Magiczny słoik spokoju: zabawka sensoryczna

Magiczny słoik spokoju: zabawka sensoryczna
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Do czego może Ci się przydać magiczny słoik spokoju? Czy twoje dziecko ma napady złości? Czy często dotykają je zaburzenia lękowe? Czasami rodzice i opiekunowi są przytłoczeni, bo nie wiedzą jakimi metodami lub narzędziami mogą rozwiązywać takie sytuacje.

Dlatego właśnie dzisiaj chcemy zaprezentować ci magiczny słoik spokoju , który jest doskonałym sposobem na te problemy.

Magiczny słoik spokoju to technika opracowana przez Marię Montessori, pedagog i nauczycielkę, która poświęciła swoją uwagę i wysiłek również wielu innym kwestiom.

Jej głównym celem było opracowanie metody, która pomoże najmłodszym bawić się ucząc. Aby to osiągnąć skupiła się na różnych czynnościach, które pomagają dzieciom odnieść się do swoich emocji.

Obecnie szkoły nie dość dobrze uczą dzieci tego jak radzić sobie odpowiednio ze swoimi emocjami.

Magiczny słoik spokoju – technika również dla rodziców

Magiczny słoik spokoju nie ogranicza się wyłącznie do dzieci, mogą korzystać z niego również rodzice i inni dorośli. Ciężko jest nam radzić sobie z naszymi emocjami, odpowiednio na nie reagować i je rozumieć oraz wyrażać. Stosowanie tej techniki może dać nam dużo pozytywów.

Magiczny słoik spokoju to nic innego jak przezroczysty pojemnik, czy to ze szkła bądź z plastiku, w którym umieszczamy błyszczącą zawiesinę, wodę, klej lub barwnik.

Słoiki spokoju skuteczne są u dzieci, nastolatków i również dorosłych. Jednakże korzystając z niego musimy objaśnić dlaczego to robimy.

Celem jest stosowanie słoika, kiedy nasze dzieci są rozgniewane. Jego kolory i poruszające się błyskotki pozwolą im się uspokoić, zapomnieć o tym co wprawiło ich w histerię i następnie pomogą im rozmawiać o swoim problemie.

Ta technika nie jest formą kary

Rodzice mogą pomyśleć, że jest to jakaś nowa forma kary. Podobnie jak odsyłanie dzieci do kąta za swoje zachowanie.

Nie o to jednak tutaj chodzi. Po użyciu słoika sytuacja powinna ostygnąć. Później powinieneś porozmawiać ze swoimi dziećmi i pomóc im wyrazić swoje uczucia.

Dlaczego się gniewa? Co sprawiło że tak bardzo się zezłościło? Kiedy emocje się gotują ciężko jest myśleć jasno.

Kiedy się już uspokoimy możemy spojrzeć na wszystko z innego, bardziej racjonalnego punktu widzenia. W ten sposób zdamy sobie sprawę, że być może nasza reakcja była przesadzona.

Pragniemy by to samo zrozumiały też dzieci, kiedy używają magiczny słoik spokoju. Ta pozytywna technika nauczy ich tego jak skuteczniej radzić sobie z emocjami.

Przestaną działać tak impulsywnie, dadzą sobie czas na uspokojenie i dopiero później zaczną jasno analizować to co się stało.

Chłopiec i magiczny słoik spokoju

Kluczem tutaj jest ilość czasu, jaki rodzice poświęcają swoim dzieciom. Musi być go wystarczająco, aby dzieci odpowiednio zrozumiały i przyswoiły tę technikę.

Bardzo ważne jest poświęcenie swojego czasu i przeprowadzenie ich przez proces uspokajania się obserwując słoik. Później musimy pokazać im jak wyrażać swoje emocje.

Dzieci często nie wiedzą jakie emocje odczuwają, dlaczego je odczuwają, jak się nazywają, po co występują i jakie jest ich zadanie. Zadaniem rodzica jest nauczenie ich wszystkiego w tej kwestii i wprowadzenie ich do odpowiedniego wyrażania swoich emocji.

Prawda jest taka, że również wielu dorosłych ma problem z identyfikowaniem i wyrażaniem swoich emocji. Dlatego ta technika może być bardzo pomocna zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Jest to wzajemna nauka, z której każdy może wyciągnąć coś dla siebie. Najmłodsi i ci nieco starsi mogą wspólnie rozwijać się i poprawiać swoją emocjonalną ocenę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.