Problemy emocjonalne, które przejawiają się w naszym ciele

Problemy emocjonalne, które przejawiają się w naszym ciele
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2018

Nasze ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego właśnie problemy emocjonalne odbijają się na funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest to wniosek jak najbardziej logiczny, wziąwszy pod uwagę, że centrum dowodzenia wszystkiego jest nasz mózg. Ciało jest pod jego dowodzeniem i ściśle się z nim komunikuje.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że każda dolegliwość fizyczna ma jakieś powiązanie bądź kontekst emocjonalny. Problemy emocjonalne mogą bezpośrednio wpłynąć na nasz stan zdrowia. Dlatego właśnie najlepszym wyjściem jest odpowiednio reagować na sygnały, jakie wysyła nam ciało. Są one bowiem ostrzeżeniem, że w naszym życiu zapanował pewien brak równowagi.

Niektóre objawy, jakie wysyła nam ciało są bardzo powszechne. Nie mamy tu na myśli samych w sobie chorób, a raczej sposób, w jaki na nasz stan fizyczny odbijają się problemy emocjonalne. Sprawiają one bowiem, że ciało do nas “mówi”. W dalszej części artykułu opowiemy Ci o tych wskaźnikach oraz o tym, jakie problemy emocjonalne za nimi stoją.

“Sekretem dobrego zdrowia jest przyśpieszyć ciało i spowolnić umysł”

Vincent Voiture

1. Problemy emocjonalne a ból głowy

Bóle głowy to niezwykle często pojawiający się objaw. Cierpią na nie miliony ludzi na całym świecie. Nic w tym dziwnego – jest on bowiem bezpośrednio powiązany ze stresem i wyczerpaniem. Wziąwszy pod uwagę realia dzisiejszego życia, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób doświadcza tego uporczywego bólu.

Objaw ten można podsumować jednym słowem: napięcie. Istnieją w nas przeciwstawne siły, które ze sobą walczą. Zwykle jest to pragnienie robienia rzeczy dobrze, dokładnie i kompletnie. Przeciwwagą dla tego pragnienia jest brak czasu. Może to być również potrzeba odpoczynku, co uniemożliwia nam zobowiązanie by wywiązać się z narzuconych nam zadań.

Za bólem głowy bardzo często stoją również problemy emocjonalne, dlatego też w takich sytuacjach lekarstwa nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Kobieta z księżycem na głowie

2. Bóle szyi

Sztywność szyi oraz jej bolesność stanowi wyraźny objaw poważnego napięcia. Nie chodzi jednak o wszystkie aspekty naszego życia, lecz o jedną, konkretną jego część: o trudność w udzieleniu przebaczenia.  Złość, uraza i chęć zemsty to problemy emocjonalne przybierające formę silnego bólu mięśni w okolicach szyi.

Trudności w wybaczeniu mogą towarzyszyć jeszcze inne uczucia takie jak niechęć do dostosowania się oraz pogarda. Jeżeli boli Cię szyja, dobrze byłoby, żebyś pomyślał nad urazą, którą żywisz i której nie możesz się pozbyć. Prawdopodobnie, gdy się z nią uporasz, znikną też dolegliwości fizyczne.

3. Uczucie ciężkości i ból ramion

Ramiona to obszar ciała, który jest stworzony do dźwigania pokaźnych ciężarów. Odnosi się to zarówno do ciężaru fizycznego jak i tego, który wywiera presję na nasz umysł. Bóle ramion, zwłaszcza jeśli pojawiają się również skurcze, wskazują na przeciążenie.

Prawdopodobnie masz na sobie ciężar, który za bardzo Cię przytłacza. Być może jest to odpowiedzialność, która wcale nie powinna do Ciebie należeć albo zobowiązanie, które Twoim zdaniem wymyka się spod Twojej kontroli. Tak czy inaczej ból ramion ma nam na celu zakomunikować problemy emocjonalne związane ze zbyt dużą presją.

Bóle pleców

4. Bóle w górnej części pleców

Górna część pleców to kolejny obszar naszego ciała, gdzie gromadzi się napięcie i problemy emocjonalne. Gdy pojawia się tam ból, bardzo prawdopodobne, że Twoje dominujące uczucie to samotność. Jest to objaw świadczący, że trudno jest Ci wchodzić w relacje i tworzyć więzi z innymi.

Może to również wskazywać na poważny brak miłości własnej. Samoocena może być w takiej sytuacji poważnie naruszona. Zamiast tego masz u siebie prawdopodobnie całe mnóstwo lęku i strachu. Mogą one wynikać z niezadowalających więzi społecznych.

5. Problemy z lędźwiową częścią kręgosłupa

Bóle w dolnej części pleców również mogą być powiązane z przeciążeniem i przemęczeniem. W tym przypadku jednak nie mamy do czynienia z całym mnóstwem abstrakcyjnych i nienamacalnych zobowiązań, lecz ze zmartwieniami związanymi z kwestiami finansowymi.

Może to wynikać z zamartwiania się o kwestie finansowe. Być może wydaje się więcej, niż się zarabia albo pojawiły się przytłaczające długi. W głębi serca pojawia się obawa, że nie będziemy w stanie skutecznie wywiązać się z naszych zobowiązań finansowych.

6. Bóle dłoni

Dłonie to obszar naszego ciała ściśle związany z wyrażaniem siebie oraz z kontaktem z drugimi. Gdy pojawiają się bóle dłoni i ich dolegliwości, czas przyjrzeć się bliżej, jak się mają nasze więzi z drugimi. 

Bardzo często odkrywa się wtedy, iż istnieje jakieś niezaspokojone pragnienie bliskości z drugim człowiekiem. Bóle dłoni mogą wskazywać na trudności w naszych relacjach społecznych, które chcielibyśmy pokonać ale póki co nie udało nam się odnaleźć odpowiedniej drogi, by to zrobić.

7. Problemy emocjonalne a dolegliwości kolan

Ból kolan to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Prawie zawsze jest on powiązany z naszym ego. Powstaje, gdy skupiamy się na samych sobie i mamy nieco krytyczne podejście do drugich. Wskazuje na potrzebę wyjścia spod klosza, który wokół siebie stworzyliśmy i który tak naprawdę tylko nas ogranicza abyśmy nie okazali innym szczodrości.

Kolana

Nasze ciało jest niczym księga. Każda część opowiada inną historię. Każdy obszar organizmu nieustannie wysyła nam wiadomości. Czy jesteś wyczulony na ich przekaz? Warto zadać sobie to pytanie i udzielić na nie szczerej odpowiedzi. Zwłaszcza, gdy masz problemy emocjonalne, ale postanowiłeś zamknąć je w pudełku z napisem: “Przełożono na później”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.