Męczy Cię rozmowa z ludźmi? Dowiedz się jakie są przyczyny

Męczy Cię rozmowa z ludźmi? Dowiedz się jakie są przyczyny
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czy czujesz, że nie jesteś w stanie znieść przebywania w dużych grupach ludzi i nie masz ochoty chodzić na spotkania towarzyskie ponieważ męczy Cię rozmowa z ludźmi? Czy uważasz, że przebywanie na takich spotkaniach to istna strata czasu a nawiązywanie kontaktu z innymi kosztuje Cię całe mnóstwo sił?

Jeżeli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Wyjaśnimy Ci w nim powód, dla którego męczy Cię rozmowa z ludźmi.

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę fakt, że kiedy męczy Cię rozmowa z ludźmi, niekoniecznie świadczy to o jakimś poważnym problemie. Istnieją pewne typy osobowości, które znacznie gorzej “znoszą” wchodzenie w interakcje z drugimi i spotkania towarzyskie. Nie oznacza to wcale, że istnieje jakiś ukryty problem natury psychologicznej.

Czasami pojawia się również strach przed wypowiadaniem się przy dużym audytorium – bywa, że mylnie bierze się to za niechęć do przebywania w towarzystwie.

Istnieją jednak również pewne zaburzenia uniemożliwiające otwarcie się na innych i przeprowadzenie swobodnej rozmowy. Na przykład osoby cierpiące na depresję bądź stany lękowe napotykają tego rodzaju trudności. Tak bardzo skupiają się na swoim wnętrzu, że ciężko jest im nawiązać kontakt z innymi.

Męczy Cię rozmowa z ludźmi? Oto możliwe powody

W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka głównych powodów, dla których męczy Cię rozmowa z ludźmi. Dowiesz się też, skąd bierze się uczucie frustracji i zmęczenia nadmiarem bodźców płynących z otoczenia.

Zmęczony mężczyzna trzyma się za głowę

Pewne cechy osobowości

Istnieją różne typy osobowości i zdaniem specjalistów można wyszczególnić ich rozmaite typy oraz cechy charakterystyczne. Okazuje się jednak, że często ich punktem wspólnym jest introwersja. Nie można powiedzieć, że ktoś jest w 100% introwertykiem lub nim nie jest jak gdyby był to system dwójkowy. Każdy z nas wykazuje tę cechę w mniejszym lub większym stopniu.

Istnieją pewne typy osobowości, które charakteryzują się mniejszą “tolerancją” w momencie nawiązywanie więzi z innymi i wchodzenia z nimi w interakcje. Niekoniecznie świadczy to o ukrytym problemie psychologicznym.

Introwersja to powszechnie znana cecha osobowości. Objawia się tendencją człowieka do życia w swoim wewnętrznym świecie. Introwertycy czują się bardzo wygodnie i są zadowoleni w sytuacjach, gdy nie ma dużej liczby osób bądź gdy mają dużo wolnej przestrzeni dla siebie. Wyrażanie emocji u introwertyków przebiega dobrowolnie, nigdy pod presją.

Mechanizm introwertyków i ekstrawertyków

Przeciwieństwem introwersji jest ekstrawersja. Należy jednak pamiętać, że w zagadnieniu jakim jest osobowość nie ma czerni i bieli, wszyscy mamy wymienione cechy w mniejszym lub większym stopniu.

Możemy na przykład należeć do ludzi towarzyskich a jednocześnie potrzebować swoich dni samotności i spokoju. Jeżeli zatem męczy Cię rozmowa z ludźmi lub zupełnie nie słuchasz gdy się do Ciebie mówi, niekoniecznie oznacza to, że jesteś skrajnym introwertykiem. Może po prostu potrzeba Ci odpoczynku.

Dla osób o introwertycznym umyśle na przykład rozmowa z drugim człowiekiem przedstawia ogromny wysiłek intelektualny i emocjonalny. Dlatego też “baterie” takich osób “rozładowują się bardzo szybko”, przez co są one zmęczone. To nie jest tak, że mózg takiej osoby nie toleruje konwersacji. Po prostu większe znaczenie mają inne zajęcia takie jak działanie kreatywne, introspekcja refleksja i analiza. Kontakty towarzyskie schodzą na dalszy plan.

Dlatego właśnie zaleca się introwertykom spędzanie czasu w samotności na zmianę ze spotkaniami towarzyskimi. Nie ma w tym nic złego, to dobry mechanizm obronny zapobiegający wyczerpaniu psychicznemu i emocjonalnemu.

Introwertyzm, tendencja do zwracania wzroku ku swojemu wnętrzu może być jednym z powodów, dla których męczy Cię rozmowa z ludźmi.

Negatywne emocje lub brak motywacji

Pogorszenie samopoczucia lub brak motywacji mogą sprawić, że człowiek poczuje się zmęczony, znużony a nawet zacznie odczuwać niechęć do utrzymywania kontaktów towarzyskich, do pracy a nawet do swoich codziennych zwykłych obowiązków.

W takim stanie, jeżeli dopadnie Cię wyżej opisywany nastrój, całkiem naturalną reakcją będzie niechęć do rozmowy z drugimi. Przyczyną tego stanu rzeczy może być na przykład odczucie, że w pewnym sensie “utknęliśmy”, że drudzy nie dają nam nic, nie inspirują ani nie stanowią źródła motywacji. Co więcej, zamęczając swoją rozmową, zabierają nam sporą część naszego cennego czasu.

Brak motywacji i obniżone samopoczucie może stanowić odpowiedź na pytanie dlaczego męczy Cię rozmowa z ludźmi.

Możliwe rozwiązanie

Oczywiście, jednym ze sposobów na poprawienie naszego złego nastroju jest rozmowa z ludźmi. Żeby jednak strategia ta przyniosła oczekiwane rezultaty, należy starannie dobrać sobie towarzystwo. 

Najważniejsze to unikać ludzi, którzy zajmują się tylko i wyłącznie narzekaniem i obciążaniem nas swoimi problemami. W ich towarzystwie bowiem zamiast czuć się wysłuchanym, otrzymujemy do dźwigania dodatkowe ciężary negatywnych emocji naszych rozmówców.

Smutna kobieta rozmawia

Inne powody, dla których męczy Cię rozmowa z ludźmi

Kolejną przyczyną, dla której może Cię męczyć rozmowa z ludźmi jest Twoje pogorszone samopoczucie wynikające z niepewności. Czasami naprawdę trudno jest zdecydować, z kim rozmawiać o tym, co Ci się przytrafia.

Czasami obniżenie nastroju może również wynikać z trudności w zwróceniu uwagi innych na swoje potrzeby oraz w niemożności uczestniczenia w pewnych wydarzeniach towarzyskich. Generalnie rzecz biorąc to, jak się czujesz bezpośrednio przełoży się na jakość Twoich relacji z innymi. Co więcej, ma to też wpływ na chęć do wchodzenia z nimi w interakcję.

Bywa, że męczy Cię rozmowa z ludźmi, ponieważ masz do czynienia z niewłaściwymi osobami. Niektórzy zamiast wysłuchać, tylko i wyłącznie obciążają nas swoimi problemami i negatywnymi emocjami.

Na zakończenie warto też pamiętać, że chociaż męczy Cię rozmowa z ludźmi, nie możesz go całkowicie uniknąć. Koniec końców człowiek to istota “stadna”, w związku z czym izolacja prowadzi jedynie do uczucia wyobcowania.

Możliwym sposobem poprawienia Twojej sytuacji jest staranniejsze wybieranie, z kim rozmawiasz i o czym. Może się na przykład okazać że jako introwertyk przebywasz tylko z ekstrawertykami, przez co wywołuje się na Tobie presję, żebyś był kimś, kim wcale nie jesteś… Zastanów się nad tym. Może to bardzo poprawić jakość Twoich relacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.