Migreny i dopamina: bardzo bolesny związek

Migreny i dopamina: bardzo bolesny związek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Migreny i dopamina pozostają w bezpośrednim związku, o którym nie wszyscy wiedzą. Kiedy ktoś cierpi na migreny, jego mózg przechodzi zmiany. Jedna z tych zmian dotyczy neuroprzekaźników, a dokładniej – dopaminy. Naukowcy zaobserwowali, że niższy poziom dopaminy wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się nadwrażliwości. Innymi słowy, u osoby o niskim poziomie dopaminy ból wywołuje światło lub pewne odgłosy.

Przez pewien czas pojawiły się spekulacje na temat związku, jaki mają migreny i dopamina. Jednak dopiero rok temu Alex DaSilva, profesor z University of Michigan, opublikował artykuł w czasopiśmie Neurology opisujący ten złożony proces.

Dzięki nowym technikom diagnozowania i postępom w tomografii emisyjnej pozytonowej (PET) dysponujemy dokładnymi i szczegółowymi obrazami każdej zmiany, której podlega nasz mózg podczas migreny.

W rzeczywistości każdy, kto cierpiał na migrenę, wie, że jest to nie tylko powtarzające się doświadczenie, ale również wyczerpujące. W niektórych przypadkach wystarczy zapach, dotyk, dźwięk, a nawet odbicie słońca, aby natychmiast odczuć intensywny ból.

Ten stan nie jest do końca zrozumiały. Jeśli wcześniej nie zdarzyło Ci się tego doświadczyć, może być Ci trudno zrozumieć, dlaczego przygaszone światło w pokoju powoduje ulgę lub dlaczego w tym stanie nie można być produktywnym.

Rzeczy takie jak środki przeciwbólowe lub kilka godzin odpoczynku nie wystarczą, aby złagodzić ból. Migrena powoduje wiele zmian w mózgu, które różnią się od zwykłego bólu głowy. Przeanalizujmy je.

„I ukryta w cieniu przed nieprzyjemnym blaskiem dnia; Wzdycha nieustannie, zamyślona w swoim łożu; ból trwa u jej boku, a migrena niepokoi jej głowę”.

-Alexander Pope-

Mózg - migreny i dopamina

Migreny i dopamina: na czym polega ich związek?

Mitologia grecka mówi nam, że Zeus cierpiał na straszny ból głowy przez długi czas. Hefajstos ulżył jego cierpieniu, otwierając czaszkę toporem. Wtedy Atena, bogini wiedzy, wyłoniła się z jego czaszki.

Areteusz z Kapadocji, a później Galen, użył tej metafory do określenia czegoś, co nazywano wówczas heterochronią, intensywnym i niszczącym bólem głowy. Później, w XVII wieku, neurolog Thomas Willis nazwał to migreną.

Istnieje jeden fakt, którego nie możemy zignorować. Migreny dotykają prawie 15% populacji. Dodatkowo według Instytutu Zdrowia i Innowacji Biomedycznych w Queensland University of Technology, jest to genetyczne. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że dzieci ludzi cierpiących na migreny również będą na nie cierpieć w przyszłości.

Dlatego należy dalej prowadzić badania nad tym zagadnieniem, aby temu zapobiec i opracować skuteczniejsze metody leczenia. Aby to zrobić, poznanie związku między migreną a dopaminą jest bez wątpienia dobrym pierwszym krokiem. Przyjrzyjmy się, jak właściwie związane są migreny i dopamina.

Dopamina i jej funkcja w mózgu

Dopamina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w naszym mózgu. Jest niezbędna dla wielu procesów motorycznych i poznawczych.

Ponadto, zgodnie z badaniem przedstawionym w czasopiśmie Nature Neuroscience autorstwa Charité – Universitätsmedizin Berlin, stężenie tego neuroprzekaźnika w ciele migdałowatym określa, czy dany człowiek jest bardziej nerwowy czy spokojniejszy.

Z kolei, aby zrozumieć, jak związane są ze sobą migreny i dopamina, ważne jest, aby znać funkcje, w których ta substancja chemiczna uczestniczy:

  • Pamięć, uwaga, motywacja i rozwiązywanie problemów,
  • Zdolności motoryczne,
  • Stan umysłu,
  • Uczenie się,
  • System nagród,
  • Ból.
Neuroprzekaźnik

Migrena powoduje wahania poziomu dopaminy

Profesor DaSilva dokonał następujących odkryć po przeprowadzeniu serii testów na dużej liczbie osób cierpiących na migreny:

  • Badania wykazały, że podczas ataku migreny obniża się poziom dopaminy. Powoduje to nadwrażliwość. Innymi słowy, bodźce takie jak światło, dźwięki, zapachy, a nawet drobne otarcia na skórze mogą być bolesne.
  • Jednocześnie, gdy aplikujesz coś gorącego osobie cierpiącej na migrenę, jej poziom dopaminy wzrasta. Ten wzrost dopaminy powoduje inne objawy, takie jak zawroty głowy i wymioty.

Wszystko to sprawia, że ​​eksperci zastanawiają się, czy migreny są związane z problemem wahań poziomu dopaminy. Są chwile, kiedy poziom ten się zmniejsza, innym razem, jeśli istnieją pewne bodźce, takie jak ciepło, poziom dopaminy się zwiększa.

Produkty bogate w tyrozynę - migreny a dopamina

Produkty spożywcze zawierające tyrozynę a migreny i dopamina

Tyrozyna jest jednym z podstawowych aminokwasów białkowych, który poprzedza produkcję dopaminy i adrenaliny. Z tego powodu konieczne jest uregulowanie spożycia wszystkich produktów zawierających tyrozynę.

Zamiast eliminować z diety produkty zawierające tyrozynę, lepiej starać się ograniczyć ich spożycie. Pamiętając, że migrena powoduje wyraźne wahania poziomu dopaminy, konieczne jest uniknięcie generowania zbyt dużej ilości dopaminy. Jak zawsze, równowaga jest kluczem. Dlatego warto pamiętać, które produkty spożywcze są najbogatsze w tyrozynę:

  • Wołowina, kurczak, wieprzowina i jagnięcina;
  • Łosoś, żabnica i dorsz,
  • Nabiał,
  • Jajka,
  • Napój sojowy.

Podsumowując, migreny i dopamina pozostają w wyraźnym związku. Warto wspomnieć, że naukowcy opracowują obecnie nowe leki regulujące wydzielanie dopaminy, aby prędzej czy później móc opracować skuteczną metodę leczenia migreny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.