Nauczenie się, jak przegrywać - jedna z najważniejszych lekcji w życiu

Nauczenie się, jak przegrywać - jedna z najważniejszych lekcji w życiu
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauczenie się, jak przegrywać. Czy zawsze pozwalasz dziecku wygrywać? Nawet jeśli uważasz, że jest to właściwe postępowanie, pozwolenie mu na wygraną daje poczucie fałszywego sukcesu. W rzeczywistości Twoje dziecko mogło już to sobie uświadomić i mogło Ci powiedzieć więcej niż raz: “Tato! Nie pozwól mi wygrywać, graj jak należy!”. Z całą pewnością gdy po raz pierwszy tak powiedziało, wprawiło Cię to w stan osłupienia! Twoje dziecko chce podjąć wyzwanie, którego Ty próbujesz mu oszczędzić.

Chociaż może się to wydawać głupie, prawda jest taka, że ​​przy takiej postawie uniemożliwiasz swojemu dziecku dorastanie. Nie pozwalasz mu dojrzeć i przekonać się na własnej skórze, że czasami mu się uda, ale innym razem nie. Z tego powodu nauczenie się jak przegrywać jest bardzo ważne we wczesnych stadiach życia. Nie zawsze możemy wygrać a umiejętność zaakceptowania obu wyników może okazać się bardzo cenna w przyszłości.

Nauczenie się, jak przegrywać, jest równie ważne jak umiejętność wygrywania. Jeśli pozwolisz swojemu dziecku tylko i wyłącznie wygrywać, nigdy nie będzie miało ku temu okazji.

Czy pozwalasz dziecku wygrywać, bo boisz się, że poczuje się źle?

Niewątpliwie w większości przypadków pozwalasz dziecku wygrywać, bo boisz się, że jego poczucie własnej wartości się obniży. Myślisz, że poczuje się źle i że wystraszy się kolejnych porażek. Ale wszystko, co robisz, to utrudnianie mu przejścia przez to wielkie doświadczenie, jakim jest nauczenie się, jak przegrywać. Musi zrozumieć, co należy poprawić i jakie przeciwności pokonać, aby wygrać.

Powiedzenie “musisz nauczyć się przegrywać zanim zaczniesz wygrywać” jest bardzo trafne. Kiedy wprowadzisz je w życie, pozwoli Ci przezwyciężyć bariery, konflikty i problemy, które zawsze pojawiają się, kiedy najmniej się tego spodziewasz.

Ale nic z tego nie będzie możliwe, jeśli zawsze pozwolisz swojemu dziecku wygrać. To ono będzie przegrane, jeśli zawsze będziesz udawał, że przegrywasz, gdy dziecko nie ma szans Cię pokonać. Czy będzie wówczas w stanie stawić czoła czemuś, co pogorszy mu samopoczucie, jeśli wygrywa każdą grę?

Ojciec z synem na rybach.

Zapewnienie dziecku przewagi

Jednym ze sposobów na to prawo jest zapewnienie dziecku przewagi. W ten sposób upewnisz się, że jesteś na tym samym poziomie co on. Możesz również wziąć pod uwagę trudność gry. Jest kilka gier, dla których dzieci są zbyt małe. W tego typu zabawach dobrze jest grać w zespole. Grając razem, możesz działać jako swego rodzaju wsparcie dla ich nauki.

Mamy skłonność do myślenia, że ​​porażka wpływa na poczucie własnej wartości naszych dzieci, jednak nie jest to prawdą, wbrew wszelkim przeciwnościom, w rzeczywistości stają się dzięki niej silniejsze.

Jeśli Twoje dziecko doświadczy tego, co oznacza przegrana, da Ci to doskonałą okazję nauczenia go, jak przyswoić sobie porażkę. Na przykład możesz pokazać mu, że dużo ważniejsze jest cieszenie się chwilą, niż skupienie się na końcowym wyniku. W ten sposób wynik nie będzie czynnikiem decydującym. Nauczysz dziecko, jak koncentrować się na tym, co czuje podczas doświadczania tych rzeczy.

Nauczenie się jak przegrywać i waga tej lekcji

Bardzo ważne jest, aby Twoje dziecko doświadczyło, co to znaczy przegrać swoje bitwy. Pozwól mu nauczyć się, jak stawiać im czoła uczciwie i nie załamywać się, gdy coś takiego się przydarzy. W ten sposób nauczy się nie okazywać złości wobec innych i będzie w stanie docenić ich wysiłek oraz zwycięstwo. Często, przeżywając porażki, uczymy się tego, jak zrobić daną rzecz lepiej następnym razem.

Nauczenie się, jak przegrywać, pozwoli dziecku nie usuwać niepowodzenia za drzwi, które nagle się zamykają. Zobaczy, że jest to tak naprawdę okazja do poprawy, dojrzewania i rozwoju w tych aspektach życia, które wciąż muszą się rozwijać. Łatwiej będzie mu znieść frustrację. Zamiast pozwolić ciągnąć się w dół przez przeciwników lub wrogów, będzie wiedziało, jak używać porażki na swoją korzyść i wyjść z niej silniejszym.

Dziecko w oknie.

Bez wątpienia dziecko zobaczy, że w wyniku klęski ponosi część odpowiedzialności za to, co się dzieje. Dotyczy to także sytuacji, gdy prawdziwe życie nie spełnia jego oczekiwań. Będzie to okazja, by nauczyć się nie obwiniać innych. Zobaczy, że nie ma czegoś takiego jak szczęście lub pech, które ingerują w ostateczny wynik. W ten sposób będzie postrzegać swoje błędy jako okazję do naprawienia problemów. Będzie to okazja do zmiany lub szansy na naprawienie czegoś, czego nie zrobiło dobrze.

Kiedy przegrywasz, czasami jednocześnie wygrywasz, ponieważ dzięki porażce zawsze możesz się czegoś nauczyć.

Wielkie doświadczenie przegranej

Jeśli pozwolisz swojemu dziecku zawsze wygrywać, uniemożliwisz mu czerpanie radości z wielkiego doświadczenia przegranej, które, choć na pierwszy rzut oka wydaje się negatywne, jest czymś koniecznym. Wcześniej czy później napotka trudności, które musi rozwiązać. Jeśli nie nauczyłeś się, jak przegrywać, jak możesz oczekiwać uczciwości, dojrzałości i umiejętności stawienia czoła przegranej w znacznie ważniejszych sprawach niż zwykła gra?

Niezależnie od tego, czy wygrasz, czy przegrasz, zawsze się czegoś nauczysz. Najważniejszą rzeczą jest ścieżka, którą wybieramy i wiedza jak cieszyć się tym co napotykamy po drodze. Na tym polega prawdziwa substancja wszelkiego uczenia się.

Nie martw się, jeśli twoje dziecko będzie smutne z powodu przegranej gry. Bo przecież to w końcu tylko gra. Twoje dziecko szybko się z tym pogodzi. Jeśli nauczy się akceptować wynik w sportowy sposób, cokolwiek by to nie było, wtedy oznacza to, że położyłeś bardzo silny fundament, który pozwoli mu przezwyciężyć każdą przeszkodę jaka może pojawić się w przyszłości.

Ojciec niosący syna na barana.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pascala Campiona.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.