Odróżnienie zaburzeń psychicznych od zaburzeń osobowości

Odróżnienie zaburzeń psychicznych od zaburzeń osobowości
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ludzie masowo mylą pojęcia zaburzenia osobowości od zaburzeń psychicznych. Nierozumienie pojęć przez przeciętnego obywatela lub ich mylna interpretacja to odwieczny problem psychologii.

Ludzie często mawiają “jestem wariatem” lub “jestem dwubiegunowy”. Rzeczywiście zaburzenia osobowości mogą być powiązane z zaburzeniami psychicznymi. Ale decyzja, czy dane zaburzenie można zakwalifikować już do zaburzeń psychicznych, należy do psychologa. Granica ta nie jest jasno określona.

Problemy dnia codziennego powiązane ze zdrowiem psychicznym mogą prowadzić do zaburzeń, jeśli są stałe, częste oraz/lub wpływają na życie osobiste jednostki. Zdrowie psychiczne jest nadal czarną owcą w publicznej służbie zdrowia. Temat tabu.

“Stan Twojego życia to nic innego jak odzwierciedlenie Twojego umysłu”

– Wayne Dyer-

Ból psychiczny a ból fizyczny

Choroby psychiczne to zmiany w rozwoju poznawczym lub zaburzenia zachowania. Mogą poważnie zaburzać niezależność osoby i jej zdolność do radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Utrata autonomii może być odczuwana jako niewidzialny i niewytłumaczalny ból. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego tak trudno się z nim uporać. Zasmucona dusza może zabić szybciej niż infekcja.

Przykład zaburzeń osobowości

Radość i ból nie są jak olej i woda, które ze sobą koegzystują. Gdy ból dotyczy zaburzeń psychicznych, często cierpimy w samotności, zamknięci w sobie. Przez większość czasu nie mamy nikogo, kto mógłby go tknąć lub choćby wyobrazić sobie, co się dzieje w naszym umyśle. To ból bez świadków.

Niedawno opublikowano badania Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych, których końcowe wnioski wskazują na to, iż ból umysłowy dotyka nas bardziej niż ból fizyczny. Doświadczanie negatywnych emocji może wywołać więcej bólu niż nam się wydaje. Podczas gdy pamięć o bólu fizycznym z czasem słabnie, ból psychiczny pozostaje w naszej pamięci.

Podwyższenie świadomości na temat zaburzeń psychicznych

Sprzecznie z powszechnym mniemaniem, zaburzenia psychiczne są dość powszechne. W rzeczywistości, jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jedna osoba na cztery doświadcza jakiejś choroby psychicznej w swoim życiu.

Nasze społeczeństwo akceptuje zaburzenia fizyczne, ale nie dopuszcza lub odrzuca gdy chodzi o zaburzenia psychiczne. Nie wybieramy zaburzeń psychicznych, jakie nas dotykają, chociaż istnieją tendencje umysłowe, które mogą uruchamiać niebezpieczne dla psychiki nawyki.

Częściej doświadczają zaburzeń psychicznych Ci, którzy mieli wśród spokrewnionych sobie osób, kogoś, kto też na to cierpiał. Niektóre geny mogą zwiększać ryzyko występowania chorób psychicznych. Niektóre życiowe sytuacje również mogą je wyzwalać. Głównym źródłem jest otoczenie czynników stresogennych, narkotyki i alkohol.

Picie alkoholu

Czy przestałbyś czytać serię Harry Pottera, wiedząc, że jego autorka przeszła głęboką depresję? Czy zaniechałbyś słuchania Eltona Johna, ponieważ cierpiał na bulimię? Czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne Leonarda Di Caprio miały wpływ na jego aktorską karierę? Nauczmy się żyć razem wzbogacając się nawzajem o swoje różnice.

“Twoja siła rodzi się z Twojej wrażliwości”

– Zygmunt Freud-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.