Pełna świadomość - 5 zdań, które pomogą Ci ją osiągnąć

Pełna świadomość - 5 zdań, które pomogą Ci ją osiągnąć
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2018

Pełna świadomość osiągana poprzez głębokie afirmacje i stwierdzenia to idea pochodząca z buddyzmu. To właśnie z tamtej doktryny filozoficznej i religijnej narodził się ten koncept. Pełna świadomość nosi czasem nazwę uważności lub czystej świadomości.

Pełna świadomość to duchowy stan absolutnej koncentracji na tym, co tu i teraz. Oznacza skupienie wszystkich zmysłów na tym, czego doświadcza się w danym momencie. Stan ten stanowi efekt medytacji. Wymaga połączenia z ciszą i świadome łączenie się z własnym wnętrzem.

“Bądź świadkiem swoich myśli.”

Budda

Zdania i cytaty, które dla Ciebie przygotowaliśmy mają na celu ułatwienie Ci wejścia w ten stan. Stanowią tylko wierzchołek góry lodowej głębokiej ideologii z jakiej pochodzą. Warto wprowadzić je w czyn aby poczuć ich działanie w naszym życiu. Mogą być naszymi przewodnikami w podróży do naszego wnętrza.

1. Pełna świadomość a porzucenie myśli

Osho był znanym na całym świecie filozofem i mistykiem. Pozostawił nam wiele cennych cytatów, dzięki którym możemy osiągnąć świadomość na naszej drodze do rozwoju. Choć był kontrowersyjną postacią, jego słynne refleksje stworzyły przestrzeń dla wielu współczesnych pisarzy.

Kobieta z otwartymi ramionami - pełna świadomość

Oto jak Osho wypowiada się na temat zagadnienia jakim jest pełna świadomość: “Tylko gdy miejsce ma pełna świadomość, myśli zaczynają znikać. Nie trzeba ich zwalczać. Twoja wiedza wystarczy, aby je zniszczyć. Gdy umysł jest pusty, świątynia jest gotowa. Wewnątrz świątyni, jedyny Bóg jaki zajmuje miejsce to cisza. Wtedy też musisz pamiętać o tych trzech pojęciach: odprężenie, nie zamartwianie się, cisza. Jeżeli zamiast słów staną się dla Ciebie doświadczeniem, wówczas Twoje życie zacznie się zmieniać“.

2. Pełna świadomość a Dalai Lama

Dalai Lama również zajmował się tematem jakim jest pełna świadomość. Jak sam mówi: “Dlatego właśnie nie możemy wykupić bezpieczeństwa. Firma ubezpieczeniowa tkwi bowiem w naszej samodyscyplinie, samoświadomości i jasnym zrozumieniu wad złości oraz korzyści płynących z dobroci”.

Jest to z całą pewnością piękne i pełne treści stwierdzenie. Dalai Lama wypowiedział je wygłaszając wykład na temat bezpieczeństwa i tego, co w życiu pewne. Wspominał o tym, jak zapobiegać katastrofom i wielkim tragediom. Przypomina nam on, że wszystko koniec końców zależy od tego, co mamy w naszym wnętrzu a nie od zewnętrznych warunków. Zwłaszcza ta ostatnia część przekazu ma dla nas wielkie znaczenie, ponieważ skupia się na negatywnych skutkach złości i pozytywnym wpływie życzliwości.

3. Pełna świadomość a współczucie

Współczucie to kolejna wartość pochodząca wprost z serca buddyzmu. Wielka część tej orientalnej filozofii poświęcona jest kultywowaniu życzliwości i braterstwa. W drodze po cel jaką jest pełna świadomość, uważa się je za istotne kroki, zawierają one w sobie bowiem całe mnóstwo innych wartości. Stanowią owoc długiej i wytrwałej pracy.

Dłonie trzymają słońce

To zdanie autorstwa Thomas’a Merton’a doskonale opisuje buddyjski pogląd na temat współczucia oraz to, jaki wpływ ma ono na stan jakim jest pełna świadomość. Mówi on: Cała idea współczucia opiera się na uświadomieniu sobie faktu, że wszystkie istoty żywe zależą od siebie wzajemnie. Stanowią część siebie nawzajem i w związku z tym wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani”.  Pełna świadomość oznacza też rozumieć, akceptować i szanować te wzajemne zależności między istotami żywymi.

Warto pamiętać, że w tej filozofii wszystkie formy życia są godne i zasługują na szacunek. Liczy się owad, zwierzę, człowiek – wszyscy tak samo… Dlatego właśnie współczucie obejmuje nie tylko ludzi ale też każdą inną formę życia.

4. Pełna świadomość a nasze codzienne zajęcia

Pełna świadomość nie jest stanem jaki osiągamy zamykając się w klasztorze na kilka lat. Możemy ją osiągnąć niezależnie od naszych warunków – i to właśnie za pośrednictwem małych, codziennych czynów. Naszą uwagę na ten stan zwraca Osho zwracając się do nas z poniższą zachętą:

“Spaceruj, ale medytując, rób to świadomie i oddychając głęboko, pozwól, żeby sam oddech zmienił się w ciągłą medytację – oddychaj świadomie. Oddech wchodzi: przyjrzyj się mu. Oddech wychodzi: zwróć na niego uwagę. Jedz, ale rób to z pełną świadomością. Ugryź, przeżuwaj, ale wciąż patrz. Bądź obserwatorem tego, co tu i teraz, niezależnie od tego, czym się zajmujesz”.

Skupianie się na tym, co tu i teraz w połączeniu z wyostrzaniem naszych zmysłów aby wyłapać wszystko, co dzieje się w naszym otoczeniu pozwala nam osiągnąć świadomość w każdym naszym zajęciu – niezależnie od tego, co robimy. Do tego właśnie nawoływał kiedyś Budda – abyśmy byli obserwatorami naszego życia.

5. Pełna świadomość a szczęście

Pełna świadomość stanowi owoc dogłębnej obserwacji oraz nieugiętego wysiłku z naszej strony. Stanowi efekt odsuwania od siebie uporczywych myśli, uczuć i impulsów, poświęcając całą swoją uwagę na rozmyślanie. W tym stanie myśli człowiek uświadamia sobie swoje miejsce we wszechświecie. Tam właśnie znajduje się harmonia i szczęście, do których tak bardzo dążymy.

Spokojna woda

Jak mówi Osho: “Świadomość to najlepsza forma alchemii. Zadbaj jedynie o to, by stawać się coraz bardziej świadomym a zobaczysz, że Twoje życie zmienia się na lepsze we wszystkich możliwych wymiarach. Przyniesie Ci to wielką satysfakcję”.

Wielu zachodnich filozofów postrzega świadomość jako źródło cierpienia, podczas gdy filozofia buddyjska wyraża się w tej kwestii wprost przeciwnie. Dlaczego tak jest? Otóż świadomość w zachodnim pojęciu opiera się na rozsądku, podczas gdy wschodnia jej forma polega na duchowości, ciszy i braku myśli.

Wszystkie te zdania na temat świadomości pokazują nam jak wiele powinniśmy się jeszcze nauczyć od wschodnich filozofów. Istnieje tak wiele dróg osiągnięcia pełni, szczęścia i spełnienia… Ceńmy zawsze tych, którzy nas oświecają.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.