Naturalne środki uspokajające - poznaj najlepsze z nich

Naturalne środki uspokajające - poznaj najlepsze z nich
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2022

Naturalne środki uspokajające mogą stanowić doskonałą alternatywę (po konsultacji z lekarzem) by uzupełnić lub całkowicie zastąpić inne leki przeciwlękowe. Są wysoce zalecane w przypadku łagodnego lub umiarkowanego lęku. Podobnie, zawierają też dużo mniejszy “ładunek chemiczny”, który spożywamy, co jest szczególnie pozytywne w przypadku osób już leczonych. W takich okolicznościach zawsze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinieneś mieć opinię lekarza.

Daleko od demonizowania leków, prawdą jest, że odgrywają one bardzo ważną rolę w określonych momentach. Istnieją sytuacje kryzysowe, w których są one jedyną alternatywą dla złagodzenia objawów lub zrekompensowania pacjenta. Wiadomo jednak, że mają one dużą ilość skutków ubocznych, które generują inne problemy zdrowotne na dłuższą metę. Dlatego właśnie czasem warto sięgnąć po naturalne środki uspokajające.

 “Jedzenie, które jesz, może być najpotężniejszym z leków lub najpowolniejszą z trucizn”.

-Ann Wigmore-

Dlatego naturalne środki uspokajające okazują się być świetną alternatywą. Nie mają skutków ubocznych, a z drugiej strony ich główne efekty są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Są również dobrą alternatywą dla regularnego spożycia. Nie muszą istnieć specjalne wskazania, aby spożywać te wspaniałe produkty. Przedstawiamy pięć z tych naturalnych anksjolityków.

1.  Naturalne środki uspokajające – waleriana

Kozłek lekarskim potocznie zwany walerianą, to zioło, które od niepamiętnych czasów było używane dla “uspokojenia nerwów”. Jest to jedna z najbardziej znanych roślin, słynąca ze swoich uspokajających i relaksujących właściwości. Nie tylko pomaga zmniejszyć lęk jako taki, ale także zmniejsza palpitacje i pomaga zasnąć.

Jest to produkt naturalny, który łatwo można znaleźć w każdym sklepie zielarskim. Nie należy zapominać, że to ziele ma ogromny wpływ na nasze ciało. Dlatego ci, którzy biorą wszelkiego rodzaju leki, powinni skonsultować się ze specjalistą przed włączeniem go do swojego życia.

waleriana

2. Lipa, kolejne cudowne zioło

Lipa jest jednym z najstarszych naturalnych środków uspokajających. Podobnie jak waleriana, od stuleci używana jest do uspokojenia agitacji i stresu. Ma działanie uspokajające i ułatwia zasypianie.

Najbardziej wskazanym sposobem przygotowania jest napar na wrzątku. Tylko woda powinna być zagotowana. Gdy jest w punkcie wrzenia, należy dodać zioła i odstawić z ognia. Po około dziesięciu minutach zioła są gotowe do spożycia. Najlepiej spożywać napar 3 razy dziennie, z czego jeden z nich tuż przed pójściem spać.

3. Tryptofan, cudowny składnik

Chociaż nazwa “tryptofan” nie jest dobrze znana, zioło to wcale nie jest rzadkością, wręcz przeciwnie. Jest to aminokwas obecny w różnych produktach spożywczych. Jego główną cechą jest to, że przyczynia się do zwiększenia ilości serotoniny, hormonu, który równoważy stan umysłu.

Wśród pokarmów zawierających tryptofan, a zatem działających jako naturalne leki przeciwlękowe, znajdują się głównie ryby, indyk, kurczak i ryby niebieskie. Również żółtko jaja, ananas, banan, awokado, śliwki, orzechy, gorzka czekolada i niektóre wodorosty, takie jak, między innymi, spirulina.

Banany

4. Omega 3, dobry prawie na wszystko

Dietetycy podkreślają wartości odżywcze Omega 3, głównie przy regulacji cholesterolu i poprawy funkcjonowania układu krążenia. Jednak ten wspaniały kwas ma również istotny wpływ na stany lękowe.

Omega 3 ma niezwykłą właściwość: pomaga obniżyć poziom “kortyzolu”, tak zwanego “hormonu stresu”. To, oczywiście, ma w konsekwencji stabilizację nastroju. Dlatego jest uważany za jednen z najpotężniejszych naturalnych środków uspokajających.

Omega 3 występuje głównie w rybach i skorupiakach. Występuje również, między innymi, w oleju rzepakowym, soi, jagnięcinie, organicznej wołowinie, orzechach brazylijskich, oliwie z oliwek, szpinaku, truskawkach i dyni.

5. Chmiel, klejnot natury

Wielu uważa, że ​​chmiel jest tylko użyteczny do warzenia piwa. Jednak jego wpływ na nasz organizm może być ogromny, zwłaszcza w środkach uspokajających i nasennych. Ci, którzy badali wpływ chmielu na nasz organizm, wskazują, że jest on szczególnie skuteczny w leczeniu objawów odstawienia u palaczy.

Również w celu uspokojenia nastroju w okresie menopauzy. Wpływa na produkcję estrogenu i dlatego zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed spożywaniem go w tym celu.

Wszystkie te naturalne środki uspokajające są łatwe do zdobycia, są tanie i mają dosyć przyjemny smak. Dogodne jest włączenie ich do naszej codziennej diety, zwłaszcza jeśli jesteśmy podatni na stres i ataki niepokoju.

Chmiel

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kinrys G, Coleman E, Rothstein E. Remedios naturales para los trastornos de ansiedad: uso potencial y aplicaciones clínicas. Depresión y Ansiedad [Internet] 2009 [consultado 24 mar 2022]; 26 (3): 259-265. Disponible en: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/da.20460
  • Mohammad H, Roodabeh B, Roja R, et al. Una revisión sistemática de los compuestos naturales derivados de plantas para los trastornos de ansiedad. Temas Actuales en Química Médica [Internet] 2016 [consultado 24 mar 2022]; 16(17): 1924-1942. Disponible en: https://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:rjpt&volume=9&issue=8&article=046

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.