Obsesyjne myśli - 3 strategie dotyczące ich przetwarzania

Obsesyjne myśli - 3 strategie dotyczące ich przetwarzania

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2018

Obsesyjne myśli i ich przetwarzanie to ciężka praca. Potrzeba dużo siły woli i dyscypliny. Jest to ciągła walka z własnymi zdolnościami umysłowymi, których nie zawsze jesteś świadomy. I tylko ktoś, kto padł ofiarą tego rodzaju pomysłów wie, jak trudno jest od nich uciec. Część Ciebie chce wydostać się z klatki, a inna walczy zaciekle, aby wszystko pozostało takie samo.

Obsesyjne myśli – pierwszym krokiem do ich przetwarzania jest zrozumienie, czym są. Te, które nazywamy obsesyjnymi, to natrętne pomysły, które mają tendencję do utykania w Twojej głowie. W wielu przypadkach zaczynają się powtarzać.

Pojawiają się w sposób, który można uznać za mimowolny. Przychodzą znikąd, wyrzucają inne myśli i nie można się z nich otrząsnąć. Zazwyczaj dotyczą bardzo intensywnych rzeczy, takich jak katastrofy i krzywda. Powodują strach.

Za tymi obsesyjnymi pomysłami kryje się wiele nierozwiązanych problemów. I prawie zawsze są związane z nieświadomym lub nieskrępowanym poczuciem winy.

Powtarzająca się myśl jest rodzajem kary za coś, co mogłeś zrobić i pomyśleć, że to było straszne. Ale nie przedostaje się do Twojego świadomego umysłu. I mimo, że taka jest przyczyna, nadal możesz przetwarzać swoje obsesyjne myśli i sprawić, że stracą siłę. Oto trzy strategie, aby to osiągnąć.

“Pasja to pozytywna obsesja. Obsesja jest negatywną pasją. “

-Paul Carvel-

1. Metafora ruchomych piasków

Dobrym sposobem na przetwarzanie obsesyjnych myśli jest postrzeganie ich jako swego rodzaju ruchomych piasków, pułapki. Wyobraź sobie przez sekundę, że wpadłeś w dół. Twój instynkt sprawi, że będziesz chciał z niego wyjść tak szybko, jak to możliwe. Ale jeśli spróbujesz poruszać nogami, jedyne co osiągniesz, to zapadanie się coraz głębiej.

Tak samo jest z obsesyjnymi myślami. Możesz wydostać się z dołu z ruchomym piaskiem, jeśli się uspokoisz i zaakceptujesz, że jesteś w obszarze, w którym musisz kalkulować każdy twój ruch. Jeśli spróbujesz położyć się na plecach i spokojnie unosić, prawdopodobnie zbliżysz się w końcu do krawędzi.

Obsesyjne myśli zachowują się podobnie. Nie powinieneś walczyć bezpośrednio z nimi. Nie ma sensu się opierać. Podaruj obsesyjnym myślom 15 lub 20 minut swojego czasu. Niech pozostaną tam, obserwuj je, szukaj wszystkich szczegółów. Po tym czasie spróbuj przez 15 lub 20 minut robić coś innego. Następnie powtórz ten cykl, aż poczujesz się lepiej.

Mężczyzna w ruchomych piaskach.

2. Obsesyjne myśli – jednym ze sposobów na ich przetwarzanie jest trzymanie się emocji

Jeśli chcesz prawidłowo przetwarzać swoje obsesyjne myśli, staraj się trzymać własnych emocji. Zaakceptuj, że przez jakiś czas poczujesz dyskomfort emocjonalny. Jeśli przyznasz się samemu sobie, że odczuwasz te emocje – zwłaszcza niepokój – one stopniowo znikną.

Pozwól im płynąć, aż się skończą. Tego rodzaju emocje ulegają zużyciu, niejako wypłowieniu, jeśli w nie nie ingerujesz. Aby wyjaśnić to bardziej zrozumiale – to tak jakby mieć krostkę lub ślad po ugryzieniu przez komara, który naprawdę przeszkadza. Możesz je poczuć, ale postanawiasz się nie drapać. Oczywiście jest to bardzo denerwujące, ale wiesz, że w końcu odejdzie.

Dyskomfort osiągnie pewien punkt, a następnie zacznie się zmniejszać. Klucz polega na tym, aby starać się nie uspokajać poprzez drapanie. To samo musisz zrobić z niepokojem lub innymi negatywnymi emocjami, które towarzyszą obsesyjnej myśli.

Ulatujące z ręki kwiaty.

3. Dobre ćwiczenia pomagające pozbyć sie obsesyjnych myśli

Pamiętaj, że twoim celem jest przetwarzanie obsesyjnych myśli, a nie zapobieganie im. Nie możesz kontrolować obsesji swoim umysłem, tak po prostu jest. To znacznie głębszy i dłuższy proces, zwykle wymagający psychoterapii. Istnieją jednak pewne ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby lepiej radzić sobie z takimi myślami:

  • Opowiadaj o swojej obsesji na głos przez minutę. Nie rozmawiaj z obsesją, mów o niej. Powinieneś mówić szybciej, niż możesz nadążyć. Nie ma znaczenia, czy ma to jakiś sens, to w rzeczywistości najmniej ważna rzecz. Można nawet powiedzieć tylko jedno lub dwa słowa. Na przykład, jeśli masz obsesję na punkcie tego, że rabusie mogą wejść do twojego domu, powtórz “rabusie – wchodźcie – rabusie – wchodźcie”, szybko i bez przerw przez minutę.
  • Wyśpiewaj swoją obsesję. Poszukaj melodii, którą lubisz i spróbuj ułożyć tekst o swojej obsesji. Za każdym razem, gdy natrętne pomysły pojawią się w twojej głowie, zacznij śpiewać. Zmień tekst, kiedy tylko masz na to ochotę.
  • Narysuj obsesję. Nadaj jej kształt. Wymyślaj postacie, nie gryzmol byle czego, staraj się narysować coś najlepiej jak potrafisz. Wypełnij rysunek kolorami, szczegółami i wszystkim, co przychodzi ci na myśl.
Kobieta pisząca w książce.

Jak mówiliśmy na początku, przetwarzanie obsesyjnych myśli nie jest łatwe. Ale jeśli konsekwentnie stosujesz te strategie, aby to osiągnąć, na pewno zmniejszysz efekt i częstotliwość natrętnych myśli. Aby pozbyć się ich na zawsze, potrzebujesz pomocy terapeutycznej. Nie wahaj się po nią zgłosić, jeśli czujesz, że jest to konieczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.