Osobiste relacje - 7 sposobów na ich poprawienie

Osobiste relacje - 7 sposobów na ich poprawienie

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2018

Osobiste relacje nie są łatwe. Nie są też tak trudne, jak mogłoby się to wydawać w momencie jakiegoś konfliktu. Niektórzy ludzie nie są w stanie wchodzić w interakcje z innymi, ponieważ są zbyt nieśmiali. Inni zaś niosą w teraźniejszość konflikty ze swojej przeszłości. Być może pochodzą z rodziny, której nie łączą silne związki. Tego rodzaju historie często popychają ludzi w kierunku ciągłego konfliktu. Walczą w bitwach, które prowadzą donikąd i patrzą na wszystkich z nieufnością i obawą.

Nie rodzimy się ze zdolnością lub niezdolnością do tworzenia dobrych relacji osobistych. To prawda, że ​​niektórzy z nas są genetycznie predysponowani do tego, by być bardziej lub mniej ekstrawertycznymi lub towarzyskimi. Jednak nie są to jedyne czynniki determinujące. Zasadniczo umiejętność interakcji z innymi ludźmi jest czymś, czego musimy się nauczyć. A to wymaga rozwinięcia pewnych zdolności, które wszyscy posiadamy w naszym zasięgu.

Istnieją też pewne sztuczki, dzięki którym te lekcje będą łatwiejsze. Drobne wskazówki, które są łatwe do zastosowania i skutecznie służą temu, by poprawić nasze osobiste relacje. Zobaczmy, jakie one są…

“Najważniejszym składnikiem formuły sukcesu jest wiedza, jak porozumieć się z ludźmi.

Theodore Roosevelt

Trenuj swoją umiejętność słuchania

Słuchanie nie jest ograniczone do, lub raczej nie powinno być ograniczone do bycia cicho, gdy druga osoba mówi. To coś więcej: oznacza zwrócenie uwagi na treść i formę wiadomości, którą stara się przekazać druga osoba.

Nie chodzi o to, aby milczeć. Słuchanie oznacza spotkanie się w połowie drogi z tym, co mówi, sugeruje lub insynuuje druga osoba. Nie chodzi o to, aby uciszyć nasz wewnętrzny dialog, ale zamiast tego zmienić go tak, by zbiegał się z tym, co mówi nam druga osoba.

Nie ma nic lepszego dla rozwijania umiejętności słuchania, niż zwyczajne wysłuchanie. Ale jak to zrobić? Po prostu staraj się milczeć i próbować zrozumieć, co chce powiedzieć ci drugi człowiek. Na początku musisz podjąć świadomy wysiłek, aby pozostać skupionym, ale im większą zyskasz praktykę, tym łatwiej będzie to robić.

Ćwicz empatię

Aktywne słuchanie i empatia idą w parze. Skupienie naszej uwagi na przesłaniu, które ktoś próbuje nam przekazać, daje nam szansę, by zrozumieć je w kontekście drugiej osoby, a nie naszym własnym. Na tym właśnie polega empatia: na możliwości postawienia się na cudzym miejscu i zrozumienia procesu, który sprawia, że ​​działają i myślą w ten konkretny sposób.

Tak więc empatia wymaga od ciebie otwartego umysłu, a nie krytycznej postawy. Każdy jest tym kim jest i robi to, co robi z przyczyn, których nie rozumiemy. Jakie mamy prawo to kwestionować? W tym sensie mamy wiele do stracenia, kiedy nie potrafmy okazywać empatii. Tracimy możliwości uczenia się, poszerzania swojego doświadczenia i poprawy naszych osobistych relacji.

Ufaj w to co mówisz i robisz

Posiadanie pewnej postawy sprawia, że ​​inni ci ufają. Działa to także w sytuacji odwrotnej. Kiedy ktoś jest niepewny lub żywi jakieś wątpliwości, ludzie wokół niego reagują defensywnie. Ćwiczenie jak wzbudzać zaufanie nie jest czymś trudnym. Po prostu daj sobie szansę, nie zapominając, że w wewnątrz tego, kim jesteś tkwi także osoba, którą chciałbyś być.

Kobieta z fioletowymi włosami.

Strach jest jednym z uczuć, które mogą sprawić, że komunikacja stanie się napięta. Wówczas będzie stanowić barierę dla relacji osobistych. W wielu przypadkach dystansowanie się od jego wpływu wymaga jedynie niewielkiego przeszkolenia. W tym celu staraj się nie robić zbyt wielu pauz, gdy mówisz oraz angażować się w rozmowę zamiast przechodzić w monolog lub wygłoszenie przemowy.

Nie musisz stać się z dnia na dzień rozmowną, zabawną lub dowcipną osobą. To, czego potrzebujesz do dobrej komunikacji, to odrobina spontaniczności. W innym przypadku twój słuchacz może zinterpretować wymuszoną i wyćwiczoną mowę jako próbę ukrycia czegoś… kiedy w rzeczywistości jedyną rzeczą, którą próbujesz ukryć, jest to, że boisz się pokazać, kim jesteś. Czemu?

Aby ułatwić osobiste relacje – zawsze się uśmiechaj

Mówienie, że uśmiech otwiera drzwi, to stare i powszechne powiedzenie. Jednak to, że wszyscy je znają nie oznacza, że ​​nie jest prawdziwe. Uśmiechy przełamują bariery i pomagają stworzyć przyjazne środowisko. Zmniejszają napięcie i nic nie kosztują!

Aby Cię zmotywować, pomyśl o uśmiechu jako o znaku pokoju i akceptacji: przyjazny gest, który nie ma sobie równych we wspieraniu dobrej komunikacji. Jest to gest, który przełamuje lody i zachęca do zaufania. Nie ma nic lepszego dla poprawy osobistych relacji niż rozpoczęcie każdej interakcji z uśmiechem. Wiele badań pokazuje, że ludzie są bardziej skłonni podejść do kogoś, kto się uśmiecha niż do tego, kto tego nie robi.

Dobre maniery a osobiste relacje

Dobre maniery nigdy nie wyjdą z mody. Ani też nie przestaną być kluczem, który otwiera wiele drzwi. Dzięki praktyce wejdą ci w krew i staną się czymś, co przychodzi naturalnie. Kiedy już je opanujesz, nie będziesz czuł, że zachowujesz się sztucznie, co niektórzy ludzie mogliby zinterpretować jako nieszczere, zamiast oznaki szacunku i zrozumienia.

Dwie przyjaciółki.

Oczywiście istnieje wiele norm dotyczących grzeczności, które są niczym więcej niż dekoracją. Inne są jednak fundamentalne i nie należy o ich zapominać. Na przykład dobry zwyczaj witania i żegnania ludzi , mówienie “dziękuję”, nie przerywanie komuś, gdy rozmawia, pozwolenie komuś innemu iść przodem… są to małe gesty, które pokazują twoją gotowość do dogadywania się z innymi ludźmi.

Warto podkreślić znaczenie jednego aspektu dobrych manier, którego nie przestrzegamy. Ma to związek z telefonami komórkowymi. O ile nie oczekujesz na pilne połączenie, najlepszą rzeczą jest trzymanie telefonu z daleka od zasięgu wzroku, tak by cię nie rozpraszał. Nie przegapisz niczego nadzwyczajnego, jeśli odłożysz telefon na chwilę. Wręcz przeciwnie, masz dużo do zyskania.

Ucz się, jak radzić sobie z gniewem

Można też nauczyć się radzić sobie z gniewem, tak jak z każdą inną emocją. Istnieje pewna złota zasada dotycząca chwil, w których odczuwamy złość, która może nam pomóc. Jeśli jesteś zdenerwowany, najpierw wykonaj trzy rzeczy: nic nie mów i nie rób, tylko zachowaj spokój. To takie proste.

Gniew prawie nigdy nie pomaga w rozwiązaniu konfliktu. To, podobnie jak w innych przypadkach, jest tylko kwestią treningu. Jest czymś, czego możesz się nauczyć poprzez powtarzanie. Poczekaj, aż energia, która przenosi emocje, rozproszy się wystarczająco, byś mógł się komunikować. Gdy energia spadnie, będziesz w stanie przekazać swoją wiadomość w sposób najlepszy zarówno dla Ciebie jak i relacji z inną osobą.

W tym samym czasie demonstrujesz samokontrolę i szacunek dla siebie i drugiej osoby. Osobiste relacje zazwyczaj pogarszają się z powodu złego zarządzania złością. Kiedy gniew przejmuje nad nami kontrolę, demonstrujemy naszą najgorszą stronę. Możemy nawet być bardzo okrutni. Dotyczy to w szczególności osób, które kochamy, ponieważ wiemy dokładnie, jak uderzyć tam, gdzie zaboli najbardziej.

Dwie przyjaciółki na kempingu.

Osobiste relacje -wszystko (lub prawie wszystko) tkwi w szczegółach

Istnieją pewne postawy lub drobne szczegóły, które znacznie zwiększają jakość naszych osobistych relacji. Są to proste gesty świadczące o wielkoduszności i dobrej woli wobec innych. Dobrze jest włączyć je do swojego zachowania. Niektóre z takich gestów to:

  • Szczerze chwalcie innych ludzi. Niewielu z nas ma zwyczaj dzielenia się dobrymi opiniami, które mamy na temat innych. Mówienie tych rzeczy na głos zawsze daje satysfakcję:
  • Zwracaj się do ludzi po imieniu
  • Osoba, której dotyczy problem, decyduje o tym, jak ważny on jest
  • Podczas dyskusji pozwól, by druga osoba wiedziała, że cenisz jej punkt widzenia i chcesz go zrozumieć
  • Okazuj zainteresowanie tym, co myśli i czuje druga osoba
  • Nie próbuj zmieniać niczyjego zdania na siłę.

 Dobre relacje są owocem wysiłku. Chociaż niektórzy ludzie przychodzą na świat lepiej przygotowani do łatwej interakcji z innymi, wszyscy musimy się paru rzeczy nauczyć. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy za sobą skomplikowaną historię problemów z komunikacją lub nasza lista nierozwiązanych konfliktów jest dość długa.

Jeśli jesteś w stanie poprawić jakość swoich relacji, całe twoje życie stanie się bogatsze. To z kolei sprawi, że poczujesz się pewniej i poprawisz ogólne samopoczucie. Kiedy wchodzimy w konstruktywne interakcje z innymi, czujemy się bardziej zmotywowani i szczęśliwsi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.