Prawda - po prostu mi ją powiedz

Prawda - po prostu mi ją powiedz

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2017

W każdym związku prawda powinna stanowić fundament. Niezależnie, od tego, co o niej myślisz, pozwól, abym sama ją oceniła na własną rękę. Ale w tym celu musisz mi ją powiedzieć. Nikt nie lubi być nieustannie okłamywany.

Nie zrobisz mi żadnej przysługi opowiadając mi niestworzone historie twierdząc, że „to dla mojego dobra”. Pozwól mi, żebym sama zadecydowała o tym, co powinnam wiedzieć, a czego nie. Jeśli według Ciebie prawda będzie boleć, to tym bardziej muszę to rozważyć sama.

Ludzie mają fatalny nawyk ukrywania różnych rzeczy, które robią, mówią lub myślą. Uważają, że w ten sposób są w stanie uniknąć wyrządzania krzywdy innym. Ale w rzeczywistości nie ma nic tak bolesnego jak kłamstwa, ukrywanie różnych spraw, czy też zwyczajna hipokryzja.

To właśnie takie zachowania sprawiają, że czujemy się mali i bezbronni, jednocześnie rozwijając w sobie poczucie nieufności i niepewności. Nie ma nic innego, co mnie bardziej rozbija i sprawia, że ściska mnie żołądek.

Decydowanie o czymś za moimi plecami, zdradzanie mojego zaufania lub zakładanie, że nie potrafię tolerować lub stawić czoła pewnym sytuacjom, to najgorsze co możesz zrobić.

Prawda to fundament. Nie ma takiego uczucia, które jest nieistotne

Przez całe życie cierpimy i płaczemy z powodu różnych sytuacji, które zostały wywołane przez innych ludzi. Jednak żadne z tych uczuć i emocji nie jest pozbawione znaczenia. Wręcz przeciwnie, większość problemów kształtujących nasze doświadczenie życiowe udaje nam się poznać poprzez ból i cierpienie.

Szczęśliwa kobieta na polanie - piękno w życiu

Ponadto cierpienie pomaga nam zrozumieć i lepiej poznać siebie samych. Dzięki temu jesteśmy też w stanie znacznie szybciej zrozumieć, że nic co złe nie trwa wiecznie. Możemy poradzić sobie także z negatywnymi emocjami. Innymi słowy prawda pozwala nam opuścić ten ciemny tunel, niezależnie od tego, co czeka na nas po drugiej stronie.

Nasze życie należy przecież tylko do nas. Żyjemy tak, jak chcemy, a nie tak, jak tego mogliby sobie życzyć inni ludzie. Czy zdecydowalibyśmy za kogoś, kogo powinien kochać i jak? Nie. Byłoby to zupełnie absurdalne.

Już przecież wiele razy ktoś próbował tak zrobić (wystarczy przejrzeć podręczniki do historii zwracając uwagę na rody królewskie), przynosiło to jednak efekt odwrotny od zamierzonego. Wynika to z prostego powodu. Mianowicie niesprawiedliwe jest podejmowanie decyzji za kogoś innego.

Prawda, a potęga mówienia jej prosto w twarz

Mówienie czegoś prosto w twarz jest oznaką uczciwości, niczym więcej i niczym mniej. Ludzie mylą takie zachowanie z brakiem manier, taktu lub dyskrecji. Uczciwość i prawda to jednak dwa terminy, które mogą wprowadzić sporo zamieszania. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma swoją własną wersję prawdy.

Prawda nie oznacza mówienia wszystkiego, co tylko Ci przychodzi do głowy, bez uprzedniego zastanowienia się. Nie polega także na mówieniu w sposób napastliwy lub agresywny, czy też w dowolnym, nieprzemyślanym momencie.

Warto pamiętać, że prawda, nawet wykorzystująca empatię nie oznacza dosładzania rzeczywistości, lecz raczej jest to sposób komunikowania się z właściwą osobą we właściwym czasie. Może Ci się to wydać nieco skomplikowane, ale po kilku próbach w praktyce szybko zorientujesz się w tej kwestii.

Kobieta z sercem

Uczciwość sprawia, że nawiązujemy trwałe przyjaźnie z innymi ludźmi. Wykorzystujemy przy tym także lojalność. Wybieramy po prostu dobrych ludzi ze swojego otoczenia.

Oczywiście intencje ani cudze, ani nasze własne zazwyczaj nie są złe. Jeśli prawda zostanie przez nas zatajona świadomie lub nieumyślnie, to stracimy szacunek osoby, której ona dotyczy.

Nie powinniśmy zatem podejmować decyzji za innych, ponieważ właśnie to powoduje zazwyczaj negatywne efekty. Szkoda, która w ten sposób może wystąpić jest zazwyczaj nieodwracalna i łamie wewnętrzne prawa rządzące każdym stałym i zrównoważonym związkiem.

W rzeczywistości kłamstwo pozbawia tę drugą osobę szansy na pokonanie bólu i nauczenia się nowej lekcji życiowej. A skoro już prawda stanowi dla nas problem, to oznacza, że jest to lekcja, którą ta druga osoba powinna poznać. Dlatego też kłamstwo nie dość, że jest niesprawiedliwe, to jeszcze stanowi swego rodzaju obrazę.

Uczciwość i prawda bolą ludzi, żyjących w zakłamaniu

Szczerość i prawda nigdy Cię nie będzie boleć. Tym, co tak naprawdę powoduje ból jest rzeczywistość. Zachowanie szczerości zawsze jest wspaniałym gestem, niezależnie od tego, kogo może ona podrażnić lub zasmucić i z jakiego powodu.

Niemniej ktoś mógłby wybrać życie w świecie fantazji, zakłamanej rzeczywistości i iluzji… tylko czy takie życie będzie szczęśliwe?

Najgorsze rzeczy wiążące się z kłamstwem i ukrywaniem prawdy są takie, że tysiące prawd poddaje się w ten sposób w wątpliwość. Takie postępowanie niszczy zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i najsilniejsze uczucie, jakim jest miłość do drugiej osoby.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania należy stwierdzić, że prawda buduje, a kłamstwo rujnuje. Wszyscy jesteśmy w stanie stawić czoła rzeczywistości oraz temu, co nas atakuje, a tym samym rozwiązać wszelkie możliwe problemy i przeszkody, które mogłyby się nam przytrafić.

Kłamstwo a prawda

Nie możemy żyć mając złudną nadzieję, że życie będzie dla nas lub dla kogokolwiek innego ścieżką usłaną różami. Powinniśmy wybrać uczciwość i nie pozbawiać ludzi szansy na rozwój i pokonanie przeciwności losu, czy też wszelkich niewygód lub przeszkód w ich szczęśliwej egzystencji.

Ostatecznie powinniśmy także pamiętać, że nie możemy chronić kogoś przed różnymi problemami, czy przykrościami za pomocą kłamstwa. W dłuższej perspektywie takie postępowanie spowoduje znacznie więcej szkód.

Zdjęcia zostały wykorzystane dzięki uprzejmości Claudii Tremblay i Christiana Schloe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.