Kierunek w życiu wytyczają wartości, a nie cele

Kierunek w życiu wytyczają wartości, a nie cele

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2018

Co chciałbyś po sobie zostawić? Czasem może nam się wydawać, że nie mamy kontroli nad tym, jak obieramy kierunek w życiu. Zupełnie jakbyśmy byli kierowcą autobusu, który cel podróży uzależnia od żądań pasażerów. Podejmujemy decyzje, do których zachęcają nas inni, na koniec jesteśmy w miejscu, które zupełnie nam nie odpowiada. Kierunek w życiu nie został odpowiednio sprecyzowany.

Problem polega na tym, że jesteśmy obciążeni brakiem poczucia bezpieczeństwa, które z każdym krokiem waży więcej. Nie mamy już siły na wyznawanie naszych wartości. Zostawiamy je gdzieś na boku. W takiej sytuacji nie jesteśmy świadomi, że czas upływa bardzo szybko i nie zawsze zostawia nam szansę odwrotu.

Źle dobrany kierunek w życiu sprawia, że obieramy drogę, która nie pozwala nam się radować. Nie cieszymy się życiem tak, jak byśmy tego chcieli. Nie wiodą do zadowolenia, nie przekonują nas, sprawiają natomiast, że tracimy wolność. To droga wskazana nam przez innych, opatrzona szyldem: “to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie”, “uwierz mi, nie pożałujesz” i tym podobne.

Podążając za cudzymi wskazówkami pewnego dnia zrozumiesz, że nie masz kontroli nad swoim życiem.

“W jakiś sposób zaczęliśmy pokładać ufność w fałszywej idei, że nie jesteśmy niczym więcej niż ciałem, krwią i kośćmi i to wszystko. Z tego powodu zaczęliśmy nadawać znaczenie rzeczom materialnym”

-Maya Angelou-

Kierunek w życiu wyznaczają wartości

Na początek warto podkreślić, że wartości to nie rezultat, to nie cel, do którego osiągnięcia się zmierza. Wartości nigdy się nie kończą, zawsze są w tym samym miejscu. Wartości wpływają na dobór słów, jakimi wypełnisz swoje życie: akceptacja, odporność, porządek, zgodność, niepodzielność, intymność. To długa lista złożona z kierunków, które pozwolą Ci zadecydować co jest najważniejsze.

Z tego powodu odpowiednio dobrany kierunek w życiu nie jest rezultatem obranych celów, ale raczej wyznawanych wartości oraz naszej witalności w dochowywaniu im wierności. Istnieje dziewięć obszarów, na jakie można podzielić życie. Są to relacje rodzinne, relacje intymne, społeczne, praca, edukacja, wypoczynek, duchowość, świadomość obywatelska i zdrowie.

“Dojrzałość osiąga się, kiedy dana osoba poświęca chwilowe przyjemności na rzecz długotrwałych rezultatów i wartości”

-Joshua Loth Liebman-

Droga - rozgwieżdżone niebo

Każdemu obszarowi nadajemy pewien stopień ważności i w każdym z nich w różny sposób pokonujemy problemy. Jednakże problem polega na tym, że rozwiązania, które obieramy nie zawsze są zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami. Dlatego robimy czasem rzeczy, których później żałujemy, które nas przytłaczają i powodują, że czujemy się zagubieni.

Narzekanie po czasie

Kanadyjska pielęgniarka Bronnie Ware, w ciągu wielu lat pracy zebrała narzekania pacjentów oddziału paliatywnego. Artykuł opublikowany przez Harvard Business Review wskazuje, że umierające osoby najczęściej żałują pięciu rzeczy.

  • Szkoda, że nie przeżyłem życia wierny własnym zasadom, zamiast tego spełniałem oczekiwania innych.
  • Lepiej by było, gdybym nie pracował tak ciężko, a spędzał więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.
  • Żałuję, że nie miałem na tyle odwagi, by wyrazić to, co czuję.
  • Powinienem częściej kontaktować się z przyjaciółmi.
  • Żałuję, że nie byłem bardziej szczęśliwy.

“Szczęście to stan świadomości, który pochodzi z osiągania własnych wartości” 

-Ayn Rand-

Ludzie żałują, że przestali kierować swymi krokami, że stracili czas, który można było spędzać z bliskimi, że nie wyrazili się szczerze w prowadzonych konfliktach. Zatracamy się w miernym konformizmie. Zamykamy się w klatce naszej własnej rutyny i przestajemy poświęcać czas i energię na to, co tak naprawdę jest dla nas w życiu ważne.

Szczęście osiąga się przez świadomy wybór. Strach natomiast skłania nas do bezużytecznej rutyny, która nie sprawia nam radości. Więcej czasu poświęcamy na udowadnianie innym, że jesteśmy szczęśliwi, niż na rzeczywiste zaznawanie szczęścia.

Czas - kierunek w życiu

Kierunek w życiu – Ty wybierasz

Pamiętaj, że klucz polega na tym, by oddalić od siebie frustrację i odnaleźć nasze prawdziwe wartości. Dopiero później możemy precyzować cele, które pomogą nam się tych wartości skrupulatnie trzymać. Jako specjaliści w dziedzinie psychologii zwracamy uwagę na to jak ważne jest odnalezienie własnych wartości i ustalenie własnych priorytetów.

Dopiero z tego pułapu można się zajmować ustalaniem celów, do których będziemy chcieli zmierzać, zwłaszcza tych długoterminowych. Celów, które rzeczywiście nadają nam sens, które pozwolą nam pokonać samych siebie i czuć się dobrze we własnej skórze.

Kolejnym krokiem jest planowanie konkretnych działań w celu realizacji tego, co postanowiliśmy spełnić. To na tym etapie pojawiają się różnego rodzaju trudności, którym z kolei może towarzyszyć strach. Zmiany mogą prowokować brak poczucia stabilności czy bezpieczeństwa. Czasem wolelibyśmy uciec od problemów, niż stawić im czoła.

Psychologia poświęca się temu, aby przepracować wszelkie problemy i trudności. Pamiętaj, że nie ma lepszego samopoczucia niż to, które wynika ze świadomie podjętych decyzji w pełni harmonizujących z wyznawanymi przez Ciebie wartościami. 

“W zamian otwórz Twoje ramiona, ale nie pozwól odejść Twoim wartościom”

-Dalai Lama-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.