Obecność innych - w jaki sposób wpływa na nasze zachowanie?

Obecność innych - w jaki sposób wpływa na nasze zachowanie?

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2019

W jaki sposób obecność innych wpływa na nasze zachowanie? Czy myślisz, że zachowujemy się tak samo, gdy ktoś nas obserwuje? Myślisz, że ktoś, kto nas osądza lub ceni, wpływa na nas tak samo jak zwykły obserwator? Czy obecność innych poprawia lub osłabia Twoją wydajność? Czytaj dalej, aby odkryć odpowiedzi na te pytania.

Jednym z pierwszych badaczy, którzy zainteresowali się tymi pytaniami, był Norman Triplett. Potwierdził, że obecność innych poprawia naszą wydajność. Przeprowadził swoje eksperymenty z rowerzystami i ocenił ich dane, aby porównać ich samotne treningi z treningami z innymi rowerzystami.

Norman przeprowadził kolejny eksperyment z udziałem dzieci. Zauważył, że gdy dzieci były z rówieśnikami, czas pracy się skrócił. Kiedy dzieci były same, działały wolniej.

Te sytuacje dowiodły, że podczas pracy ze współpracownikami lub osobami, które wykonują to samo zadanie, poprawia się wydajność. Ale co się dzieje, gdy obserwatorzy są jedynie widzami?

Dwóch mężczyzn pracujących razem

Obecność innych ludzi: Ułatwienia i zahamowania społeczne

Ułatwienia społeczne odnoszą się do tego, w jaki sposób obecność innych pomaga nam poprawić pracę i osiągnąć lepsze wyniki. Kiedy to się dzieje? Ten efekt występuje, gdy zadanie jest łatwe dla osoby, która to robi. Dzieje się tak również wtedy, gdy zadanie nie wymaga znacznej koncentracji, a podmiot może wykonać zadanie bez komplikacji.

Odwrotny efekt nazywany jest zahamowaniem społecznym. Kiedy dana osoba nie jest zaznajomiona z zadaniem lub gdy wymaga znacznej koncentracji i zaangażowania, obecność innych negatywnie wpływa na wydajność. To jest społeczne zahamowanie.

Te dwa efekty są istotne, gdy koncentrujemy się na rodzaju wykonywanego zadania. Niezależnie od tego, czy oceniają naszą pracę, czy są jedynie widzami, rodzaj zadania zmienia sposób, w jaki reagujemy na ich obecność. Możesz albo skorzystać z obserwacji robiąc coś najlepiej jak potrafisz, albo wolisz pracować sam, aby skupić się na poprawie. W tym przypadku wszystko zależy od zadania.

Czy liczba osób, które Cię obserwują, ma znaczenie?

Badacze przeprowadzili inne badania w tej dziedzinie. Te badania obejmują lekkoatletykę. Badacze odkryli, że ułatwienia społeczne mają miejsce, gdy jest mniej niż dziesięciu obserwatorów. Zauważyli również, że kiedy jest ponad dziesięciu obserwatorów, nie ma ani ułatwień społecznych, ani zahamowania.

Obecność innych na meczu

Jest to również związane z liczbą obserwatorów. Kiedy wokół nas jest dziesięć lub mniej osób, które nas obserwują, możemy usłyszeć ich komentarze i docenić ich gesty. To właśnie zwiększa nasze umiejętności. Wywierają wpływ, który zmienia nasze działanie. Jednakże, gdy jest duża widownia, tracimy kontrolę nad widzami i dlatego przestajemy być wrażliwi na ich wpływy.

Wnioski

Wnioski, które możemy wyciągnąć na temat obecności innych osób, mają związek z rodzajem wykonywanego zadania. Gdy zadanie jest łatwe, nasza wydajność się poprawia. Z drugiej strony wydajność spada, gdy zadanie jest skomplikowane i wymaga więcej uwagi niż zwykle.

Nadmierna aktywność wynikająca z obecności innych może odwrócić naszą uwagę od zadania. Dlatego, jeśli jest to trudne zadanie, nad którym musimy się skupić, to naturalne, że zadanie staje się trudniejsze, gdy nasza uwaga nie jest skupiona. Kiedy inni są w pobliżu, mogą nas rozpraszać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davis, S. F., Huss, M. T., & Becker, A. H. (2009). Norman Triplett: Recognizing the importance of competition. In Psychology gets in the game: Sport, mind, and behavior, 1880–1960.
  • Durán García, M. C., & Lara Losada, M. C. (2001). Teorías de Psicología Social. Cuadernos Hispanoamericanos de Psicología. https://doi.org/10.1016/j.tins.2012.04.008
  • Strube, M. J. (2005). What did Triplett really find? A contemporary analysis of the first experiment in social psychology. American Journal of Psychology. https://doi.org/10.1037/a0019867

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.