Książki są lustrem: jakie zalety ma czytanie?

Książki są lustrem: jakie zalety ma czytanie?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2019

“Książki są lustrem – widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”. Ten cytat, z książki “Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, mówi o tym, jak bardzo osobiste jest czytanie.

Wszyscy mamy tak różnorodne gusta jeśli chodzi o książki. Na przykład empatyczni ludzie wolą powieści; bardziej impulsywni ludzie wolą akcję, a ludzie pełni wyobraźni lubią wszystko, co fikcyjne. Tak czy inaczej, książki są lustrem, w którym każdy widzi coś innego…

Dlaczego książki są lustrem

Dla miłośników książek nie ma to jak wrócić do domu i odłączyć się od świata przy dobrej książce. Czytanie otwiera drzwi do nowych światów, nowych kultur i nowych sposobów widzenia rzeczy. Dodatkowo, jest to relaksujące, ponieważ obniża poziom kortyzolu w mózgu.

Regularne czytanie jest świetne dla Twojego mózgu. Poprawia zdolności poznawcze, takie jak abstrakcja, wyobraźnia, koncentracja i pamięć, a także zapobiega degeneracyjnym chorobom mózgu. W pewnym sensie nasz mózg działa jak mięsień, a czytanie go ćwiczy.

Zdobycie nawyku czytania jest jak budowanie schronienia, do którego możesz się udać, gdy życie się komplikuje. To dom, który Cię obejmuje i sprawia, że czujesz się, jakbyś nie był sam. W końcu jesteś tutaj z postaciami z opowiadań. I nie możesz się powstrzymać, aby uczynić je swoimi. Dlatego mówimy, że książki są lustrami.

“Nie czytaj jak dzieci, aby dostarczyć sobie rozrywki, lub jak ci ambitni, w celu nauczania. Czytaj, żeby żyć”. 

-Gustave Flaubert- 

książki są lustrem

Książki są lustrem, które pomagają nam w koncentracji

Za każdym razem, gdy zaczynamy czytać, lewa półkula mózgu zaczyna działać i pracuje z pełną prędkością, aby aktywować różne obszary. Według neurologa Stanislasa Dehaene’a z Collège de France nasza zdolność czytania modyfikuje nasz umysł.

Psycholog Nicole K. Speer z Washington University twierdzi, że czytając odtwarzamy to, co sobie wyobrażamy. W rzeczywistości aktywujemy obszary w naszym mózgu tak, jakbyśmy faktycznie robili to, co robi bohater w książce.

Czytanie karmi nasz mózg.

Czytanie jest bez wątpienia jednym z najcenniejszych narzędzi do rozwoju naszego mózgu. Ćwiczenie naszych umysłów poprzez czytanie zwiększa naszą koncentrację. To trochę dziwne, ponieważ czytanie wydaje się być naturalnym procesem. Ale nauka czytania oznacza przypisywanie nowych wartości literom i słowom. Oznacza to walkę z naszą naturalną tendencją do bycia czujnym na rozpraszające otoczenie wokół nas.

Tak jest, ponieważ – zgodnie z psychologią ewolucyjną – brak czujności może kosztować naszych przodków ich życie. Co jeśli łowcy nie zwracają uwagi na otaczające ich bodźce?

Mogli zostać pożarci lub umrzeć z głodu. Dlatego siedzenie spokojnie i koncentrowanie się na czymś takim jak czytanie jest uważane za ogromny krok w naszej ewolucji. Ewolucja pozwoliła nam spędzić czas na odpoczynku bez konieczności ciągłego czuwania nad wszystkimi zagrożeniami wokół nas.

Jeśli chcesz rozwinąć dobrą koncentrację u dzieci, zachęcaj do czytania jako nawyku. Zaledwie dwadzieścia minut codziennego czytania dziecku każdego dnia może pomóc jego uwadze i umiejętności koncentracji. Są to dwie umiejętności, które z pewnością będą musiały odnieść sukces w późniejszym życiu.  

“Czytanie czyni pełnego człowieka; konferencja gotowego człowieka; a pisanie dokładnego człowieka”. 

– Francis Bacon- 

Człowiek czyta - książki są lustrem

Czytanie wpływa na sukces zawodowy

Przez ponad 20 lat zespół z Oxford University analizował nawyki i działania prawie 20,000 młodych ludzi. Chcieli zobaczyć, jakie działania mogą przewidzieć sukces zawodowy przed ukończeniem 30 lat. Tylko czytanie miało wpływ na sukces zawodowy: żadna inna aktywność, jak sport czy filmy, nie miała żadnego efektu.

Zdolność do czytania modyfikuje nasz mózg, zgodnie z neurologiem Stanislas Dehaene, przewodniczącym Psychologii Eksperymentalnej w Collège de France. Czytelnik ma więcej szarego materiału i neuronów w mózgu niż ludzie, którzy nie czytają.

Gustave Flaubert, francuski pisarz, nie mógł powiedzieć tego lepiej, pisząc: “Życie musi być ciągłą edukacją”. Świat się kręci. Dlatego lepiej profesjonalnie trenować siebie przez czytanie.

Musimy być na bieżąco i przygotowywać się na nowe okoliczności. Tak jak dbamy o siebie, wchodząc na siłownię, powinniśmy karmić się procesami poznawczymi, które są również nieco przystosowalne.

“Książki otwierają Ci umysł, poszerzają go i wzmacniają Cię tak, jak nic innego”.

-William Feather-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.