Miłość się kończy - co zrobić w takiej sytuacji?

Miłość się kończy - co zrobić w takiej sytuacji?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Tak, trudno się do tego przyzwyczaić, ale czasami to się zdarza. Miłość się kończy, a w obecnych czasach wydaje się, że relacje rozpadają się coraz częściej, małżeństwa się rozwodzą lub pojawiają się osoby trzecie. Miłość się kończy i zaczynają się pojawiać wątpliwości co do tego, co możemy wtedy zrobić i jak się zachować.

Wolisz, żeby to Twój partner Cię zostawił, czy sam chcesz podjąć decyzję o zakończeniu związku? Żadna z tych sytuacji nie jest łatwa. Zawsze ciężko jest odejść lub opuścić kogoś, kto sprawił, że byliśmy szczęśliwi. Widzieć, jak czas traci siły, aby utrzymać razem dwie osoby, które uważały się za silne i chciały pozostać razem. Ale utrzymywać związek biorąc pod uwagę, jak był kiedyś nie jest dobrą opcją.

Podejmowanie decyzji o zakończeniu związku zawsze jest trudne, dlatego przed jej podjęciem musisz wziąć pod uwagę zalety i wady. Coś się zmieniło? Czy można jeszcze znaleźć rozwiązanie? Czy chcę to naprawić, czy może nie chcę już walczyć o mój związek? Czy to wyczerpanie, czy brak chęci? Czy wydaje mi się, że zasługuję na coś lepszego?

Odpowiedź na wszystkie te pytania może dać nam czas, by się zastanowić i być pewnym, zanim podejmiemy decyzję, która może nie być poprawna, ale będzie odpowiednia w tym momencie. Impulsywność, gniew czy smutek nie pomagają podjąć dobrej decyzji, dlatego trzeba czekać, aby się zastanowić, dać sobie trochę czasu i pozwolić sobie na uczucia, aby móc wybrać.

smutny chłopak

Czy można odzyskać straconą miłość?

Cóż, tutaj nie ma ogólnych teorii, które można zastosować do wszystkich par. Będą pary, którzy znajdą sekretną formułę, aby odzyskać miłość i inne, którym się to nie uda lub nawet nie będą próbować. Coś, czego możemy być pewni to fakt, że jeśli chcesz i się starasz, możesz to osiągnąć.

W parze decyzje są podejmowane między dwojgiem ludzi, praca i magia są tworzone przez dwie osoby. Kiedy chcesz coś odzyskać i obydwoje pracujecie, aby to osiągnąć, aby zbudować coś wspólnego, każdy daje to, co w nim najlepsze, ponieważ chce i wie, że miłość wciąż istnieje… W tym wypadku można odbudować związek.

Wiemy, że miłość się kończy, ale stanie się to wtedy, gdy obydwaj partnerzy przestaną próbować i pracować nad związkiem. Jeśli myślisz, że zostało jeszcze coś, o co można walczyć, zrób to. Walcz do końca, bo jeśli nadal chcesz, nadal możesz spróbować. Dzięki temu unikniesz późniejszych wyrzutów sumienia bo przynajmniej spróbowałeś.

para oddzielona drzwiami

Różne etapy nie oznaczają, że miłość się kończy

Miłość przechodzi przez różne etapy. Myślenie, że ​​miłość się kończy, ponieważ znajdujemy się na innym etapie niż na początku, jest błędem częstszym, niż nam się wydaje. Etap zakochania jest wspaniały, ale nie jest do końca prawdziwy. Musimy poznać naszego partnera takim, jaki jest i to właśnie to da nam szansę na prawdziwą miłość.

Miłość może się skończyć, a kiedy tak się stanie musimy iść do przodu. Podjęcie decyzji o zakończeniu związku może być trudne, ale odczuwany po zerwanie ból jest tylko tymczasowy i po pewnym czasie będziemy w stanie zobaczyć wszystko, co traciliśmy u boku kogoś, kto już nas nie uszczęśliwiał.

Miłość to długa i niekiedy skomplikowana droga. Dlatego czasami zerwanie oznacza zatrzymanie szczypty miłości między partnerami, a innym razem naleganie na trwanie w związku, w którym już nie ma miłości może nas tylko zranić. Daj sobie trochę czasu na zastanowienie i zadaj sobie pytanie: osoba, z którą jesteś dzisiaj, jest osobą, z którą widzisz Twoją przyszłość?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrios, A., & Pinto, B. (2008). El concepto de amor en la pareja. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP6(2), 21-41.
  • Cabodevilla, I. (2007). Las pérdidas y sus duelos. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 163-176). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.