Niewierność: kiedy miłość przestaje być wyjątkowa

Niewierność: kiedy miłość przestaje być wyjątkowa
Beatriz Caballero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Beatriz Caballero.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wiele par zamierzających utworzyć nowy związek, formalny czy też nie, zgadza się dochować wierności. Zgadzają się kochać siebie wzajemnie i honorować śluby, które sobie nawzajem złożyli. Kiedy jednak jedna ze stron złamie to porozumienie, szczęście w związku zanika, jego miejsce zajmuje niewierność.

Niewierny partner zwykle ukrywa swoją niewierność, ponieważ wie, z jakim zagrożeniem się ona wiąże. Jest on w pełni świadomy niektórych konsekwencji, jakie mogą nastąpić jeśli druga strona się o tym dowie. Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi lub zostanie odkryte.
W każdym razie ofiara niewierności doświadcza zdrady na dwóch poziomach. Nie tylko poprzez brak zachowania wierności wobec drugiej osoby, ale także zdradę wobec samego związku.

Niewierność nie musi oznaczać tylko uprawianie seksu z inną osobą. Możemy także mówić o niewierności na poziomie emocjonalnym lub kombinacji obu tych czynników. Tak czy inaczej, niewierność podważa całkowicie zaufanie, które miała do siebie para ludzi tworzących związek. Jest to naprawdę poważny problem, ponieważ zaufanie jest podstawą każdego zdrowego związku.

Niewierność to kolejna dziedzina życia, w której mężczyźni i kobiety demonstrują znaczące różnice między obiema płciami. Według wielu badań mężczyźni są bardziej podatni na zranienie przez niewierność seksualną swojej partnerki. Z drugiej strony kobiety uważają, że niewierność emocjonalna jest o wiele bardziej bolesną formą zdrady. Łatwo to wyjaśnić poprzez utratę szacunku dla drugiej osoby. Ale wiemy także, że każdy przypadek jest inny.

Co z reguły wywołuje niewierność?

Ta iskra pożądania lub miłości, która rozpala płomień, jakim jest niewierność, może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Na poziomie indywidualnym są to niektóre aspekty, które mogą sprawić, że dana osoba dopuści się zdrady. Należą do nich między innymi:

  • Uderzająca i nieodparta atrakcyjność seksualna innej osoby.
  • Chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych, emocjonalnych i/lub społecznych.
  • Chęć ucieczki, choćby na chwilę, od niezadowalającej relacji z inną osobą.
  • Potrzeba ekscytacji związanej z niebezpieczeństwem wykrycia (tzw. „dreszczyk emocji”) lub chęć dominacji w związku.
  • Zachowania kompulsywne lub uzależnienie od seksu.
  • Chęć zemsty na partnerze lub partnerce.

Inne przyczyny zdrady są bardziej, użyjmy takiego określenia, „systemowe”. Innymi słowy, wynikają one z aspektów samej relacji, w której tkwią obie osoby. Na przykład niewierność może pojawić się jako symptom jakiegoś problemu w związku lub pragnienia uzyskania większego stopnia intymności. Poza tym może zachodzić także zjawisko całkowicie odwrotne – oszukiwanie drugiej osoby ma miejsce wtedy, gdy jeden z partnerów w związku czuje, że ta druga strona chce mieć bardziej głęboką intymność.

Jak to jest zostać zdradzonym?

Kiedy Twój partner dopuszcza się wobec Ciebie niewierności, możesz poczuć szereg różnego rodzaju emocji. Twoja reakcja na tę sytuację zależy między innymi od Twojego doświadczenia, osobowości, rodzaju zdrady, jaka miała miejsce, rodzaju relacji, w której tkwisz oraz kontekstu społecznego i kulturowego. Oto niektóre z najbardziej typowych reakcji na niewierność:

Podejrzenie o zdradę
  • Gniew
  • Uczucie porzucenia lub odrzucenia
  • Poczucie całkowitej bezsilności, braku kontroli nad własnym życiem
  • Utrata poczucia własnej wartości, niskie poczucie własnej wartości, wrażenie bycia bezużytecznym, a także bezużyteczności partnera
  • Utrata zaufania do partnera lub partnerki
  • Zespół stresu pourazowego

Czy istnieją różnice między płciami, jeśli chodzi o podejście do kwestii niewierności?

Według badań socjologicznych różnice między mężczyznami i kobietami w odniesieniu do zdrady znacznie się zmniejszyły w ostatnich latach. W rzeczywistości między młodymi ludźmi nie ma prawie żadnych wymiernych różnic.

W tym sensie teorie ewolucyjne pomagają nam lepiej zrozumieć ludzi, którzy dopuszczają się zdrady. Dzieje się tak dlatego, że monogamia jest koncepcją społeczno-kulturową, a nie uwarunkowaniem biologicznym. W rzeczywistości w dzisiejszych czasach istnieje wiele związków o charakterze poligamicznym. Podobnie jak związki monogamiczne, mają one także swój własny zestaw ustaleń i kodeksów etycznych.

Problemy w związku

Wszyscy używamy długoterminowych strategii reprodukcji, które są bardziej związane z monogamią (dopasowanie partnerów, bezpieczeństwo, komfort…). Z kolei w przypadku strategii krótkoterminowej myślimy o pasji, nowych doznaniach i ryzyku, z którymi to cechami wiąże się niewierność. W związku z tym prawdopodobnie znacznie więcej osób pomyślało choć raz w życiu o zdradzie niż rzeczywiście się jej dopuściło będąc w związku.

Dylemat chęci zapewnienia sobie bezpieczeństwa, a także pragnienia doznania czegoś nowego i kierowani się chwilową namiętnością jest bardzo ludzkim aspektem. W obliczu tego dylematu są ludzie, którzy dokonują wyborów, których w innym przypadku raczej by nie dokonali.

Z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia mężczyźni wydają się być mniej wierni. Wynika to z tego, że posiadanie kilku partnerek jest dla nich doskonałą strategią reprodukcyjną i przyniesie im bardziej wymierne korzyści w celu zapewnienia sobie potomstwa.

Przebaczenie po zdradzie

Niewierność jest skrzyżowaniem wielu różnych dróg. Wiele spośród nich prowadzi wprost do przebaczenia. Potrzeba wybaczania i uzyskania wybaczenia jest bardzo powszechna wśród ludzi. Co więcej, nie tutaj chodzi tylko o przywrócenie relacji, ale o przywrócenie wizerunku samym sobie. Nikt nie lubi myśleć o sobie jako o osobie niewiernej, która oszukała swojego partnera lub partnerkę. Nie chcemy wierzyć, że nie jesteśmy godni zaufania i że możemy być sterowani jedynie przez namiętność, emocje oraz instynkt.

W wielu przypadkach przebaczenie jest również pierwszym krokiem do uzdrowienia relacji. Kiedy ktoś czuje się zdradzony, przebaczenie jest podstawą, na której para może odbudować swój związek.

Przebaczenie jest również podstawą do ponownego odkrycia znaczenia zaufania, szacunku, a może nawet miłości. Z drugiej strony, przebaczenie często wiąże się z “dziwnymi” ideami lub mitami, które mogą być mylące, jak na przykład:

  • Przebaczenie jest zawsze dobre.
  • Przebaczający pokazuje, że jest dobrym człowiekiem, lepszym od tego, komu przebacza.
  • Przebaczenie pozwala pozbyć się konfliktu.
  • Przebaczenie jest rzeczą jednorazową.
  • Jeśli wybaczysz, przekształcisz tym samym negatywne uczucia w pozytywne.
  • Przebaczenie to zapomnienie.
  • Wybaczyć to przyznać, że Twoje własne uczucia nie były odpowiednie ani też uzasadnione.
  • Przebaczenie nie oznacza prośby o uzyskanie coś w zamian.

Również przebaczenie oznacza konieczność rozpoznania tego, co się stało. Jest to proces, który integruje wydarzenia razem z historią Twojego życia. Jest to również proces, dzięki któremu rana zadana przez niewierność drugiej strony przestaje ciągle boleć.

Czasami ślady spowodowane przez zdradę pozostają w postaci blizny. Wynika to z tego, że mimo tego, że dana para wraca do siebie i znów zaczyna sobie ufać, związek już nigdy nie będzie taki jak kiedyś. Pewne rzeczy zawsze będą im przypominać o tym, co się wydarzyło. W rezultacie pokonanie tych momentów wymaga dużej siły i determinacji.

Podsumowując, możesz wybaczyć, przyswoić lub zignorować niewierność. To jest coś, z czym każda osoba poradzi sobie w inny sposób. Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepszą opcją jest ta, która pozwala Ci iść dalej przed siebie kierując samodzielnie swoim życiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.