Myśli, które wywołują chorobę

Myśli, które wywołują chorobę

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Wszystkie nasze myśli mogą się urzeczywistnić. Jest to wspaniałe założenie, jeśli potrafimy odpowiednio je wykorzystać. To może się również jednak odnosić do negatywnych myśli. Negatywne myślenie może osiągnąć taki pułap, że bezpośrednio wpływa na nasze życie. U niektórych ludzi, samo myślenie może nawet wywoływać chorobę.

Istnieje coś poza naszym umysłem, coś co pozostaje w ciszy. To odwieczna tajemnica, że oprócz naszych myśli nie ma nic. Pozwól swojemu umysłowi odpocząć w ciszy, to wszystko.

Nie mówimy tutaj wyłącznie o hipochondrykach, ludziach którym stale wydaje się, że są chorzy. Czy kiedykolwiek spotkałeś się z określeniem “psychosomatyczny”? Termin ten oznacza odczuwanie konkretnych symptomów poprzez samo myślenie. Przykładowo ktoś czytając o migrenie i intensywnie o niej myśląc, może wywołać u siebie poczucie silnego bólu głowy.

Jednakże to coś więcej niż ściąganie na siebie choroby za pomocą myśli. Psychologowie wskazują, że różne są powody, dla których ktoś ściąga na siebie chorobę samym tylko myśleniem. Jednym z nich są zniekształcenia poznawcze. Ten rodzaj zaburzenia może powodować wiele emocjonalnych niepokoi, a między nimi znajduje się wywoływanie choroby.

Kobieta sama czy samotna

Kontroluj świadomie swoje myśli

Doświadczenia i bodźce jakie otrzymuje w naszym życiu gromadzą się w naszych głowach i wychodzą na wierzch, kiedy uznamy że są nam potrzebne. My jesteśmy tymi, którzy otwierają jego szuflady by usunąć pewne fakty, emocje, czy wspomnienia. Powodują one naszą radość, przez nie popadamy w depresję, wywołują naszą chorobę itp.

Jednakże jak powiedział Epiktet: “Nie chodzi o to, co przydarza się tobie, ale liczy się to jak reagujesz.” Oznacza to, że nadmierny wewnętrzny dialog oparty na złych informacjach i negatywnych opiniach faktycznie może wywołać chorobę.

To nie tak jak z hipochondrykami, iż “wymyślają” sobie swoje choroby, lub wierzą że są chorzy – ich umysł ma prawdziwą zdolność do wpędzania ich w chorobę. Jednocześnie umysł (co stanowi dobrą informację) ma również zdolność leczenia.

Moglibyśmy również poruszyć temat efektu placebo w tym artykule, który jest w stanie przeciwdziałać zniekształceniom poznawczym. Zostawimy jednak ten temat na inną okazję (możesz odnaleźć inne artykuły o tym temacie klikając w odnośnik).

Najgorszą rzeczą jaką możesz wyrządzać swojemu zdrowiu jest ściąganie na siebie negatywnych myśli. Jeśli stale mówisz “źle się czuję”, “chyba będę chory”, “zaraz padnę na łóżko”, “dłużej już nie wytrzymam”, “jeśli wyjdę na zimne to dostanę zapalenia płuc” to masz większą szansę, że tak stanie się naprawdę.

Poznaj potęgę swojego umysłu

Niektórzy twierdzą że to nie tylko nasz umysł posiada zdolność leczenia z choroby, ale również nasze komórki i organy wewnętrzne “słyszą nas” i odpowiednio reagują. Pamiętaj, że w ogólności twoje ciało reaguje tak, by dopasować się do twoich potrzeb. To ty jesteś panem, a one są twoimi podwładnymi.

Dlatego będą się do ciebie zwracać “Mój panie, wasze życzenie jest dla mnie rozkazem.” Uważaj na swoje myśli, bo one mogą stać się rzeczywistością. To tyczy się zarówno dobrych, jak i złych przemyśleń.

Kobieta z bólem głowy

Jeśli przez twoje myśli czujesz lęk, cierpienie lub stałą depresję to twój układ odpornościowy będzie w stanie to wyczuć. Tak jak wspomnieliśmy, chcąc spełnić twoje życzenie “obniży gardę” i pozwoli aby wirusy i bakterie wnikały do naszego ciała.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jakich momentach naszego życia najczęściej chorujemy? Jeśli nie zgadłeś, to odpowiedź brzmi: wtedy kiedy jesteśmy smutni. Nie możemy po prostu obwiniać zimy, czy niższych temperatur. Winowajcą są nasze myśli.

Przykładowo jeśli jedziesz metrem, a obok ciebie siedzi osoba, która kicha i jest przeziębiona twoją pierwszą reakcją jest: “teraz z pewnością się przeziębię”. Twoje ciało odbiera tę wiadomość i w tej właśnie chwili rozpoczyna działania, aby wprowadzić twoje życzenie w życie. Dlatego następnego dnia tkwisz w łóżku z gorączką, bólem gardła i kaszlem. Może ci się to wydać przesadą, ale taka jest prawda.

Jeśli nie chcesz zachorować, to przestań myśleć o chorobach. Jeśli cierpisz na jakąś infekcję, wyobraź sobie jak świetnie byś się poczuł gdybyś wyzdrowiał. Nie pozwól sobie na zanurzenie się w bólu i objawach. Myśl pozytywnie. Bądź zdrowy i silny, a zauważysz zmiany zachodzące w twoim ciele.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.