Kototerapia: 5 korzyści z posiadania kota

Kototerapia: 5 korzyści z posiadania kota
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2018

Kototerapia to z całą pewnością interesujący temat. Koty to wspaniałe stworzenia. Uwielbiają niezależność, ale też pieszczoty, czasami wydaje się, że nienawidzą świata, ale z drugiej strony czasami są tak czułe, że nie dają nam chwili spokoju. Ich ambiwalentne i sprzeczne zachowanie jest bardzo podobne do ludzkiego.

Być może to właśnie dlatego techniki takie jak kototerapia zaczynają być używane w dziedzinie zdrowia emocjonalnego.

Od wielu lat hipoterapia przynosi niesamowite rezultaty w terapiach dla dzieci z autyzmem, problemami z samooceną lub paraliżem umysłowym. Chociaż nie ma ku temu naukowych podstaw udowodniono, że jako terapia dodatkowa może pomóc w ulepszeniu umiejętności motorycznych i emocjonalnych pacjentów.

W ten sam sposób, kototerapia udowodniła, że towarzystwo kota polepsza zdolności fizyczne i psychiczne. Chociaż może to się wydawać niemożliwe, koty przynoszą dużo więcej korzyści niż większość z nas myśli.

Czym jest kototerapia?

Kototerapia to leczenie problemów z lękiem, stresem i depresją. Poprawia jakość życia i stwarza wyjątkową więź pomiędzy kotem i jego właścicielem. Co więcej, według wielu badań, osoby, które mają problemy z sercem pokazują stałą poprawę podczas przebywania z kotem.

Interesującym jest fakt, że takie samo badanie z udziałem psów przyniosło zupełnie odmienne rezultaty. Właściciele psów, w przeciwieństwie do właścicieli kotów, utrzymywali swoje wyniki na tym samym poziomie, co oznacza, że osoby, które posiadają koty mają mniejsze ryzyko zawału niż osoby bez kotów.

Kobieta z kotem

Osobom samotnym zaleca się przebywanie z kotem, tym bardziej w przypadku osób starszych. Osoby, które cierpią na chorobę Alzheimera mogą doświadczać poprawy dzięki głaskaniu kotów, opóźniając tym samym rozwój choroby. Mruczenie kota stymuluje niektóre podstawowe zakończenia nerwowe odpowiedzialne za przywoływanie wspomnień.

“Jeśli trzeba by było wybrać dźwięk odzwierciedlający pokój, głosowałbym za mruczeniem kota”

-B.D. Diamond-

Krótka historia kotów

Przez wieki koty były traktowane jak diabelskie stworzenia. Przedstawiano je jako towarzyszy czarownic, stworzenia wysłane przez Szatana, które przynoszą pecha. Ich nieposkromionego charakteru i nieprzewidywalnego zachowania bali się zarówno zwykli ludzie, jak i zamożni.

Z drugiej strony, w niektórych cywilizacjach kot były czczone. W starożytnym Egipcie uważano ich za obrońców najważniejszego egipskiego boga:  Ra . Bóg ten rodził się i umierał z każdym wschodem i zachodem słońca i podczas nocy był łatwym łupem dla swoich wrogów. Oczy kotów, podobnie jak oczy lwa, odbiły wtedy promienie słońca.

Odsuńmy legendy na bok. Pojawienie się kotów w zaciszu domowym było dosyć powolne. W przeciwieństwie do psów, których używano przede wszystkim do polowań i jako opiekunów owiec, koty na początku były dzikie, nieudomowione. 

Według ostatnich badań uważa się, że to koty zdecydowały o zbliżeniu się do ludzi kiedy zdały sobie sprawę, że ludzie mogli dać im jedzenie. Ich łagodny wygląd sprawiał, że rolnicy chętnie je dokarmiali i w końcu zaakceptowali je dzięki ich pomocy w łapaniu gryzoni.

Dopiero kilka wieków później zaakceptowano koty jako zwierzę domowe. Do XIX wieku posiadanie zwierząt w domu było czymś niezwykłym i nie do pomyślenia, ponieważ ich utrzymanie było ogromnym wydatkiem. 

5 korzyści z kototerapii

Zwalcza objawy depresji i stresu

Koty przynoszą znaczną poprawę stanu zdrowia u osób, które cierpią na depresję, napady lękowe i z powodu stresu. Odgłos mruczenia działa relaksująco, pobudza koncentrację i stwarzają przyjemną atmosferę.

kobieta z białym kotem

Są doskonałym towarzystwem

Dla kogoś, kto mieszka sam kot jest idealnym rozwiązaniem. Jest bardzo niezależny, ale potrafi też okazywać czułość.

Czasem może być uciążliwy do tego stopnia, że będziesz marzyć o tym, by poszedł sobie do drugiego pokoju. Koty są zabawne i uwielbiają psoty, nie można się z nimi nudzić. Pamiętaj, że należy je odpowiednio karmić, nie zapominać o terminach szczepień i przycinać pazury (chyba, że chcesz by podarł wszystkie zasłony i obicia mebli w twoim mieszkaniu).

Pomoga w leczeniu Alzheimera, autyzmu i ADHD

Jak już wspominaliśmy, kotów używa się jako dodatkowej terapii dla ludzi z Alzheimerem, ADHD i autyzmem. Chociaż nie jest to naukowo udowodnione, znamy tysiące przypadków, w których dzięki kototerapii polepszyła się jakość życia pacjentów.

Głaskanie, słuchanie mruczenia i miauczenia, obserwowanie podczas zabawy działa jako bodźec dla wielu pacjentów.

Najmłodsi członkowie rodziny uczą się odpowiedzialności

Posiadanie kota w domu to duża odpowiedzialność dla najmłodszych członków rodziny, ponieważ muszą się nim opiekować, karmić go i wychowywać, co nie zawsze jest takie proste.

Należy rozmawiać z dziećmi, żeby rozumiały, jak ważne jest to co robią. Nie zapomnij wytłumaczyć dziecku, że zwierzę to NIE zabawka. Nie wolno go bić, rzucać nim o podłogę lub ciągnąć za ogon. Żywe stworzenia należy szanować i kochać i z pewnością zwierzak będzie dużo szczęśliwszy, jeśli nie będziemy mu robić krzywdy.

Praktycznie nie potrzebują opieki

W przeciwieństwie do innych zwierząt, koty praktycznie nie wymagają opieki. Oprócz szczepionek i karmienia, nie potrzebują dużo więcej, są bardzo czystymi zwierzętami. Kiedy nauczą się używać kuwety nie ma z nimi żadnego problemu, używają jej zawsze kiedy potrzebują, myją siebie i swoje potomstwo i nie potrzebują stałej uwagi.

Jednak pamiętajmy wykąpać naszego kota co jakiś czas, upewnijmy się, że ma odpowiedni pokarm i nie zapomnijmy o wizytach u weterynarza. Pamiętaj, że zdrowy kot to też zdrowy właściciel.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.