Miłość - 7 wielkich prawd, które warto znać

Miłość - 7 wielkich prawd, które warto znać
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Miłość jest bezwarunkowa. Oznacza oddanie się drugiej osobie. Kochać to znaczy szanować, rozumieć, akceptować, a szczególnie – pozwalać się pokochać.

Lecz pod tym wszystkim kryje się 7 wielkich prawd o miłości, które często pozostają niezauważone lub traktowane jako oczywiste.

Czy miłość jest nieograniczona? Czy muszę wymagać dokładnie tego, co daję? Czy mój rycerz w lśniącej zbroi istnieje? Oto pytania, które często zadajemy sobie przy niektórych okazjach, jednak dotychczas nie otrzymaliśmy na nich odpowiedzi.

Otworzymy Ci oczy na niektóre sztuczki, które pomogą Ci się przekonać ile prawdy jest w miłości.

Nie oddawaj się w całości idealistycznym marzeniom

Wiara w idealnego mężczyznę lub kobietę jest marzeniem, które powinniśmy zostawić w wieku dojrzewania. Nikt nie jest stworzony dla nikogo, nikt nie jest przeznaczony dla jedynej w swoim rodzaju osoby.

Miłość od pierwszego wejrzenia istnieje, lecz idea strzały Amora jest zbyt przesadzona i nierealistyczna. Nasze doświadczenia, okoliczności, w których się znajdujemy, oraz kultura, do której należymy, lepiej określają to, co może się wydarzyć i kogo możemy spotkać.

Każdy z nas ma pozytywne i negatywne cechy. Zatem każdy związek romantyczny również ma swoje pozytywne i negatywne aspekty. Zawsze będą mocne strony, które sprawiają, że czujemy się bezpiecznie, oraz słabości, nad którymi musimy pracować.

Pamiętając o tym jesteśmy w stanie uświadomić sobie w jakim rodzaju związku się znajdujemy. Akceptacja obu stron pomaga nam dowiedzieć się, nad którymi cechami powinniśmy popracować, a jakie odbierać tylko pozytywnie.

Czerwony balonik w niebie

Poczuj miłość w pełni poprzez dawanie

Piękną rzeczą w miłości jest to, że gdy kochasz kogoś innego, kochasz w tym samym czasie samego siebie. Z tego wynika druga wielka prawda o miłości – możesz kochać inną osobę tylko wtedy, kiedy poczucie własnej wartości pozwala Ci kochać samego siebie.

Miłość jest delikatnym darem, który można znaleźć jedynie w najgłębszych zakątkach swojej istoty. Możesz mieć uczucie do kogoś innego tylko po zaakceptowaniu siebie.

Kochać znaczy również czuć dobre samopoczucie, ból i szczęście innych jako własne.

Jeśli dzielisz się szczęściem i poświęceniem z innymi, te uczucia stają dwukrotnie mocniejsze. Czujesz, jak rośniesz. Twoje życie napełnia się miłością i szczęściem. Dlaczego odrzucamy uczucia i emocje, których każdy z nas prędzej czy póżniej się doświadcza?

Prawdziwa miłość z czasem się wzmacnia, a nie zanika

Myśl o miłości jak o drzewie. Na początku sadzisz maleńkie nasionko, pełne siły i chęci kiełkowania. Krok po kroku, po dobrym podlewaniu, wyrośnie z niego drzewo.

Przez pierwszy rok będzie trochę niestabilne. Ale jeśli będziesz nieustannie je podlewać, pień stanie się mocniejszy. Jeśli się zatroszczysz o to drzewko, to na przestrzeni lat będzie coraz silniejsze.

Na początku emocje nowej miłości sprawiają, że wszystko toczy się płynnie. Lecz jeśli nasze korzenie nie sięgają wystarczająco głęboko, po nadejściu burzy małe drzewo może na tym ucierpieć, a związek się rozpaść. Taka jest prawda życiowa.

Drzewo w kształcie całującej się pary

Miłość nie jest chwilowa, tylko trwała

Zygmunt Bauman ukuł termin “płynna miłość”, by opisać kruche relacje. Związek, w którym każda osoba prosi o wiele, lecz nie daje prawie nic w zamian.

Jest to samolubna, banalna, powierzchowna miłość, produkt masowego konsumpcjonizmu. To oznacza, że gdy partner nie jest już użyteczny, wyrzucasz go i szukasz kogoś innego. Takie sobie królestwo zastąpienia.

Kolejną wielką prawdą o miłości jest to, że miłość nie może być ulotna, chwilowa ani niepoważna. To normalne mieć małe kryzysy lub trudne chwile, ale ogólnie rzecz ujmując jest to trwała emocja, która wymaga dużego zaangażowania i chęci rozwijania tego uczucia.

Trwała lecz niekoniecznie do samej śmierci

Istnieje bardzo popularne przekonanie, że zakochanie się w kimś wystarczy, by trzymać się razem na zawsze. Jest to jedna z prawd o miłości, która tak naprawdę jest tylko półprawdą.

Musisz mieć głębokie uczucia do drugiej osoby, by związek dla obu z was miał sens. Musisz też codziennie karmić ten związek. Małe rzeczy podtrzymują płomienie miłości, przypominają Ci, dlaczego w pierwszej kolejności zakochałeś się w swoim partnerze i dlaczego warto  dalej  z nim pozostawać.

Zakochać się jest łatwo. Lecz utrzymanie miłości jest o wiele trudniejsze.

Dlatego musisz poznać swego partnera jeszcze lepiej, szczególnie po upływie lat. Małe, proste gesty mogą uczynić inną osobę bardzo szczęśliwą.

Ktoś, kto naprawdę Cię kocha, nie doprowadzi Cię do płaczu

Wiele osób uważa, że ​​zawsze lepiej jest słyszeć zimną, twardą prawdę, mimo iż boli i doprowadza do łez.

Do pewnego momentu jesteś wdzięczny, że ktoś otwiera Ci oczy na prawdę. Tak naprawdę, oszukujesz się myśląc, że doprowadzenie Cię do płaczu jest sposobem na okazanie miłości.

Gdy ktoś Cię kocha, nigdy Cię nie skrzywdzi. Tylko powie Ci rzeczy w tak przemyślany sposób, byś się nie obraził. Intencją Twojej połówki musi być nie wywoływanie płaczu czy ignorowanie cierpienia, a bycie z Tobą w trudne chwile i podstawienie swego ramienia, gdy chce Ci się płakać.

Melanie Greenberg, trenerka i ekspert z doskonalenia umysłu, ma kilka przydatnych rad odnośnie miłości. Mówi, że “miłość jest jedną z najważniejszych i w tym samym czasie najmniej zrozumiałych emocji”.

Jest to nieracjonalna umiejętność, wymagająca wysiłku i praktyki. Nie jest automatyczna i zależy od chęci każdej osoby do włożenia w to wysiłku.

Para się przytula

Pomiędzy miłością a nienawiścią jest tylko bardzo cienka linia

Naukowcy odkryli, że romantyczna miłość jest bardzo podobna do nienawiści. Generują aktywność w tych samych obszarach mózgu.

Zwykle ludzie uznają nienawiść za coś bardzo negatywnego. Musimy jednak uznać, że to uczucie jest tak samo ciekawe, jak miłość. Aczkolwiek dalej powinniśmy być ostrożni.

Poczucie romantycznego związku zazwyczaj wiąże się z narastaniem małych nieporozumień. Niczym kropla, która przepełniła czarę. Czasami nieporozumienie może się nagle wydarzyć, jeśli jedna osoba w związku popełnia wielki błąd.

Tak więc, jak można zobaczyć, prawdy o miłości wcale nie przypominają romansów, które widzimy w książkach i filmach. Miłość wymaga wysiłku, troski oraz chęci do nieustannej pracy.

Może miłość i jest najpiękniejszym, czego istota ludzka może się doświadczyć, ale jest to również najbardziej ulotne uczucie, gdy o niego nie dbasz, oraz najbardziej niebezpieczne, gdy przekroczysz granicę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.