do tej pory uważano za możliwe do znalezienia jedynie w mleku. Te mikroorganizmy odgrywają podstawową rolę w emisji niektórych neuroprzekaźników, które pomagają zwalczyć lęk i depresję.

jabłka i banany

3. Sfermentowane produkty

Ostatnim ze sposobów na problemy trawienne jest spożywanie żywności sfermentowanej. Pomimo tego, że w naszym kraju nie są zbyt popularne, w innych miejscach zażywanie kapusty kiszonej, kombucha lub octu jest częstą praktyką, która umożliwia poprawienie zdrowia naszej flory jelitowej.

Ale niedawno odkryto, że te produkty odgrywają również bardzo ważną rolę w poprawie naszego nastroju. Dzięki różnym funkcjom, takim jak regulacja wchłaniania składników odżywczych i uwolnianie serotoniny, te probiotyki mogą być jednym z największych sprzymierzeńców w walce o dobre samopoczucie.

Chociaż zazwyczaj postrzegamy umysł i ciało jako dwa oddzielne elementy, rzeczywistość jest taka, że oba są ze sobą ściśle powiązane. Przyjmowanie pokarmów o właściwościach probiotycznych może być jednym z najlepszych sposobów na lepszy nastrój i poprawienie funkcjonowania naszego mózgu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.