Jak kolory ścian mogą wpływać na Twoje emocje?

Jak kolory ścian mogą wpływać na Twoje emocje?

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2017

Ściany są nie tylko istotnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku, ale mają również pewną ważną, symboliczną wartość w naszym życiu. Kolory ścian mogą dodatkowo potęgować pozytywne lub negatywne efekty ich istnienia w naszej psychice.

Wynika to z tego, że nasz umysł pojmuje ściany jako barierę oddzielającą nas od świata zewnętrznego. W dużej mierze dotyczy to także i przestrzeni kosmiczne, jako że metaforycznie przypominają nam one o tym, że zawsze istnieje jakaś granica.

Oczywiście jednak główną rolą ścian jest tworzenie schronienia, w którym każdy z nas podświadomie chce się chronić. Ale nie oznacza to zarazem, że ich obecność musi nas przytłaczać lub symbolizować ograniczenie wolności.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy wziąć pod lupę kolory ścian i przyjrzeć się temu, jaki mają one wpływ na nasze zdrowie emocjonalne i samopoczucie.

Jeśli pomyślisz o tym przez choćby krótką chwilę, to szybko dostrzeżesz, że prawie każdy spędza sporą część swojego życia patrząc na ściany w pomieszczeniu, w jakim przebywa.

Nie ma tutaj znaczenia, czy najwięcej czasu spędzasz w domu, w biurze, w hotelu, czy też mowa o jakimkolwiek innym budynku, w którym się znajdujesz choćby przez chwilę.

Mnóstwo kolorów

“Kolor to środek wywierania bezpośredniego oddziaływania na ludzką duszę.
Kolor to tkanina, oko jest młotem, a dusza – fortepianem ze strunami”.
Wasilij Kandinski

Niewątpliwie nasze otoczenie wpływa na nasz sposób myślenia i organizowania własnych emocji. I choć może się to wydawać raczej niezbyt wiarygodne, to jednak ściany też mają możliwość przemawiania do nas w warstwie emocjonalnej.

Kolory ścian, a postrzeganie barw

Postrzeganie kolorów jest bardzo subiektywne. Kolory jako takie przecież nie istnieją. Są one wyłącznie dziełem naszego mózgu, owocem jego pracy nad dekodowaniem sygnałów świetlnych emitowanych przez różne obiekty z naszego otoczenia, a zarazem rejestrowanych przez oczy.

Ale dodatkowo warto wiedzieć o tym, że w pewnych określonych stanach emocjonalnych kolory mogą być postrzegane przez nasz mózg na różne sposoby. Dlatego też tak istotną rolę odgrywają kolory ścian w naszym otoczeniu.

Niektóre rodzaje depresji powodują, że osoba chora jest w stanie ujrzeć coś w rodzaju ciemnego efektu halo wokół wszystkiego, co widzi. Inne stany chorobowe, takie jak schizofrenia mogą powodować, że kolory wydają się być niezwykle mocne, lśniące, żarzące się lub zniekształcone.

W oparciu o podobny mechanizm kolory generują różnego rodzaju wrażenia emocjonalne i mogą kojarzyć się z pewnymi stanami naszej psychiki lub nawet bezpośrednio do nich prowadzić.

Naukowcy w wielu przypadkach zdołali już wykazać, że kolory mają również wpływ na nasze zdrowie, a także aktywizują lub hamują procesy biochemiczne i hormonalne zachodzące w mózgu i w niektórych organach naszego organizmu.

Kolory ścian i ich efekty

Kolory ścian są istotnym czynnikiem, który może przyczynić się do stymulacji naszych emocji lub wręcz przeciwnie – wpłynąć na ich stabilizację i wygaszenie.

Jest to o tyle interesująca informacja, że na jej podstawie możemy albo dobrać sobie odpowiednio kolor ścian w odpowiednich pomieszczeniach.

Albo też będziemy mieć ochotę na nowe kolory ścian w domu, czy w biurze i zmieniać je tak często, jak tylko będzie to potrzebne, aby dopasować nasze emocje do stanu psychiki lub potrzeb w różnych momentach życia.

Ale ponieważ kolory ścian nie są jednak zbyt proste do szybkiej zmiany na inne, a niekiedy jest to nawet bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, to często jednym praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie wielu kolorów w tym samym pomieszczeniu.

Pokój dzienny

Krótko mówiąc, z czterech ścian dostępnych w danym pokoju dwie mogą zostać pomalowane jednym kolorem, a pozostałe dwie innym. Albo trzy ściany w jednym kolorze i jedna w innym. Albo też każda ściana może być innej barwy, o uda Ci się w ten sposób osiągnąć równowagę estetyczną.

W końcu kto powiedział, że kolory ścian w pomieszczeniu muszą być zawsze jednakowe?

Wpływ różnych kolorów na naszą psychikę jest rzeczywiście trudny do przecenienia, a odpowiedni dobór kolorystyki może pozytywnie lub negatywnie wpływać na Twój nastrój. Murale są także ciekawą opcją, zwłaszcza jeśli przedstawiają naturalne sceny, takie jak zielone pole lub morze.

Efekty emocjonalne wywoływane przez różne barwy

Kolory ścian mogą w istotny sposób wpływać na nasze emocje. Niektóre barwy pełnią rolę stymulującą, inne natomiast zapewniają efekt uspokajający.

Oto zestawienie najważniejszych kolorów i ich znaczenia dla naszej psychiki oraz stanu emocjonalnego:

Kolorowe włosy

Biały

Jest to kolor w pełni neutralny, który zapewnia wrażenie światła i poczucie przestrzeni w pomieszczeniu. Efektem psychicznym stosowania białej farby na ścianach jest wewnętrzne poczucie spokoju i świeżości.

Takie kolory ścian stymulują koncentrację i pozwalają uzyskać efekt nierzucających się w oczy ścian. Świetnie więc kolor ten sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach pozwalając uzyskać optyczny efekt powiększenia pokoju, a jego ściany nie będą nas tak przytłaczać.

Z tego samego powodu biała farba jest powszechnie wykorzystywana na sufity. Kolor ten jest także zalecany dla osób będących w stanie wysokiego, silnego zaburzenia emocjonalnego.

Zielony

Jest to niezwykle uspokajający kolor używany powszechnie w szpitalach, właśnie ze względu na te jego właściwości. Zielony zachęca do okazywania zaufania i pozwala w uzyskaniu dobrego samopoczucia.

Zaleca się stosowanie go na ścianach, jeśli Twoim celem jest uzyskanie efektu zmniejszenia nadmiernego niepokoju i aktywności. W małych pomieszczeniach należy używać delikatnego zielonego koloru o jasnym odcieniu.

Plecy dziewczyny i zielony okrąg - rozstanie

Niebieski

Te kolory ścian przekazują podświadome uczucie spokoju i życzliwości. Barwa ta pomaga zharmonizować relacje w przestrzeniach, gdzie występuje wiele konfliktów lub istnieje do nich tendencja – na przykład w biurze.

Należy zachować ostrożność, ponieważ nadmiar niebieskich barw może także prowadzić do apatii i utraty apetytu. Zaleca się stosowanie barwy niebieskiego ołowiu lub bladego turkusu, jako najbezpieczniejszych odcieni. 

Żółty

Jest to kolor kojarzony z energią i Słońcem, który pomaga pokonać strach, walczyć z depresją i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Takie kolory ścian są szczególnie polecane osobom, które cierpią z powodu melancholii. Żółty stymuluje je do działania i promuje optymizm oraz dobre samopoczucie. Tak naprawdę wszystkie odcienie tego koloru są odpowiednie na ściany, można więc śmiało dobierać je według własnego gustu.

Czerwony

Ta barwa powinna być używana z dużą ostrożnością. Nadmiar tego koloru na ścianach może wywoływać uczucie niepokoju i rozdrażnienia.

Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu, którego kolory ścian utrzymane są w odcieniach czerwieni może pobudzać pojawianie się agresywnych uczuć.

Czerwony jest kolorem kojarzonym podświadomie ze stresem, cierpieniem bólem. Z tego też powodu najlepiej będzie uwzględniać go jedynie w małych elementach dekoracyjnych lub na ścianach korytarzy. Dobrze sprawdzi się też w przypadku miejsc, które mają przyciągać wzrok, ale w których nie musisz pozostawać przez dłuższy czas.

Pokochać siebie

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.