Programy telewizyjne - 5 show o tematyce psychologicznej

Programy telewizyjne - 5 show o tematyce psychologicznej
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2023

Programy telewizyjne – któż nie lubi obejrzeć dobrego serialu? Wielu z nas spędziło niezliczone noce, nie śpiąc do późnych godzin porannych, by obejrzeć najnowszy sezon wciągającego show. Jeśli jesteś fanem intrygujących fabuł i interesujesz się światem psychologii, poniższe programy telewizyjne powinny znaleźć się na twojej liście.

Programy telewizyjne o tematyce psychologicznej

Rodzina Soprano: psychologiczny “Ojciec chrzestny”

Jeśli nadal nie widziałeś Rodziny Soprano , naprawdę przegapiłeś to, co wielu uważa za jeden z najlepszych programów telewizyjnych w historii! Nie zdawaj się tylko na naszą opinię- spójrz na wszystkie nominacje i nagrody, które zdobyła w ciągu 7 sezonów.

Psychologiczne intrygi chowające się za tym arcydziełem biorą się z podwójnego życia prowadzonego przez głównego bohatera, Tony’ego Soprano.

Nie zdradzając fabuły, możemy powiedzieć, że gangster z New Jersey jest także ojcem, który troszczy się głęboko o swoją rodzinę. Podczas gdy istnieją setki filmów i programów telewizyjnych, w których głowni bohaterowie żyją oszukując samych siebie, Rodzina Soprano wyróżnia się na tym tle.

Dodajmy to do innej z najlepszych cech programu: rozmowy między szefem mafii a jego psychiatrą. Sesje terapeutyczne pomiędzy Tonym Soprano i doktorem Melfi stanowią prawdziwą rozkosz. Rozmowy są tak głębokie, że sprawiają, iż serial stał się prawdziwym klejnotem psychologicznym. Bez wątpienia jest to jeden z programów, którego nie można przegapić!

Rodzina Soprano.

Breaking Bad: nauczyciel chemii okazuje się dilerem narkotyków

Kontynuując temat podwójnych żyć, historia Waltera White’a ma także charakter humanizujący. Nauczyciel chemii jest jednym z najbardziej obrazujących przykładów złożoności zaakceptowania choroby i przygotowania się do śmierci.

Zamiast pogrążyć się w żałobie po zdiagnozowaniu choroby, dla której pokonania nie posiada wystarczających środków finansowych, radykalnie zmienia swoje życie. Odmienia nie tylko swoje zwykłe, rutynowe czynności, ale także pracę, swoją rolę w rodzinie, komunikację z żoną i inne rzeczy. I robi to wszystko w tajemnicy!

Szczególnie pierwszy sezon to mistrzostwo w dziedzinie psychologii. Sam Stephen King ocenił go jako najlepszy serial telewizyjny w historii.

Dexter: poruszający psychopata

Jeśli jesteś miłośnikiem psychologii kryminalistycznej, Dexter jest programem dla ciebie! Główny bohater jest zarówno seryjnym zabójcą, jak i najlepszym policjantem kryminalistycznym w Miami.

Może wydawać się banalne, ale po obejrzeniu kilku pierwszych odcinków i zagłębieniu się w jego świat, zrozumiesz, dlaczego Dexter jest jednym z najlepszych psychologicznych seriali telewizyjnych wszechczasów. Fabuła i scenariusz są naprawdę genialne.

W miarę rozwoju fabuły zaczniesz się zastanawiać, czy bohater jest dobry czy zły. Zadacie sobie pytanie, czy niektóre z jego zachowań mogą być usprawiedliwione, czy też dobre pod względem moralnym. Przez większość czasu i tak będziesz stać po jego stronie.

Rytuały i metodyka głównego bohatera, wpływ dzieciństwa na jego obecną osobowość, jego sposób kochania, kodeks moralny, związek ze współpracownikami … wszystko to jest doskonale dopracowane i wzajemnie się uzupełnia. Podsumowując, jest to znakomity pokaz, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi.

Dexter - serial.

Terapia: biuro serdecznego psychologa

Terapia jest mistrzowskim przykładem dialogu i we wspaniały sposób pokazuje jak działa ludzki umysł. Oparty na popularnej izraelskiej serii o tej samej nazwie, jest to serial, który przykuje Twoją uwagę od samego początku.

Fabuła skupia się na praktyce psychoanalityka Paula Westona i jego cotygodniowych sesjach ze swoimi pacjentami. Istnieją 3 sezony, każdy z odcinkami, które trwają tylko 20 minut.

Serial wyprodukowany przez stację HBO i z wdziękiem radzi sobie z dużymi wyzwaniami. Scenarzyści wiedzieli, jak dobrze wykorzystywać dialog i sprawić, by był on głównym i niemalże jedynym źródłem, na którym opiera się show. Byli w stanie przyciągnąć widza już od pierwszej minuty pierwszego odcinka, nie nudząc publiczności nudnymi rozmowami.

Ale największym wyzwaniem było znormalizowanie sytuacji, której zwykle nie widać na ekranie. Nie tylko przedstawia sesje terapeutyczne, ale pokazuje również psychologa szukającego profesjonalnej pomocy u innego psychologa, aby umożliwił mu pracę nad własnym samopoczuciem emocjonalnym. Gorąco polecamy!

My Mad Fat Diary: zaburzenia odżywiania u nastolatków

Chociaż mniej znana niż poprzednie programy telewizyjne, ta brytyjska seria pokazuje, jak wygląda życie z zaburzeniami odżywiania. Bazując na książce My Fat, Mad Teenage Diary autorstwa Rae Earl, opowiada historię 16-letniej dziewczynki, która cierpi na ogromną nadwagę.

Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym koncentruje się na ukrywaniu problemów psychicznych i zaburzeń związanych z postrzeganiem swego ciała w zniekształcony sposób.

My mad fat diary.

Jej 224-funtowe ciało sprawia, że ​​niezwykle trudno jest jej dopasować się do społeczeństwa. Dlatego skupia całą swoją uwagę na ukrywaniu swojej przeszłości, zaskakiwaniu swoich nowych przyjaciół i próbach prowadzenia normalnego życia nastolatka.

Polecamy ten program ze względu na surową uczciwość, którą wykorzystuje w przedstawianiu wydarzeń i postaci. Jest to mieszanka komedii, romansu i dramatu, która wykracza daleko poza stereotypy na temat nastolatków. Byłoby nie do pomyślenia, aby nie umieścić go na tej liście!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.