Jigsaw Classroom (klasa układanka)- powrót integracji do szkół

Jigsaw Classroom (klasa układanka)- powrót integracji do szkół
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

“Zjednoczeni jesteśmy silni.” Ten cytat doskonale podsumowuje cele jigsaw classroom. Jigsaw classroom to rodzaj klasy, w której uczniowie są uczeni integracji społecznej, współpracy i empatii. Opowiemy Ci o tym.

Od szóstego roku życia mózg dziecka rozwija się do bardzo ważnego punktu. Można wyjaśnić mu, jak należy się zachowywać i jak kontrolować siebie. To niezwykle ważny etap. Dlatego lata szkolne dziecka są najlepszym czasem tworzenia nawyków behawioralnych opartych na spokojnym, pełnym szacunku współistnieniu.

Pierwszy rok w szkole to wyzwanie dla dzieci

Dla większości dzieci pierwszy dzień w szkole oznacza ogromną zmianę. W końcu nie są już małymi dziećmi pozostającymi w domu. Zamiast tego są uczniami, którzy muszą przyjąć nowe obowiązki i nauczyć się odgrywać różne role. Muszą się rozwijać.

Jedna z nich, rola “ucznia”, oznacza, że ​​muszą uczyć się interakcji i nawiązywania relacji z innymi dziećmi z tej samej grupy wiekowej i kultury, lub z dziećmi spoza ich grupy wiekowej i kultury. Ponadto zyskują nowe modele do naśladowania i wytyczne, których używają do zadawania pytań i osądzania siebie i wszystkiego dookoła.

Chłopiec idący do szkoły.

Nowa rzeczywistość społeczna

Wraz ze zmieniającymi się nastawieniami i nową stymulacją dla ich mózgów, wyobraź sobie, co może dla nich oznaczać klasa, w której dzieci wyznają różne religie, zwyczaje, mają inne kolory skóry i pochodzą z różnych środowisk. Ale jeśli dostosują się do tego przyjmując błędny punkt widzenia, sprawy mogą się bardzo skomplikować.

Więcej migracji oznacza, że ​​monokulturowe społeczeństwo zmieni się w wielokulturowe. To naturalna kolej rzeczy. Dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie, że może to być naprawdę świetna okazja, aby nauczyć dzieci tolerancji, współistnienia oraz szacunku społecznego i kulturowego.

Tutaj właśnie wchodzi do gry jigsaw classroom. Wynalazek Elliota Aronsona przyniósł bardzo dobre wyniki w grupach o różnych poziomach wykształcenia i stylach uczenia się.

Korzystne, skuteczne i łatwe do wdrożenia

“Jigsaw classroom” to wspólna technika uczenia się, której celem jest wzmocnienie głównej struktury (klasy) poprzez ciągłą interakcję i powiązania między jej częściami (dziećmi). Charakteryzuje się dynamiczną i funkcjonalną, a jednocześnie prostą metodologią. Zasadniczo działa poprzez tworzenie grup, w których koledzy z klasy muszą razem pracować nad zadaniem, aby osiągnąć wspólny cel.

Strategia postrzega każde dziecko jako kluczową część grupy, która ma sens tylko wtedy, gdy wszyscy komunikują się, współpracują i mają ten sam cel. Chociaż istnieje wiele różnych statusów, jakie dzieci mogą mieć w szkole (popularne, zmarginalizowane, “odrzucone”, “rebelianci”), role te w jigsaw classroom nie mają znaczenia.

Struktura “jigsaw classroom”

Źródła uprzedzeń u dzieci zwykle pochodzą z wpływów będących poza kontrolą szkoły. Ale to wychowawcy są tymi, którzy budują na fundamentach powstałych w domu. Ponadto muszą być skutecznymi mediatorami kulturowymi. Jak więc uporządkować tę technikę, aby upewnić się, że działa idealnie?

  • Po pierwsze, wyjaśnienie techniki: pokazanie dzieciom, czym ona jest, jaka jest ich rola i jaki jest cel. Motywuje je i uczy podstawowych umiejętności społecznych służących interakcji w grupie. Nauczyciel musi podkreślić, że każdy uczeń musi współpracować i sterować łodzią w tym samym kierunku.
  • Następnie utworzenie grupy “statków-matek”: powinny one składać się z 4 lub 5 uczniów z różnych kultur. Nauczyciel powinien podzielić cel nauczania na tyle kategorii, ile osób w grupie. Na przykład w nauczaniu języka w szkole podstawowej jeden uczeń może wyszukiwać synonimy. Inny odszukuje antonimy. Następny może zmieniać kolejność zdań, a jeszcze kolejny może odszukać słowo, które nie pasuje do pozostałych…
  • Następnie, stworzenie grupy “ekspertów”: uczniowie tej samej kategorii spotykają się w tej grupie, gdzie debatują i wyrażają siebie. Wychodząc z ostatniego przykładu, jedna grupa ekspertów wyszuka tylko synonimy słowa, podczas gdy inna grupa będzie po prostu wyszukiwać antonimy i tak dalej.
  • Wreszcie, zjednoczenie z grupą “statków-matek”: każdy ekspert powróci do swojej grupy “statków – matek” i wyjaśni wyniki oraz to, czego się nauczył reszcie swojej grupy.
Elementy układanki.

Zalety techniki “układanki”

Istnieje wiele zalet “jigsaw classroom” w porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami poprawy relacji między uczniami z różnych grup etnicznych.

Technika jigsaw classroom…

  • Pomaga uczniom myśleć krytycznie i rozwijać inteligencję emocjonalną na temat spraw związanych z różnymi kulturami. Mimo to, mogą nie być jeszcze wystarczająco dojrzali, aby naprawdę obudzić swoją moralną stronę.
  • Konfrontuje je z różnymi punktami widzenia, mając na uwadze różnice ideologiczne i kulturowe każdego ucznia. Wzmacnia również ich umiejętności.
  • Zachęca do empatii i pozytywnego osobistego kontaktu między uczniami. Rozwija także ich poczucie obywatelskiego obowiązku i solidarności.
  • Zapewnia rozwój umiejętności społecznych w zakresie interakcji z grupą i wyrażania ich punktu widzenia w nie-asertywny, nie-przymusowy sposób
  • Wspiera inteligencję i kreatywność, ponieważ uczy dzieci nowych umiejętności intelektualnych
  • Uczy samodzielnego uczenia się: w miarę dorastania dzieci dobrze jest dać im nieco więcej niezależności. W ten sposób mogą podejmować samodzielne decyzje i budować swoje poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Podsumowując, “jigsaw classroom” to wspólna metodologia nauczania, która bardzo skutecznie promuje środowisko pokojowego współistnienia w szkole, niezależnie od wieku uczniów.

Pomaga im w nawykach behawioralnych opartych na tolerancji i wzajemnym szacunku. Wspiera rozwój intelektualny i poznawczy związany ze współpracą i praktyką społeczną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.