Przemoc - 7 jej najpowszechniejszych rodzajów

Przemoc - 7 jej najpowszechniejszych rodzajów
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2018

Przemoc to jedna z tych epidemii, które nie zważają na granice lub limity. Niestety, istnieje wiele typów przemocy, które możesz spotkać wszędzie na świecie. Zaczynając od sposobu w jaki ktoś Cię o coś prosi, lub pyta, kończąc na najbardziej krwawych wojnach, które pochłonęły setki istnień ludzkich.

Nawet jeśli nie jesteś uczestnikiem, a tylko świadkiem, wpływa to na Ciebie na wiele różnych sposobów. Czasami wydaje się, jakbyśmy byli genetycznie zaprojektowani aby być agresywnymi. Natomiast, przemoc (forma agresji) jest kulturowa.

Uczymy się jej, powielamy, uczymy innych, przyzwalamy i modyfikujemy. Ale tak jak jesteś w stanie się jej nauczyć, tak samo możesz się jej oduczyć i przerwać krąg.

“Przemoc to strach przed ideałami innych”

-Mahatma Gandhi-

Aby przerwać krąg, jednym z najważniejszych kroków jest identyfikacja różnych sposobów, jakimi manifestuje się przemoc. Następnie, opiszemy najpopularniejsze typy przemocy.

1. Przemoc Ekonomiczna

Ten typ przemocy ma dwa oblicza. Jedno jest pośrednie, drugie bezpośrednie. To pierwsze nawiązuje do wewnętrznych mechanizmów systemu ekonomicznego, który Cię dotyczy. Dzieje się to na przykład wtedy, kiedy płaca spada na rynku pracy.

To oznacza, że musisz stawić czoła niesprawiedliwej rywalizacji, ponieważ inni mogą chcieć mniej i przez to łatwiej znajdywać pracę. Kolejnym przykładem jest wcielanie przez władzę „równych” zasad, kiedy tak naprawdę faworyzują one wyznaczone grupy.

Dłonie z pieniędzmi w kajdankach

Drugie oblicze wpływa bezpośrednio na Twoje dobra w taki sposób jak kradzież, oszustwa, łapówki, wszystko co nielegalnie bądź niesprawiedliwie wpływa na Twój majątek.

2. Przemoc polityczna i instytucyjna

Przemoc polityczna zawiera w sobie cokolwiek, co partia polityczna robi przeciw Twojemu dobru. Jeśli jesteś użyty jako narzędzie dla takiej partii, to również jest przemoc polityczna. Na przykład jeśli jesteś częścią bądź ofiarą skorumpowanej grupy politycznej.

Przemoc instytucyjna to nadużycia wynikające z działań instytucji. Na przykład, jeśli zostaniesz obsłużony w sposób, który spowoduje jakąś szkodę. Kolejnym przykładem jest, kiedy instytucje medyczne ignorują bądź bagatelizują Twój ból.

3. Przemoc na tle seksualnym lub płciowym

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, przemoc wobec kobiet jest ciągle problemem. A nawet w niektórych przypadkach się zwiększyła. Ten typ agresji jest na tle płciowym. Oznacza to, że mężczyźni lub inne kobiety stosują przemoc wobec kobiety, ponieważ nie robi tego, czego od niej wymagają.

Zaciśnięta pięść

Mężczyźni są również ofiarami tego typu przemocy. Czasami doświadczają oni odrzucenia, bądź pochopnej oceny tylko ze względu na to, że są mężczyznami. Niestety doniesienia o przemocy na tle seksualnym u dzieci, spowodowanej przez kobiety wzrosły.

4. Przemoc kulturowa

Większość reklam promuje tryb życia, który wiele z nas chciałoby skopiować. Eksperci uważają, że wprowadzanie takiego rodzaju hegemonii jest formą przemocy. Dzieje się tak ponieważ karmi to nietolerancję, a styl życia niepasujący do ogólnie przyjętego trendu zostaje odrzucony.

Jest wiele społeczeństw na świecie, które dopuszczają i legalizują przemoc przeciw konkretnym grupom. Te grupy są często mniejszościami. Karanie LGBTQIA czy grup etnicznych wpasowuje się w te kategorię.

5. Przemoc na tle religijnym

Istnieje wiele grup religijnych oraz sekt na całym świecie, które walczą o wyznawców i władzę. Niektóre z nich oczywiście są czystym przejawem wiary.

Natomiast prawdą jest, że główną motywacją przywódców wielu tych grup są pieniądze. To oni są odpowiedzialni za decyzje czy przykazania i nie zawahają się aby manipulować swoimi wiernymi.

Policjant i mężczyzna

Ten typ sekty wykorzystuje strach wiernych oraz zamęt, aby zdobyć pieniądze. Mogą to robić w sposób bezpośredni lub pośredni (przez pracę lub chęć pozyskiwania nowych wiernych).

Często głoszą mroczne słowa o końcu świata i zniszczeniu rasy ludzkiej. Za pomocą nich sieją strach i łamią wolę wiernych aby uzyskać to, czego pragną.

6. Cyberprzemoc

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych dodaliśmy inny rodzaj agresji do naszej listy. Rozwój nowej technologii sprawił, że nękanie jest łatwe, ponieważ zapewnia anonimowość dla tchórzy. Prawo w różnych krajach często nie precyzuje czym jest cyberprzemoc, więc przypadki agresji nierzadko uchodzą na sucho.

Każdy ma możliwość zapisywania oraz udostępniania obrazów, więc wiele osób wykorzystuje ten fakt, który prowadzi do nowych rodzajów przemocy.

Jednym z nich jest używanie wizerunku innych jako żartu, bądź przypisania Ci konkretnych cech na podstawie jednego zdjęcia. Zanim się zorientujesz, tysiące ludzi mogło widzieć to zdjęcie i wyrobić sobie krzywdzące zdanie na Twój temat.

7. Przemoc informacyjna

Programy informacyjne zawierają wiele przemocy. Można twierdzić, że im okropniejsza jest informacja, tym większy wpływ wywrze na społeczeństwie i więcej ludzi ściągnie.

Czasami otwierając gazetę, albo oglądając telewizję zostajesz zbombardowany informacjami które w pewien sposób wypaczają Twoją rzeczywistość.

Najgorsze jest to, że media oferują tego typu informacje, ponieważ jest na nie popyt. Ból, śmierć, tortury, wszystkie te okropne rzeczy obróciły się w spektakl.

Przemoc werbalna

Te typy przemocy to tylko fragment w jaki można jej doświadczyć. Pełna lista byłaby o wiele dłuższa. Natomiast, poruszyliśmy główne typy przemocy, które wywierają wpływ na nas wszystkich, ze względu na ich skalę i siłę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.