Kac emocjonalny - czym jest i jak możesz go pokonać?

Kac emocjonalny - czym jest i jak możesz go pokonać?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co się dzieje z naszym organizmem gdy wypijemy zbyt dużo alkoholu? Następnego dnia nie da się uciec od czegoś nieodzownie z taką sytuacją związanego. Tym czymś jest okropny kac, który będzie nas męczył przez wiele godzin. Ale wydaje się, że alkohol nie jest jedyną rzeczą, która może spowodować takie dolegliwości. Naukowcy z New York University przestudiowali dogłębnie ten temat, według nich istnieje także kac emocjonalny.

Czym jest kac emocjonalny i jak można się go pozbyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Kac emocjonalny jest czymś, czego doświadczamy po okresie wzburzenia wywołanym przez niezwykle intensywne emocje, które wstrząsają nami, odurzają nas i targają całym naszym ciałem.

Pytanie, które musimy sobie w tym momencie zadać to czy możemy tego stanu rzeczy uniknąć? Prawda jest jednak taka, że nie ma takiej możliwości. Kac emocjonalny jest stanem o wyjątkowo głębokiej intensywności, który wynika z nieoczekiwanych doświadczeń na bazie emocji.

Może nawet wpływać na naszą pamięć dotyczącą wcześniejszych zdarzeń i powodować różnego rodzaju niekorzystne objawy fizyczne. Obejmują one szeroki zakres dolegliwości, od bólów głowy i pleców począwszy, na chronicznym zmęczeniu skończywszy.

Podobnie jak kac będący wynikiem nadużywania alkoholu, także i jego odmiana emocjonalna sprawia, że czujemy się rozdrażnieni, zmęczeni i czujemy, że nasza głowa pęka z bólu lub jest jak z waty.

Kac emocjonalny jest praktycznie nie do uniknięcia

Chociaż chcielibyśmy mieć kontrolę nad wszystkim wokół nas, to tak naprawdę nie jest to możliwe. Wydarzenia i różne sytuacje mogą wydarzyć się po prostu zupełnie nieoczekiwanie. Może to być zwolnienie z pracy, śmierć członka rodziny, nieplanowana ciąża, zdiagnozowanie poważnej choroby lub kryzys finansowy

Wszystko może u nas wywołać bardzo intensywne emocje, które mogą przekształcić się w różne stany chorobowe. Niektóre z nich, najczęściej spotykane to depresja, lęk, a nawet ataki paniki. Te nieoczekiwane i niezwykle intensywne emocje mogą także po ich wygaśnięciu wywołać u nas efekt uboczny, który potocznie jest określany jako kac emocjonalny. Przez większość czasu nie jesteśmy jednak tego świadomi. Ale tak czy inaczej wpływa on na nasze myśli, możliwość skupienia się i pamięć.

Picie alkoholu

Ślady, jakie pozostawia po sobie kac emocjonalny zatrzymują się w naszych ciałach i naszych umysłach. Wpływają także w istotny sposób na nasze ogólne samopoczucie. Są przykładem tego, jak wszystko, czego doświadczamy, ma reperkusje daleko wykraczające poza pierwotną przyczynę tego stanu rzeczy.

Teraz, podobnie jak to ma miejsce w przypadku typowego kaca, jego odmiana emocjonalna także kiedyś się skończy. Ale możemy także przeciwdziałać negatywnym skutkom, jakie to zjawisko ze sobą niesie. Ale będziemy je karmić zawsze wtedy, gdy bez żadnej próby oporu będziemy ciągle poddawać się sytuacjom, które nas emocjonalnie wyczerpują. Możemy je karmić też zawsze gdy nie będziemy opuszczać naszej strefy komfortu.

Zjawisko wiktymizacji jest dobrym przykładem tego, czego efektem może być trwały kac emocjonalny.

Jak możemy zminimalizować negatywny wpływ kaca emocjonalnego?

Dlaczego kac emocjonalny może trwać i trwać? Kiedy to zjawisko już nas dopadnie, to po prostu czujemy się źle. A kiedy mamy tak fatalne samopoczucie, dosłownie wszystko wokół nas staje się mroczne i ma ogólnie rzecz biorąc negatywny wydźwięk. Tak samo jest w przypadku, gdy zapadamy na depresję, w efekcie czego nagle przestajemy widzieć otaczający nas świat w kolorowych barwach, bo wszystko staje się białe, czarne lub w odcieniach szarości.

Jak możemy w ten sposób dostrzec, kac emocjonalny może sprawić, że będziemy smutni, przygnębieni lub zaniepokojeni. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na nasze postrzeganie rzeczywistości. Ważne jest zatem to, aby być świadomym tego, jak różnego rodzaju intensywne doświadczenia mogą wpływać na nas i powodować dyskomfort psychiczny.

Ból głowy

Ten kac emocjonalny trwają z reguły od kilku godzin do całego dnia lub nawet dłużej. Wszystko zależy od danej osoby. Czas trwania zależy przede wszystkim od jej umiejętności konfrontacji z rzeczywistością. Ale ogromną rolę odgrywa także ich chęć do pokonania wszystkich tych przeszkód, które się znajdują na jej drodze.

Dlatego też bardzo ważną kwestią jest to, abyśmy nauczyli się zachować spokój, gdy znajdziemy się na krawędzi otchłani. Unikajmy w ten sposób podejmowania ważnych decyzji podczas okresu kaca emocjonalnego, jeśli nie chcemy tego później bardzo żałować. Jeśli złamiesz tę kluczową zasadę, to może okazać się, że cała wykonana przez Ciebie ciężka praca może okazać się nic niewarta lub możesz też przegapić tę jedną, wielką szansę.

Naucz się rozpoznawać problem i kontrolować go

Tak więc bycie świadomym tego, że ogarnął nas w danym momencie kac emocjonalny będzie miało ogromne znaczenie dla naszej codzienności. W ten sposób możemy przecież odłożyć na później wszelkie ważne decyzje zmieniające nasze życie.

Kac emocjonalny wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości tak samo, jak negatywnie oddziałuje na nasze reakcje.

Liście

Na koniec chcemy wyjaśnić, że emocjonalny kac jest czymś, czego wszyscy doświadczamy w tym, czy w innym momencie naszego życia. Coraz częściej powodowany jest on przez ciągle przyspieszające tempo naszego codziennego życia. Ale możemy analizować i likwidować jego negatywne skutki. Możemy zaobserwować, jak sytuacje, które powodują u nas intensywne emocje, wpływają na nasze decyzje i doświadczenia w późniejszym okresie.

Wzięcie głębokiego oddechu i poświęcenie choćby chwili czasu tylko dla nas samych pomoże nam odłączyć się od świata zewnętrznego i połączyć się z samym sobą. Wszystko to pomoże nam pokonać tego okropnego kaca emocjonalnego, który w przeciwnym razie może być dla nas bardzo bolesny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.