Laleczki na zmartwienia z Gwatemali - legenda, która przynosi ulgę

Laleczki na zmartwienia z Gwatemali - legenda, która przynosi ulgę

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2017

Zgodnie z tradycją Majów z wyżyn Gwatemali, kiedy dzieci się boją lub mają koszmary, daje się im przed snem laleczki na zmartwienia. Taką laleczkę kładzie się pod poduszkę, a rano, gdy dziecko się obudzi, po zmartwieniu nie ma śladu.

Laleczki na zmartwienia to niesamowita część legendy z Gwatemali. Dokładne pochodzenie tej legendy nie jest znane, ale według niej laleczki martwią się problemem zamiast danej osoby, pozwalając tej osobie spokojnie spać.

Zanim osoba się obudzi, laleczka przejmie na siebie wszystkie obawy, które wcześniej nie pozwalały osobie zasnąć. Zmartwienia zostają u laleczki, którą trzeba pogłaskać, aby nie odczuwała bólu.

„Laleczki na zmartwienia zabierają moje cierpienie. Wystarczy, że bardzo cicho wyszepczę im moje obawy, a one w milczeniu mnie z nich uzdrawiają. Gdyby nie spały pod moją poduszką, zmartwienia nie pozwoliłyby mi zasnąć. Mówię to ja, ktoś, kto nigdy nie wierzył w amulety i czary. Dlaczego zwierzam się lalkom z moich smutków?”

Laleczki na zmartwienia z Gwatemali

Piękna i delikatna tradycja, która leczy zmartwienia

Chociaż istnieje wiele ich rodzajów, laleczki na zmartwienia mierzą na ogół od 10 do 20 milimetrów. Są ręcznie robione z drewna lub drutu. Twarz laleczki jest zwykle wykonana z bawełny, kartonu lub gliny, a jej ubranie najczęściej jest z wełny lub aguayo, tradycyjnej tkaniny z Gwatemali.
W kulturze gwatemalskiej te małe figurki pierwotnie miały na celu złagodzenie dziecięcych nocnych lęków, ale dziś chętnie korzystają z nich także dorośli.
Zazwyczaj są one przechowywane w pudełkach lub torbach na tkaniny w grupach po 6, po jednym na każdy dzień tygodnia, dzięki czemu mogą odpocząć przez cały tydzień. Laleczki zazwyczaj są opatrzone następującą instrukcją:
  • Idąc spać, skoncentruj się na swoich obawach lub problemach.
  • Powiedz lalce, co ma od Ciebie zabrać.
  • Umieść lalkę pod poduszką.
  • Pogłaszcz lalkę po brzuchu, aby Twój ból jej nie zranił, a rano wszystkie troski znikną!

Laleczki na zmartwienia są wykorzystywane jako łapacze snów i amulety, co pozwala w naturalny sposób pozbyć się codziennych zmartwień.

Ta piękna tradycja promuje bardzo zdrowy zwyczaj psychiczny, jaki każdy powinien stosować każdego dnia, polegający na uwalnianiu umysłu z wszelkich trosk, aby móc spokojnie spać.

Fizyczne przenoszenie zmartwień i smutków na lalkę jeden po drugim, mimo że jest to wyimaginowane, może być bardzo użytecznym sposobem na poradzenie sobie z niepokojem związanym z problemami. Powoduje to poczucie kontroli i umiejętności radzenia sobie z lękami oraz zapobiega bezsenności.

Uśmiechnięta dziewczynka

Silly Billy, laleczki na zmartwienia w opowiadaniu dla dzieci

Tradycja jest tak silna, że powstały nawet cenne historie o tym, jak bardzo laleczki na zmartwienia pomagają dzieciom w kontrolowaniu emocji i radzeniu sobie z obawami i lękami.

„Silly Billy” to opowieść, której autorem jest Anthony Browne. Dzięki niej miliony osób na całym świecie poznały laleczki na zmartwienia i opowiadającą o nich legendę z Gwatemali.

Ta historia, w całości przedstawiona w poniższym filmie, opowiada o chłopcu o imieniu Billy, który ma dziesiątki zmartwień niepozwalających mu spać.

Po wypróbowaniu niemal wszystkich sposobów jego babcia opowiada chłopcu o tym, jak laleczki na zmartwienia potrafią zabierać kłopoty. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ta historia!

https://youtube.com/watch?v=nz4H9p_0Em8


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.